Popraviti obranu i strpljivije u napadu

Zvonko KUCELIN

Jedan je detalj, nakon prve utakmice polufinala doigravanja prvenstva Hrvatske protiv Cibone, Ante Nazor posebno istaknuo pred novinarima, a sigurno kasnije i pred igračima.

- Jedan od glavnih razloga poraza je taj što smo u prvom poluvremenu odigrali katastrofalno loše u obrani, u samom postavljanju, mobilnosti i agresivnosti. Dopustili smo im sedam napadačkih skokova, a kada primiš 45 poena i razigraš njihove manevarske igrače, to ti se obije o glavu - rekao je trener Zadra.

U nastavku je njegova momčad malo popravila obrambene postavke pa je u drugih dvadeset minuta primila 37 poena, ali je svejedno završila na 82 primljena koša, što je najviše u šest susreta s Cibonom ove sezone.

Brojke ne lažu

A dovoljno je zavriti u prethodnih šest derbija da se vidi što je bilo presudno kada su Zadrani pobjeđivali ili gubili. Naime, u tri koja su dobili, primili su: 51 poen (u 17. kolu ABA lige u Zadru), 74 poena (u polufinalu kupa Krešimira Ćosića u Vukovaru), te 60 poena (u 12. kolu Lige za prvaka u Zadru). Ukupno 185 poena, odnosno manje od 62 po utakmici. U tri susreta koja su izgubili, sva tri u Zagrebu, Zadrani su primili: 77 poena (u 4. kolu ABA lige), 78 poena (u 5. kolu Lige za prvaka) i 82 poena (u 1. utakmici polufinala doigravanja). Ukupno 237 poena, odnosno 79 po utakmici. Istina, kroz sezonu su se obje momčadi značajno promijenile i utakmice iz prvog dijela se ne mogu uzimati za usporedbu s ovim posljednjima, ali obrazac je uvijek isti. Zadarska momčad svoju igru od početka sezone bazira na čvrstoj i agresivnoj obrani i upravo odatle treba krenuti priprema za drugu polufinalnu utakmicu u Krešinom domu. Uostalom, evo još jednog podatka tome u prilog. Momčad Ante Nazora dobila je samo dvije utakmice kada je primila više od 75 poena i to na gostovanju kod Metalca u Valjevu (87:93 nakon produžetka) i nedavno protiv Zagreba u Trnskom 79:88. Dakle, da bi se dobilo Cibonu na Višnjiku i izjednačilo seriju na 1-1, bilo bi poželjno limitirati je ispod 70 poena. Nije da Zadar ne može pobijediti i na veći broj koševa, ali sve ukazuje na to da Nazorovoj momčadi više odgovara kada ona diktira obrambeni ritam, nego li nekakav brzopleti napadački vatromet. Bilo je utakmica ove sezone (čak i nakon odlaska Jamesa Florencea) u kojima se Zadranima otvarao šut i imali su po nekoliko raspoloženih vanjskih igrača, no taj je broj ipak u manjini u odnosu na one slučajeve kada su se mučili da ubace nešto izvana.

Domaći teren

Obrana je, dakle, stavka broj jedan koju Zadar mora odraditi da bi si povećao šanse da izbori majstoricu. Ako ona bude na pravoj razini, ne treba sumnjati da će se otvoriti i u napadu, jer tako je bilo u većini slučajeva ove sezone. Kada je obrana funkcionirala kako treba, bilo je mnogo lakše razvijati igru prema naprijed, bilo da je riječ o kontranapadima, čemu Zadrani teže, ili pozicijskim, postavljenim napadima. Druga stavka, na koju se Nazor također osvrnuo nakon prve utakmice, je strpljenje u napadu, posebno kada se kontrolira rezultat.

- U dva navrata smo imali kontrolu rezultata, ali tada nismo imali kontrolu igre. Nismo razvili pas-igru kako smo trebali, nego smo gradili napade dosta nestrpljivo, kao da Cibona ima kontrolu rezultata, a ne mi - rekao je splitski strateg.

Zadar je u Zagrebu imao +9 u drugoj i +8 u trećoj četvrtini, ali se u oba slučaja već dvije minute kasnije našao u rezultatskom zaostatku, što će reći da nije uspio nametnuti protivniku nimalo pritiska i nervoze, koja bi s vremenom sigurno rasla. To je Zagrepčanima dalo dodatnu sigurnost u završnici, a pritisak svalilo na zadarska leđa, što se i osjetilo. U Zadru bi, međutim, trebalo biti drugačije. Ako ni zbog čega drugoga, onda zbog navijača, koji će sigurno doći podržati momčad u velikom broju. Nedvojbeno nekoliko puta većem nego što ih je bilo pod tornjem gdje se, prema službenom zapisniku, našlo mizernih 1000 gledatelja, a po običaju je dobar dio njih bio "zadarske krvi". Tu se definitivno krije dodatni izvor energije, koji će Zadrane pogurati prema pobjedi i trećoj utakmici. Jer na Višnjiku nitko ne želi sezonu završiti u petak. Želja je jasna: pobijediti i vratiti se u Zagreb po finale.

Petak u 19: Svi u bilo!
Druga utakmica polufinala doigravanja prvenstva Hrvatske između Zadra i Cibone odigrat će se u petak u 19 sati, a ne u 20 kako je prvotno bilo predviđeno. Susret će prenositi Sportska televizija, a zadarski su navijači ponovno pokrenuli akciju, koja polako već postaje tradicionalna u doigravanju: "Svi u bilo, svi na Višnjik." Njihova se poruka sastoji u tri točke: 1.) Cijeli grad treba stati u dvoranu. 2.) Svi u bijelim majicama. 3.) Ostaviti glasnice na tribini.