15 C°

Dvoboj Johnsona dobio – Juby

Autor: Roman Morović

28.04.2009. 22:00

Nakon velike borbe tokom svih četrdeset minuta košarkaši Zadra uspjeli su iz Spaladium Arene izići kao pobjednici i tako ostvariti sedmu uzastopnu pobjedu u ligi za prvaka. Nakon početkog vodstva od sedam poena Zadrani su upali veliku crnu rupu tokom koje su primili čak petnaest koševa, pritom ne zabivši nijedan, ali su se do kraja poluvremena ipak uspjeli konsolidirati i održati na koliko toliko pristojnoj razlici. Presudan je bio početak treće četvrtine kada su igrači Zmage Sagadina sa zaostatka -8 došli do vodstva koje više nisu ispuštali do kraja utakmice. Ključnu rolu u zadarskoj pobjedi odigrali su Johnson, Gečevski i Car koji su sinoć iznijeli najveći teret onda kada je bilo najviše potrebno, no pohvale zaslužuje kompletna momčad kao i navijači koji su je bodrili tokom cijeloga susreta.
 Zadrani su prvi poveli i nakon uvodnog koša Jubya Johnsona u tri navrata za redom ubacili po tri poena. Gečevski i Macura pogodili su koš uz dodatno bacanje, a Rančić u međuvremenu tri slobodna bacanja i gosti su nakon svega nekoliko minuta vodili 4-11. Djelovalo je kako bi Zadrani već na početku mogli slomiti otpor domaćina, no oni koji su tako mislili grdno su se prevarili. Stvari je u svoje ruke uzeo Darlon Johnson na čijim su krilima Splićani napravili veliku seriju 15-0 i u potpunosti preokrenuli utakmicu došavši do vodstva 19-11. Johnson je u tom periodu postigao devet poena bez pogreške, no na opće iznenađenje publike u dvorani trener Teo Čižmić pozvao ga je na klupu nakon svega devet minuta i nije ga više vraćao u igru do kraja poluvremena. Do kraja prve četvrtine Zadar se serijom 7-0 (Car 5) uspio približiti na pola koša zaostatka 19-18, no na prvi odmor Splićani ipak odlaze s prednošću +5, 23-18.
Tu je prednost na početku druge četvrtine odmah povećao Shannon dvicom za 25-18, a uskoro su domaći, novim košem Shannona, došli i do najveće prednosti na utakmici +9, 31-22. Isti je igrač vratio svojoj momčadi devet poena prednosti i nekoliko minuta kasije kada je bilo 35-26. Zadrane su na -5 vratili Johnson i Gečevski, a u samoj završnici prvog poluvremena igralo se uglavnom koš na koš zaključno s dvicom Ružića nakon koje se na otišlo na odmor pri rezultatu 43-38 u korist Splita.
Gečevski je otvorio drugo poluvrijeme košem za 43-40, no tada ponovno raspoloženi Johnson (onaj splitski) ubacuje prvo dvicu pa tricu za vodstvo domaćih 48-40. Nakon ubačaja Batine Split je ponovno imao +8 (50-42), no tada su se Zadrani ipak malo probudili i serijom 10-0 došli do prvog vodstva nakon onih 4-11 na početku utakmice, 50-52. Do kraja treće četvrtine nije bilo većih rezultatskih promjena, a igra se svela većinom na nadmetanje dva Johnsona, Darlona i Jubya budući da su obojica imala svoju večer. U posljednjih deset minuta igre Zadar je, nakon slobodnog bacanja Jere Macure, ušao s minimalnom prednošću, 58-59.
Posljednju dionicu igre Zadar je započeo serijom 6-2 nakon koje je imao pet poena prednosti 60-65, a u narednih nekoliko minuta rezultatski se nije ništa bitnije promijenilo. Juby Johnson je pogodio za 66-71, a vrlo važan trenutak dogodio se u idućem napadu Zadra kada su gosti nakon čak četiri skoka u napadu uspjeli poentirali preko Gečevskog za 68-73. Split se uspio vratiti na -2, 71-73, no tada Marko Car pogađa ključnu tricu iz kuta za povratak Zadra na +5 (71-76) i tu razliku domaći u posljednjoj minuti i pol više nisu mogli dostići. U završnoj seriji slobodnih bacanja Zadar je bio za jedan poen uspješniji i na kraju slavio sa 76-82.

SPLIT – ZADAR 76:82

(23:18, 20:20, 15:21, 18:23)
Spaladium Arena. Gledatelja 2000. Suci: Muhvić (Karlovac), Dožai (Zagreb) i Herceg (Zabok).
SPLIT: Štemberger 4, Johnson 24, Vrkić 4, Delaš 6, Batina 4, Šarac, Grgurević 10, Stipanović 2, Shannon 6, Gordon 16. Trener: Teo Čižmić.
ZADAR: Rančić 9, Perić 8, Stipčević, Johnson 18, Prostran, Gečevski 17, Olivari, Ružić 9, Popović, Macura 6, Car 15, Boisa. Trener: Zmago Sagadin.
Slobodna bacanja: Split 8-16, 50%; Zadar 19-24, 79%.
Šut za dva: Split 25-42, 60%; Zadar 24-38, 63%.
Šut za tri: Split 6-16, 38% (Johnson 3, Grgurević 2, Štemberger); Zadar 5-18, 28% (Johnson 2, Car 2, Gečevski).
Skokovi: Split 20 (5); Zadar 28 (10).
Osobne pogreške: Split 21; Zadar 15.

TORNADO I ZADAR PRVI PUT U SPALADIUMU

Prvi put od otvaranja dvorane 27. prosinca 2008. godine košarkaši Zadra gostovali su u Spaladium Areni, velebnom zdanju kapaciteta 12 tisuća gledatelja izgrađenom uoči Svjetskog rukometnog prvenstva 2009. Iako je izvana još uvijek nedovršena i prilično neugledna, unutrašnjost Arene je uistinu impresivna, od veličine, ozvučenja pa do tapeciranih sjedala, netipičnih za hrvatske dvorane. Zanimljivost koju bi bilo lijepo vidjeti i u dvorani Krešimira Ćosića svakako jesu i inserti starih legendarnih utakmica kluba koji se, u pauzama između četvrtina i za vrijeme timeouta, vrte na velikom visećem semaforu. Košarkaši Zadra ni sinoć nisu bili bez podrške svojih navijača kojih je u Spladium areni bilo tridesetak.