Vinicius i Courtois donijeli Real Madridu 14. trofej Lige prvaka!

Slika korisnika katarina.ergovic
SLAVLJE MODRIĆA I DRUŠTVA
REUTERS
Vinicius Jr. u proslavi pobjedničkog gola

U svom petom finalu Lige prvaka u dresu Reala Luka Modrić je stigao do petog trijumfa. Pariško finale donijelo je bolju igru Liverpoola, ali to mu nije bilo dovoljno, kao ni PSG-u, Chelseaju i Manchester Cityju prije toga.

Jednostavno, Real je u Ligi prvaka ove sezone krasila nevjerojatna učinkovitost pred golom suparnika, a Thibaut Courtois svojim je bravurama na golu izluđivao suparnike.

Početak utakmice kasnio je pola sata zbog problema s ulaskom navijača, čemu je kumovala loša organizacija. Osim toga, autobus s nogometašima Liverpoola je zapeo u gužvi, i to je bio još jedan razlog za pomicanje satnice. Naravno, takav razvoj događaja nije utjecao na taktičke ideje jer iste su Jürgen Klopp i Carlo Ancelotti ranije definirali.

Zapravo, sve je podsjećalo na nedavno finale Kupa na Poljudu. Real se, baš poput Rijeke, odlučio na čvrsti blok i čekanje kontre, dok je Liverpool diktirao tempo i pritiskao. Redsi su u prvih dvadeset minuta imali dvije velike prilike, ali Thibaut Courtois je u oba navrata fenomenalno reagirao. Jedan udarac je iz blizine uputio Mohamed Salah, a drugi s vrha kaznenog prostora Sadio Mane.

Nakon pola sata igre Real se uspio pribrati i stići do određene terenske ravnoteže, uz pokoji napad bez prevelike opasnosti. No, i to je bilo dovoljno da se obuzda suparnika. U 43. minuti Karim Benzema je postigao gol, koji je, nakon duge VAR provjere poništen zbog zaleđa.

Nastavak je donio još jedno razdoblje inicijative Liverpoola, s time da su ovoga puta izostale konkretnije opasnosti. Real se još jednom pritajio i čekao svoju prigodu, a ista je stigla u 59. minuti, kada je Federico Valverde pokušao pucati iskosa, s desne strane. Lopta mu nije najbolje sjela, no to je bilo idealno za Real jer se taj udarac pretvorio u asistenciju za Viniciusa – 0:1.

Liverpool je odmah zaprijetio preko Salaha, čiji je udarac još jednom ukrotio Courtois. Real se, pak, opet našao u podređenoj poziciji, s time da mu je u tom trenutku odgovarao i rezultat. Sve skupa je natjeralo Kloppa da vro brzo posegne za promjenama, u potrazi za novim napadačkim rješenjima.

Ulazak u zadnjih petnaest minuta donio je opsadu gola Reala, s time da Liverpool opet nije uspio stići do udarca zbog zgusnute obrane suparnika. Jednostavno, najtrofejniji europski klub nije birao sredstva kako bi zadržao minimalnu prednost. Pri tome je i dalje briljirao Courtois, koji je u 82. minuti Salahu obranio fantastičan udarac.

Već u idućem napadu Real je konačno dočekao priliku za kontru, ali Alisson je bio za pola koraka brži od Viniciusa u ključnom trenutku. Vrlo brzo se ispostavilo da taj trenutak nije ni bio presudan. Real je sačuvao minimalnu prednost i stigao do svog četrnaestog naslova europskog prvaka.