Utorak, 16. travnja 2024

16 C°

HT PREMIJER LIGA Vuković preokrenuo Vukove

28.02.2019. 22:12

Zadar je na Višnjiku kojeg je pohodilo tek nešto više od 2 tisuće ljudi uspio poraziti Cibonu po treći put ove sezone. Nakon ispadanja iz Kupa u splitskom polufinalu od istog protivnika uspjeli su igrači Ante Nazora u jednoj utakmici punoj preokreta lišeni pomoći Vaughna i Littlea doći do 12 ligaške pobjede i tako se poravnati s Cibonom na čelu ljestvice. Gubili su Zadrani krajem treće dionice 10 razlike, ali ukazao se tada džoker s klupe Domagoj Vuković koji je tricama donio preokret u utakmici koja bi mogla donijeti Zadru u raspletu sezone i ‘jedinicu’ prije doigravanja.
Sedam trica Cibone
Za razliku od prijašnja četiri dvoboja ovaj je započeo neočekivano miroljubivo i nije se previše čula sudačka zviždaljka kao što se primjerice čula u prvom dijelu splitskog polufinala Kupa. U pet otvarajućih minuta dosuđena su tek dva prekršaja, po jedan s obje strane, a taj jedan manje agresivan pristup više je odgovarao gostima koji su prvi stigli do malo veće prednosti. Markotina trica je potvrdila odličan ulaz u utakmicu kolege mu Krešimira Ljubičića što je zbirno gledajući donijelo Ciboni plus pet (8:13). Na strani Zadra isticao se Božić, a čim mu se pridružio Brzoja značilo je to i povratak u rezultatsku ravnotežu. Uspjeli su Nazorovi igrači nakon sedam minute igre prvi put i povesti (14:13), što je bila najava izrazito plodne završnice prve četvrtine. Ulaskom Žorića i Bašića zadarski napad je profunkcionirao i nakon mlakog ulaza u utakmicu početak druge četvrtine Zadar je dočekao na ugodnih šest poena viška (22:16) . No, nešto se pitalo i goste iz Zagreba koji su na pogon tradicionalno neugodnih Novačića i Rozića u dvije minute preokrenuli rezultat (22:23). Bolje šutersko izdanje Cibosa u drugoj dionici najavio je i Marić tricom (24:26), ubacio je s iste udaljenosti mladi Prkačin malo potom za 31:31, a Zadar je živio i dalje na račun najraspoloženijih Božića i Brzoje koji su do poluvremena ubacili čak 26 od ukupno 39 poena svoje momčadi. Ipak je smiraj prvog dijela nakon što se dugo vremena igralo koš za koš bolje sjeo gostima. Ubacio je šestu Ciboninu tricu Gilbert (37:39), dodao je dva poena Bundović, a Zadar je izgubio loptu nakon čega je Marić napravio četvrtu osobnu što je naplatio Rogić tricom i tako donio Ciboni pet viška pred nastavak (39:44). Nije uspio plan zadarskog stratega u spriječavanju opasanog vanjskog šuta Cibosa, jer su u prvih 20 minuta ubacili čak sedam trica iz tek 12 pokušaja, a poražavajuć podatak za njegovu momčad je da su se svi igrači Ivan Velića, njih 12, u tom razdoblju upisali u listu strijelaca.
Iz minusa do plusa
Cibonino topništvo nastavilo je nemoljivo pogađati metu i početkom treće dionice. Gilbertove dvije trice i jedna Markote odveli su Zagrepčane na plus 10 (44:54), a Nazor je ostao bez još jednog igrača u rotaciji, Petra Marića koji je zaradio petu osobnu. Nije mirisalo na dobro po domaću momčad, no pomoglo je šest vezanih poena Dašića i Bašića za primicanje na 48:54, ali je nekoliko izgubljenih lopti i novi poeni Gilberta (48:56) konačno natjeralo Antu Nazora da nakon 26 minuta igre??? pozove minutu odmora. Iako je predugo čekao na taj potez pokazalo se da nije zakasnio jer su mu igrači po povratku na parket uzvratili 8:0 serijom s kojom je rezultat 12 minuta prije kraja poravnat (56:56). I nisu tu stali jer je Vuković ubacio dvije trice, a Dašić iz kontre sa sirenom zakucao za pet plusa (66:61). U pravo vrijeme se probudila domaća momčad, jer su Cibosi bili na pragu nove pobjede, a u istom ritmu ušlo se u posljednju četvrtinu. Vruć je bio Vuković koji je ubacivši svoju treću tricu donio sedam viška (71:64), a nisu zadarski nalet uspjele omesti ni ubačaji Rozića i Novačića, jer na drugoj strani su Dašić i Žorić pokazali prisebnost i je Zadar pet minuta prije kraja imao 10 plusa (77:67) . Uslijedile su dvije zadarske minute bez ubačaja dok su Cibosi preko Bundovića, Rozića i Kreše Ljubičića spustili na samo četiri zaostatka (77:73), no Božić je s linije za bacanja potvrdio pobjedu i s 21 poenom se Bjelovarčanin pokazao najučinkovitijim igračem Zadra.