Zadar opet na dnu

FAH

Hat-trick sjajno raspoloženog Gabrijela Bobana "Zagrebu" je definitivno osigurao miran san u završnici prvenstva, a istodobno je ostavio "Zadar" na dnu MAXtv Prve lige. Uoči početka utakmice trener gostiju Igor Štimac srdačno se pozdravio s kapetanom domaćih Josipom Jurendićem, s kojim se odlično poznaje iz doba kada je u Kranjčevićevoj vodio misiju spašavanja prvoligaškog statusa. Tu je stala sva srdačnost.

Već u 4. minuti Ivan Pešić je probio lijevi bok, slomio svog čuvara i uletio u kazneni prostor. Na žalost gostiju, golman Dominik Livaković uspio je presjeći i amortizirati centaršut koji je bio naminjenjen Ivanu Krstanoviću.

Vrlo brzo "Zagreb" je uzvratio još opasnije. Valentino Stepčić uhvatio je zadarsku obranu na krivoj nozi, s desne strane se sjurio u šesnaesterac i raspalio prema suprotnom kutu. Fantastična intervencija desnim dlanom potvrdila je da Mladen Matković ove sezone konstantno drži odličnu formu.

Nastavak su obilježila dva gruba starta na najučinkovitijm napadačima obje momčadi. Prvo je Denis Kolinger na centru tijelom raznio Ivana Krstanovića, a potom je Vedran Ješe na isti način razvalio Bobana na trideset metara od gola "Zadra". Srećom, obojica su nastavili utakmicu.

Kako su minute prolazile, tako se "Zagreb" sve više i više nametao kao dominantna sila na terenu. Zadrani su, pak, držali čvrsti blok i čekali svoju priliku za brzi udar iz kontre. No, niti na jednoj strani nije bilo prilika do 35. minute.

Tada je Pešić još jednom krenuo u prodor po lijevom boku, a kada je stigao do ruba kaznenog prostora proigrao je Igor Banovića koji je loše primio loptu. Umjesto da je pusti Dragi Gabriću, defanzivni veznjak "Zadra" odlučio se za udarac iz pada, a to je bio lak plijen za Livakovića.

U idućem napadu Stepčić je dao dugu loptu za Bobana. Zadarska obrana nije se stigla postaviti, a robusni napadač sjajno se zagradio i izbio sam pred Matkovića, iskosa s desne strane. Uslijedila je bomba u bliže rašlje s osam metara - 1:0.

Samo četiri minute kasnije gostima je i Fortuna okrenula leđa. Filip Krovinović gurnuo je prizemnu duboku loptu po sredini za Bobana, a Matković je krenuo na istrčavanje. Na visini točke za izvođenje jedanaesterca golman "Zadra" poskliznuo se i pao. Brzo se pridigao i krenuo rukama na loptu, a zatim je primijetio da je na rubu kaznenog prostora.

Sudeći po njegovoj reakciji, Matković se uplašio crvenog kartona, odnosno igranja rukama van šesnaesterca te je, onako pognut, u zadnji tren pokušao intervenirati nogom. Međutim, lopta mu se prošuljala ispod tijela. Uporni Boban sve je pratio i zatresao je praznu mrežu - 2:0.

Najučinkovitiji napadač "Zagreba" mogao je i do hat-tricka u 41. minuti. Razbijeni Zadrani još jednom ga nisu uspjeli zaustaviti u prodoru prema golu. Srećom po goste, Matković je još jednom pokazao da ima fantastične reflekse. U nastavku akcije domaći su se opet dokopali lopte, ali Stepčić je sa deset metara promašio okvir gola.

Igrala se 51. minuta kada je Boban ipak stigao do svog hat-tricka. Zadrani su krenuli naprijed i sijevnula je brza kontra. U jednom trenutku činilo se da je Boban previše zakomplicirao, no iznenadni udarac sa osamnaest metara pokazao je da zna što radi - 3:0.

Priliku za povratak u utakmicu Zadrani su konačno dočekali u 54. minuti, kada je Ivica Jurkić razgrnuo svog čuvara i uletio u kazneni prostor "Zagreba". Njegov udarac Livaković je kranjim naporom odbio. I tu je priči bio kraj. Razigrani "Zagreb" kontrolirao je zbivanja na terenu i opasno prijetio, a gosti su izgledali kao razbijena vojska, koja jedva čeka kraj. U sudačkoj nadoknadi stigla ih je nova nevolja, u obliku ozljede Matkovića koji je morao napustiti teren.