Četvrtak, 28. ožujka 2024

16 C°

Preživjeli produžetak i ostali sami na vrhu

27.01.2012. 23:00

Za osvajanje bodova u Dardi Zadranima nije bilo dovoljno 40 minuta. Nakon što su većim dijelom utakmice bili u (neko vrijeme čak i dvoznamenkastom) zaostatku, u završnici su uspjeli povesti pet razlike. No, dvije uzastopne trice Veljka Budimira pa koš i bacanje Rudolfa Juga, te konačno trica u posljednjoj sekundi Dejana Meznarića (prije toga Darda je iza linije 6,75 šutirala 0-8), donijele su domaćima izjednačenje (76-76) i produžetak. Tamo, pak, gosti više nisu bili u rezultatskom zaostatku, iako su u nekoliko navrata opasno riskirali. Primjerice, nakon koša Vragovića i penala Milekovića (78-78), Pandurić je promašio tricu, a nakon jednog bacanja Vrbanca (78-79), promašio je Jugo.
Na koš Ivanova odgovorio je Bičvić za 80-81, a posljednji koš iz igre postigao je Vrbanc (80-83). Usljedila je dramatična penal završnica. Pandurić, Vrbanc i Jugo pogodili su po jedno (82-84), a Uroš Zadnik oba za plus četiri, 82-86. I to je bilo dovoljno za pobjedu. Jugo je u završnim trenucima smanjio na dva razlike, no vremena više nije bilo i Zadrani su mogli odahnuti.
Teškom mukom, mnogo teže od očekivanog, došli su do sedme uzastopne prvenstvene pobjede i prvi put ostali sami na vrhu tablice (11-3). Split je, naime, poražen u Slavonskom Brodu pa ga je na drugom mjestu (10-4) dostigao Jolly, koji je u Sinju također ostvario sedmu pobjedu za redom. Sve u svemu, kako se utakmica odvijala, dobro je i završilo. Pišu se dva boda, a sve ostalo je za temeljitu analizu i potom zaborav.
Darda imala +13
Opet je Zadar krenuo pospano, kao nekoliko tjedana ranije protiv Križevaca i Broda. Dvaput je na samom početku imao minimalnu prednost, 0-2 (Vrbanc) i 3-4 (Ivanov), ali je sve poene postigao s linije slobodnih bacanja. Na prvi zadarski koš iz igre trebalo je čekati više od šest minuta, kada je Ivanov položio za 13-6. U međuvremenu, dok su gosti promašivali i srljali u napadu, cijela petorka domaćih (Budimir, Jugo, Perajica, Mileković i Pandurić) upisala se u strijelce. Onda su Jugo i Budimir (4) napravili još jednu mini seriju 6-1 i Darda je u devetoj minuti prvi put otišla na dvoznamenkastu prednost, 19-7. Batur je pogodio prvu tricu, ali je odmah odgovorio Antonio Vlaić, koš faulom za 22-10. Bilo je u jednom trenutku i +13, ali se Ivanov sa četiri poena u završnici prve dionice ipak pobrinuo da spriječi još veće odvajanje domaćih.
Kapetan Zadra je košem za 26-17 otvorio i drugu četvrtinu, a nadovezao se Batur, košem za minus sedam. No, to nije bilo dovoljno za prekid negativnog razdoblja. Darda je dvoznamenkastu prednost imala sve do 19. minute (36-26), jer je centar Perajica  zabio još četiri poena, a Jugo, Pandurić i Bičvić po dva.
Batur je u međuvremenu zabio drugu tricu, Ivanov i Zadnik dvice, ali je igra Zadra i dalje bila daleko od one kakvu priželjkuje trener Aleš Pipan. Kako u obrani, tako i u napadu. Tek su pred kraj poluvremena Ivanov, Ramljak i Vrbanc (4) uspjeli napraviti seriju 8-1 pa se na veliki odmor otišlo sa koliko toliko prihvatljivih minus tri, 37-34.
Igru Zadra u prvom poluvremenu vrlo dobro će opisati podatak o čak devet izgubljenih lopti, te činjenica da je Darda do prednosti došla bez ijedne pogođene trice (0-4). Suprotno očekivanjima, gosti nisu uspjeli već na početku treće četvrtine preokrenuti rezultat i doći do veće prednosti, kako je to bio slučaj na nekim prethodnim utakmicama. Domaći su zahvaljujući Budimiru, Perajici i Jugu još neko vrijeme bili u vodstvu, a Zadar se i dalje mučio u napadu.
Ivanov i Vrbanc
Uglavnom se sve svodilo na Vrbanca, a upravo su njegovi poeni s linije slobodnih bacanja donijeli Zadru prvo vodstvo nakon uvodnih 3-4, 45-46 u 28. minuti. Malo kasnije riječki je šuter pogodio i tricu za 47-49, ali je Dardu u tom razdoblju držao Bičvić. Njegovim i Pandurićevim koševima, domaći su ponovno poveli, 53-49.
Treću dionicu zaključio je opet Vrbanc košem za 55-53. Ista priča nastavljena je i u posljednjoj četvrtini. Kaštropil je zakucao, a Meznarić i Mileković vratili +4 domaćima, 59-55. U sljedeće tri minute gosti su se uspješno branili, a zahvaljujući novim dvjema Vrbancovim tricama i košu Radića, uspjeli su preokrenuti na 59-63. U tim je trenucima, pet minuta prije kraja, djelovalo da će Zadar ipak uspješno privesti utakmicu kraju, bez velikih stresova, no Darda se nije predavala. Napad gostiju je opet posustao, a Bičvić i Jugo rade seriju 5-0 za 64-63.
Zadar uzvraća serijom 6-0 (Krapić koš-faul, Ramljak trica) za najveću prednost na utakmici +5, 64-69, ali ni to nije bilo dovoljno da slomi otpor domaćina. Budimir je vezao dvije trice u dva napada, a Jugo osvojio loptu i položio za vodstvo Darde 72-71 u 39. minuti. Koševima Ivanova i Krapića, Zadar je poveo 73-76, ali kako su obojica promašili po jedno bacanje, Dardi je ostao posljednji napad nade. Zadrani nisu uspjeli napraviti prekršaj, a Dejan Meznarić je pogodio tricu pa se s rezultatom 76-76 otišlo u produžetak.
I tamo su gosti opasno živjeli, par minuta se rezultat nije mijenjao, ali su u već opisanoj penal završnici ipak uspjeli iščupati dva boda. Vrbanc je utakmicu završio sa 28 poena, a kapetan Ivanov sa 21, uz 14 skokova, od čega osam napadačkih. Njih su dvojica bili jedini dvocifreni kod pobjednika i sakupili su 54 od ukupno 83 vrijednosna poena momčadi.

