Subota, 27. travnja 2024

8 C°

Cibona nokautirala Zadar na Višnjiku

26.04.2011. 22:00

Katastrofa. Tom su riječi Zagrepčani prije mjesec dana opisali težak domaći poraz od Zadra, a isto tako su Zadrani sinoć opisali potop od Cibone na Višnjiku. Od početka je sve krenulo nizbrdo. Neraspoloženi i bezidejni Zadrov napad u kombinaciji sa agresivnom i čvrstom obranom Zagrepčana, rezultirali su time da su domaći u prvih 13 minuta postigli samo 7 poena. Gosti za to vrijeme čak 30. Jednostavno, otvorilo im se, a u tome su im veliku ruku dali i Zadrani, čija obrana nije bila ni blizu one, koja je četiri dana ranije zaustavila Zagreb na 62 poena.
Tada je Zadar u utakmicu ušao kao autsajder i došao do velike pobjede, a ovoga puta je krenuo kao favorit i doživio visoki poraz. Cibona se očito digla, probudila, jer je sinoć izgledala mnogo normalnije, organiziranije nego primjerice u porazima od Borika u Jazinama i Zadra pod tornjem (oba po 23 razlike). Zadar je izgledao otprilike kao Cibona u prvoj međusobnoj utakmici u ligi za prvaka, što najbolje oslikava konačno stanje na semaforu.
Loše od početka
Očekivano, Grdović je, u odsutstvu prvog razigravača Vladovića, od prve minute na parket poslao postavu Car, Batur, Marčinković, Ivanov, Brown, dok je Vranković odgovorio petorkom također bez pravog organizatora igre, Vrbanc, Bogdanović, Rozić, Zubčić, Radošević. Domaći su poveli košem Ivanova, ali su odmah naišli na problem zvan agresivna obrana protivnika. Na drugoj strani su dvaput poentirali Radošević i Rozić, a Bogdanović je bacanjem povisio na 2:9. Zadar je uspio zabiti tek nakon što su Car i Marčinković spasili jednu izgubljenu loptu pa je ovaj potonji u kontri položio za -5.
No, već tada se po igri u napadu vidjelo da bi domaći mogli imati velikih problema. Nije im pomogla ni tehnička pogreška zbog prigovora Radoševića, pri rezultatu 4:11. Nešto kasnije, Ivanov je promašio prva dva u nizu slobonih bacanja, Car smanjio na 7:13, a Rozić i Vrbanc u polukontri prvi put odveli Zagrepčane na dvoznamenkastu razliku, 7:17. Grdović je pozvao time-out, Ivanov promašio još dva penala, a Cibona nastavila svoju seriju. Bogdanović, Vrbanc i Rozić napravili su 7-0 za velikih 7:24 nakon prvih deset minuta igre.
U zadarske redove uvukla se nesigurnost pa su promašili i ono nešto otvorenih šuteva što su imali. S druge strane, vukove je u nekoliko navrata pomazila i sreća. Primjerice kod posljednjeg šuta Rozića, iz kuta sa sirenom. Lopta se odbila od obruč, otišla visoko iznad koša i onda se vratila unutra. Nervoza kod Zadrana osjetila se i na početku druge četvrtine. Pokušali su tricama, ali ni to nije išlo. Za to su vrijeme Lalić, Bogdanović u kontri i Rozić odveli svoje na velikih +23 (7:30), istu razliku kojom je Zadar u drugom kolu slavio u Zagrebu.
Bez prave reakcije
Glasni zvižduci i negodovanje s tribina u tim trenucima još su više otežali situaciju bijelima. Tek je Ivanov uspio doslovno ugurati loptu u koš, nakon nekoliko napadačkih skokova za 9:30, a Vranković je odmah reagirao minutom odmora. Car je pokušao probuditi svoju momčad. Ugradio je pet poena u seriju 7-2 za 16:32, ali je na njegovu tricu odmah istom mjerom uzvratio Bogdanović za +19. Dvije i pol minute prije poluvremena Grdović je pozvao timeout, koji je, činilo se na prvu, urodio plodom. Brown je, naime, povezao dvicu i tricu za „samo” -14, 21:35. Onda je Vranković reagirao time-outom pa je stvari u svoje ruke uzeo Vragović. Prvo je iznudio prekršaj i mirno stavio dva bacanja, a onda tricom zaključio prvo poluvrijeme za +19, 21:40.
