Nedjelja, 5. svibnja 2024

U-18: Poraz od Srbije, u četvrtfinalu s Litvom

Autor: Roman Morović

28.07.2009. 22:00

Dvije minute prije kraja Srbi imaju +3, ali onda Batur pogađa dvicu i dodatno bacanje za 70-70. Ipak, tada je Hrvatska posustala jer do kraja susreta igrači Hrvoja Vlašića promašuju čak pet šuteva što Srbi nisu propustili kazniti i serijom 7-0 dolaze do vrijedne pobjede.
Hrvatska juniorska reprezentacija  poražena je od Srbije u susretu posljednjeg kola drugog kruga EP u Metzu. Hrvati su tako završili kao četvrti u skupini “E”, te će u četvrtfinalu igrati protiv prvoplasirane reprezentacije skupine “F”, dosad neporažene Litve.
Srbija je otvorila utakmicu serijom 9-0, a na prvi koš Hrvatske trebalo je čekati gotovo pet minuta, sve dok Bubalo nije pogodio tricu. Ipak, Srbi tada još dva puta poentiraju i nakon šest minuta igre prvi i jedini put imaju dvoznamenkastu prednost, 13-3. Toni Prostran dvjema uzastopnim dvicama smanjuje na 13-7, a nakon koševa Ponjavića i Torlaka, Bubalo i Čutura pogađaju dvije uzastopne trice za povratak Hrvatska na samo -3, 16-13. Blagojević je slobodnim bacanjima zaključio prvo četvrtinu, a nakon koša Muslia za 20-13, Bubalo postiže svoju treću tricu, pa potom i slobodno bacanje za 20-17. Serijom slobodnih bacanja Hrvatska je sredinom druge četvrtine uspjela i izjednačiti na 22-22, čime je još jednom potvrdila iznimnu sposobnost brzog povratka u egal nakon lošeg početka utakmice. Do kraja poluvremena igraju se vrlo čvrste obrane, šuteri nisu bili previše raspoloženi i na odmor se odlazi pri rezultatu 28-28.
Kako je završila druga tako je započela i treća četvrtina. U prvih pet minuta palo je relativno malo koševa, a tek sredinom četvrtine Srbi mini serijom 6-0 uspjevaju doći do prednosti +5, 39-34. Čutura tricom smanjuje na -2, ali Srbija se uskoro ponovno odvaja na +6, 43-37. Dvije minute prije kraja četvrtine rezultat je 48-41, a onda Jakoliš, Prostran i Brnas rade seriju 6-0 i uoči posljednjih deset minuta igre Hrvatska stiže na samo pola koša zaostatka, 48-47.
Na početku posljednje četvrtine Prostran donosi Hrvatskoj i vodstvo ali Rondović i Musli vraćaju prednost Srbima, 52-49. Usljedio je tada period od četiri minute bez koša Srbije, što Hrvati koriste i preko Prostrana i Bubala (trica i dvica) rade seriju 7-0 i pet minuta prije kraja utakmice vode 52-56. Đekić tada smanjuje na 55-56, uzvraća Prostran tricom, a Jaramaz i Radosavljević donose Srbiji izjednačenje, 59-59, dvije minute prije kraja. Brnas pogađa jedno slobodno bacanje, a Torlak dvicu za vodstvo Srbije 61-60 ali onda stvari u svoje ruke uzima Šekelja koji prvo pogađa slobodna bacanja, a potom i koš za +3 Hrvatske, 61-64. Anđušić tada promašuje tricu ali Torlak skače u napadu i Srbija ima novi napad kojega ovoga puta ne propušta. Đekić tricom 35 sekundi prije kraja poravnava na 64-64, a posljednji napad Hrvati su potrošili tako da su im istekle 24 sekunde. Tako su Srbi u samoj završnici imali i šut za pobjedu ali Torlak je promašio i to je značilo produžetak.
U produžetku je povela Srbija tricom Đekića ali odmah poravnava Brnas košem uz dodatno bacanje za 67-67. Minutu kasnije Srbi ponovno imaju +3, ali onda Batur pogađa dvicu i dodatno bacanje za 70-70, dvije minute prije kraja. Ipak, tada je Hrvatska posustala jer do kraja susreta igrači Hrvoja Vlašića promašuju čak pet šuteva što Srbi nisu propustili kazniti i serijom 7-0 dolaze do vrijedne pobjede.  Sutra je u Metzu slobodan dan, a prekosutra su na rasporedu susreti četvrtfinala.
Hrvatska – Srbija 70:77 (13:18, 15:10, 19:20, 17:16, 6:13)
Hrvatska: Došen 1, Babić, Čutura 10, Bubalo 20, Jakoliš 2, Vrlika, Prostran 18 (45 min, 7/15 za dva, 1/8 za tri, 1/4 sl. bacanja, 4sk, 9as, 2il, 3ol), Batur 5 (24 min, 2/3 za dva, 0/1 za tri, 1/1 sl. bacanja, 2il), Juričić, Barać, Šekelja 4, Brnas 10. Trener: Hrvoje Vlašić.
Srbija: Jaramaz 8, Ponjavić 4, Toriak 8, Tripković, Vukasović, Blagojević 2, Anđušić 9, Radosavljević 13, Besović, Rondović 6, Đekić 13, Musli 14. Trener: Vladimir Jovanović.
Skupina E: Hrvatska – Srbija 70:77, Španjolska – Slovenija 74:67, Francuska – Njemačka 71:59.
Španjolska 5 4 1 375:334 9
Francuska 5 3 2 356:3418
Srbija 5 3 2 358:321 8
Hrvatska 5 3 2 376:357 8
Njemačka 5 1 4 310:387 3
Slovenija 5 1 4 355:390 6

Skupina F: Italija – Bugarska 76:56, Litva – Turska 90:81, Latvija – Rusija 58:72.
Poredak: Litva 5-0, Italija 3-2, Rusija 3-2, Turska 3-2, Latvija 1-4, Bugarska 0-5.
Parovi četvrtfinala: Hrvatska – Litva, Španjolska – Turska, Italija – Srbija, Francuska – Rusija.