Sjajni Gaćina u devet mečeva upisao osam pobjeda

PIXSELL

Bio je to veliki tjedan Andreja Gaćine. Dakako, i hrvatske reprezentacije. Zadarski je stolnotenisač na momčadskom Europskom prvenstvu u Lisabonu vodio Hrvatsku do sjajnog uspjeha, plasmana u polufinale koje je našim igračima donijelo brončanu medalju. Na putu do sjajnijih odličja hrvatsku je u subotu navečer u polufinalu sa 3:1 zaustavila Njemačka koja je na prethodnih šest europskih prvenstava osvajala prvo mjesto.

Od 12 pojedinačnih pobjeda, koliko su ih ostvarili hrvatski igrači u Lisabonu, čak osam upisao je dvadesetosmogodišnji Gaćina, koji je na rujanskoj ljestvici najboljih svjetskih stolnotenisača na 29. mjestu. Jedini poraz doživio je u posljednjem nastupu, u polufinalu protiv Njemačke kada ga je s 3:0 u setovima zaustavio Timo Boll. Nijemac je deveti na svjetskoj rang listi i drugi najbolji Europljanin. A treći najbolji Europljanin je Vladimir Samsonov, Bjelorus, koji je i 11. igrač svijeta. Upravo je pobjedom nad Samsonovim u četvrtfinalu Gaćina otvorio Hrvatskoj put do polufinala, a to znači i osvajanja medalje.

Nastup u Lisabonu Hrvatskoj je donio peti uzastopni plasman u četvrtfinale, no za razliku od prethodna četiri pokušaja Gaćina i društvo ovaj put su osvojili medalju. Drugo je to momčadsko odličje koje je Gaćina donio Hrvatskoj. Prvi put uspjelo mu je to 2007. na EP-u u Beogradu kada je Hrvatska bila druga. Tri godine ranije bio je treći na Svjetskom juniorskom prvenstvu u parovima, a 2011. ostvario je i najveći uspjeh u karijeri. U paru s Portugalcem Marcosom Freitasom osvojio je titulu prvaka Europe.