Utorak, 16. travnja 2024

21 C°

Rapsodija u zelenom

28.03.2009. 23:00

Borik-Puntamika uspjela je  nakon dva tijesna poraza u  nizu osladiti se s pobjedom i  učiniti važan korak ka osiguranju ostanka u A-1 ligi.  Štoviše, igru koju su prezentirali pred 300-njak gledatelja  bila je po mnogo čemu iznad  razine ovosezonskih izdanja.  Izgleda da je promjena trenera na klupi tijekom tjedna  pozitivno utjecala na domaće  košarkaše koji su odigrali najbolju napadačku utakmicu sezone.
Prvo osjetnije vodstvo imaju Puntamičani u 4. minuti  kada je nakon Mrvine trice  semafor pokazivao 9:6. Gosti  su držali rezultatski priključak  najviše zahvaljujući Peharu  koji je u prvoj četvrtini ubacio  9 poena, ali puno više raspoloženijih igrača na strani  Borik-Puntamike (Žorž, Šarlija) je bio najveći razlog što su  domaći košarkaši u drugu četvrtinu ušli s pet poena viška  (24:19). Druga četvrtina je  pružila tricaški obračun (9 trica) u kojem su za nijansu bili  uspješniji gosti, ali ipak se  prednost Puntamičana na kraju povećala za duplo. Žorž je  sa svoje dvije trice uspio anulirati trice Lekića i Leža da bi  na četiri razlike podigao vrlo  borbeni Grgurović s košem i  dodatnim bacanjem (35:31).  U sljedećem napadu Pavić tricom iz kornera i Dević ulazom  odvode Puntamičane na najvećih do tada, devet poena  viška (40:31). Lekić uspijeva  novom tricom smanjiti, ali tada je serija zelenih od 7:0 koju  je zaključio tricom Mrva  (47:34), pokazala koliko su  Puntamičani bili u utakmici.  Da ne bude potop, kod gostiju  se u posljednim trenucima  druge četvrtine pobrinuo  opasni Čavić, najnovija akvizicija Zabočana koji je s dvije  trice uspio ublažiti minus svoje momčadi (51:41).
Početak drugog dijela je riješio sve dvojbe oko pobjednika. Iz svlačionice su istrčali  Puntamičani kao lavovi i na  krilima izvrsnog Grgurovića  prave seriju 9:0 za 60:41, što je  bilo ipak previše za povratak  Zabočana u utakmicu. Grgurovićevih sedam koševa u tom  periodu igre te odlična skakačka partija (9 skokova) bila  su nerješiva enigma za Zabočane. Ipak su pred kraj  treće četvrtine malo posustali  domaći košarkaši, što su gosti  iskoristili za smanjenje zaostatka (69:57). Otvaranje posljednje četvrtine ponudio je  šuterski obračun Čiklića s jedne i Čavića s druge strane.  Ipak simultanka Čiklića je bila  učinkovitija od Čavićeve (10  naspram 6), što je i dalje  držalo Puntamičane na  odličnih plus 15 (79:64). Tamo  gdje je stao Čiklić nastavio je  Jurjević sa sedam poena u  nizu, a nakon trice Petanija na  semaforu je zasvijetlilo 89:69.  Malo opuštanje domaćih  košarkaša do kraja utakmice  nije nimalo umanjilo njihovu  važnu pobjedu u utakmici kojom su pokazali da znaju igrati  lepršavu i oku ugodnu košarku. Na kraju je Čiklić pobrao  epitet najučinkovitijeg (16  poena), ali valorizacijski gledano najveći doprinos u pobjedi Borik-Puntamike dao je  odlični Grgurović s 13 poena i  9 skokova. Još petorica domaćih igrača su bila ili dvoznamenkasta ili blizu toga pa je  logičan zaključak da su u ovoj  utakmici košarkaši Borik-Puntamike bili više nego  raspoloženi. Kod gostiju se  svidio Čavić sa 16 poena od  kojih je 5 trica.

BORIK-PUNTAMIKA – ZABOK 93:82

(24:19, 27:22, 18:16, 24:25)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja 300. Suci: Sreten Radović (Dubrovnik), Damir Palavra (Zagreb) i Denis Hadžić (Pula).
BORIK-PUNTAMIKA: Čiklić 16, Dundov 4 (2-2), Bulić, Grgurović 13 (5-8), Pavić 3 (0-1), Petani 5, Dević 9 (3-3), Mrva 8, Šarlija 9 (3-4), Jurjević 12 (4-4), Žorž 14 (1-1), Đugum. Trener: Neven Plantak.
ZABOK: Janković 5, Lekić 10, Ivanov 9 (1-1), Lež 5, Krapić 10 (4-4), Bašić, Novosel, Nakić, Čavić 16 (1-1), Pehar 14 (6-10), Bilić 13 (1-2). Trener: Ivan Črnjević.
Šut za dva: Borik-Puntamika 21-38 (55%); Zabok 21-32 (66%).
Šut za tr: Borik-Puntamika 11-19 (58%) Žorž 3, Čiklić 2, Jurjević 2, Mrva 2, Pavić 1, Petani 1; Zabok 9-19 (47%) Čavić 5, Lekić 2, Lež 1, Janković 1.
Slobodna bacanja: Borik-Puntamika 18-23 (78%); Zabok 13-18 (72%).
Skokovi: Borik-Puntamika 23 (10+13); Zabok 15 (10+5).

RIJEČ TRENERA

NEVEN PLANTAK, BORIK-PUNTAMIKA: – Angažman je bio na 150 posto i većim dijelom igre je zadovoljan. Postoje neki detalji u obrani koje nismo ispoštovali, tu mislim na obranu nad Čavićem, ali smo i nakon tog perioda lošije igre ponovno otišli na plus dvadeset poena te zasluženo pobijedili. Zahvaljujem svojim igračima na tome i što su ostavili srce na parketu. Očekuju nas sad tri gostovanja zaredom i pokušat ćemo iznenaditi barem na jednoj od te tri utakmice.
IVAN ČRNJEVIĆ, ZABOK: – Čestitam domaćinu na pobjedi. Želja igrača Borik-Puntamike je bila na kraju puno veća od želje mojih igrača i mislim da je otvaranje drugog poluvremena bilo ključno. Tad su napravili razliku koju je bilo teško poslije stići.

A1 LIGA ZA OSTANAK

Rezultati 4. kola: Borik-Puntamika – Zabok 93:82, Alkar – Dubrava 65:60,  Trogir – Kvarner  85:79.
Poredak: Alkar, 23,  Borik-Puntamika i Trogir 22, Dubrava i Zabok 20, Kvarner 19.
Raspored 5. kola (1. travnja):Kvarner – Borik-Puntamika, Zabok – Alkar,  Dubrava – Trogir.