Trener Zadra gotovo da je iskoristio svo vrijeme koje je imao na raspolaganju na velikom odmoru. Momčad se na teren vratila tek dvije minute prije početka treće četvrtine pa se lako može zaključiti da je Grdović imao dosta toga za reći svojim igračima. Brown je otvorio košem za 23:40, ali to nije bila naznaka preokreta. Bogdanović je vratio na +19, a Vrbanc tricom za 23:45 najavio ulazak u svoju šutersku seriju. Kasnije je zabio i dva bacanja pa još dvije trice (po jednu su pogodili i Rozić i Bogdanović), te je tako održavao veliku prednost plavih.
Bilo i -31
Car tricama i borbeni Ivanov pokušavali su nešto promijeniti, ali nije išlo. Samo u dva navrata se razlika spustila malo ispod 20, ali bi ju Cibona vrlo brzo ponovno povećala. Što iz kontri, nakon izgubljenih lopti domaćih, što s penala, što iza linije 6,75. Što god su zamislili, Zagrepčanima je polazilo za rukom. Zadranima – ništa. Apsoultno ništa. Uoči posljednjih deset minuta igre rezultat je bio 45:68 pa se očekivalo da će Zadar, zlu ne trebalo, barem obraniti 23 razlike iz tornja. Olivari je smanjo na -21, ali nije zaustavio zadarski pad.
Vragović je zabio u kontri, Vrbanc novu tricu pa dvicu, Bogdanović još jedan dalekometni ubačaj pa Rozić za ogromnih +31, 49:80. Za Zadar je u tom razdoblju poentirao samo Ivanov i pritom promašio i šesto slobodno bacanje. Nakon koševa Batura i Cara, Zubčić je 11. gostujućom tricom zaokružio na +30, 53:83. Vranković je inzistirao da intenzitet igre njegove momčadi ne opada, ali u završnici je, s obzirom na rezultat, to bilo neminovno. Brown je pokrenuo malu zadarsku seriju, koju je nastavio Batur dvjema tricama, a završio Ivanov polaganjima.
Uspjeli su bijeli tako doći do „željenih” -22, 65:87, no plavi nisu popuštali. U posljednjoj minuti se vodila zanimljiva, pomalo i bizarna borba za svaki koš. Na penale Vragovića dvaput je uzvraćao Ahmetbašić, prvo dvicom pa tricom za 70:91. Čak se i publika uživila u ovu borbu, koju je okončao Zubčić zakucavanjem pored neoprezne zadarske obrane, dvije sekunde prije kraja, da bi Ivanov promašio posljednji šut.
ZADAR 70
CIBONA 93
(7:24, 14:16, 24:28, 25:25)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 2500. Suci: Dožai (Zagreb), Vovk (Slavonski Brod) i Radojković (Split).
ZADAR: Car 21, Batur 10, Ahmetbašić 5, Ramljak, Dundović, Marčinković 2, Olivari 5, Ivanov 18, Brown 9, Pelczmann, Vlaić. Trener: Josip Grdović.
CIBONA: Miljković, Bogdanović 20, Barać, Filipović, Lalić 3, Zubčić 9, Garma, Rozić 16, Vragović 15, Vrbanc 22, Radošević 8, Krapić. Trener: Josip Vranković.
Šut za dva: Zadar 20-41, 49%; Cibona 22-35, 63%.
Šut za tri: Zadar 9-25, 36% (Car 4, Batur 2, Ahmetbašić, Olivari, Brown); Cibona 11-25, 44% (Vrbanc 4, Bogdanović 3, Rozić 2, Zubčić, Vragović).
Slobodna bacanja: Zadar 3-10, 30%; Cibona 16-18, 89%.
Skokovi: Zadar 37 (20+17); Cibona 25 (20+5).
Osobne pogreške: Zadar 21; Cibona 18.
A-1 liga za prvaka
Rezultati 9. kola: Zadar – Cibona 70:93, Cedevita – Borik 85:58, Zagreb – Zabok 100:60, Split – Alkar 55:72.
1. Cedevita 9 9 0 767:623 18
2. Zagreb 9 7 2 773:673 16
3. Zadar 9 6 3 689:585 15
4. Cibona 9 4 5 713:701 13
5. Split 9 4 5 647:696 13
6. Alkar 9 3 6 635:678 12
7. Borik 9 3 6 622:700 12
8. Zabok 9 0 9 622:812 9
Raspored 10. kola (Subota): Zabok – Zadar, Borik – Split, Cedevita – Cibona, Alkar – Zagreb.