DARDA – ZADAR 84:86

(26:15, 11:19, 18:19, 21:23, 8:10)
DARDA – Dvorana OŠ Darda. Gledatelja: 500. Suci: Vovk i Peić (Slavonski Brod).
DARDA: Jugo 20, Meznarić 7, Vlaić 5, Budimir 19, Mileković 6, Bičvić 12, Perajica 7, Mandić, Radoš, Ćutuk, Kujundžić, Pandurić 8. Trener: Senad Muminović.
ZADAR: Zadnik 5, Smolić, Ivanov 21, Radić 2, Šango 2, Kaštropil 2, Delaš 2, Ramljak 5, Krapić 7, Batur 8, Vragović 4, Vrbanc 28. Trener: Aleš Pipan.
Šut za dva: Darda 23-46, 50%; Zadar 24-41, 59%.
Šut za tri: Darda 3-13, 23% (Budimir 2, Meznarić); Zadar 7-26, 27%. (Vrbanc 4, Batur 2, Ramljak).
Slobodna bacanja: Darda 29-39, 74%; Zadar 17-26, 65%.
Skokovi: Darda 26 (23+3); Zadar 43 (27+16).
Osobne pogreške: Darda 26; Zadar 36.
Pet osobnih pogrešaka: Meznarić, Budimir i Perajica (Dadra); Radić, Šango i Delaš (Zadar).

A-1 LIGA

Rezultati 15. kola: Darda – Zada 84:86, Sonik Puntamika – Kvarner 65:57, Križevci – Dubrovnik 68:80, Svjetlost Brod – Split 64:54, Alkar – Jolly 58:69. Zabok – slobodan.
Raspored 16. kola (4. veljače): Zabok – Sonik Puntamika, Kvarner – Križevci, Dubrovnik – Svjetlost Brod, Jolly – Darda, Split – Alkar. Zadar – slobodan.