Početnički početak za brzi pad

29.03.2012. 22:00

Mandat Dražena Beseka  na klupi Zagreba obilježen  je početkom iz snova. Pjesnici su, naime, uhvatili Zadrane na spavanju, stekavši  opipljivo vodstvo od dva  gola nakon samo osam minuta igre.
Prva ozbiljnija akcija domaćih izazvala je promjenu  na semaforu. Besart Abdurahimi probio se po desnoj strani i uputio oštar  centaršut na vrh peterca,  gdje se našao Sven Dedić  koji je pažljivo pratio akciju.  Trzaj glavom rezultirao je  zakucavanjem lopte pod  prečku – 1:0.
Dok su Zadrani pokušavali detektirati krivca  za taj gol, Zagreb je izveo  još jedan blietzkrieg. Ovoga  puta lopta je završila u  nogama Lovre Medića, koji  je srušen u kaznenom prostoru. Taj prekršaj nije promaknuo glavnom sucu Vladi Svilokosu. Iskusni arbitar  iz Siska bez dvoumljenja je  dosudio jedanaesterac koji  je Damir Šovšić pretvorio u  povećanje vodstva – 2:0.
Igrala se 19. minuta kada  je Zadar konačno došao k  sebi. Brza izmjena dodavanja otvorila je prostor za  Luku Begonju na nekih desetak metara od Zagrebovog  gola. Uslijedio je oštar udarac koji je izmamio uzdah s  tribina. Promjene na semaforu, međutim, nije bilo.
U završnici prve dionice  igre Zagreb je mogao otkloniti sve dvojbe. Nakon  loše izvedenog kornera za  Zadar petorica domaćih  igrača jurnula su u kontru, a  ispred njih se nalazio samo  jedan suparnik. Međutim,  umjesto akcije za egzekuciju, gledatelji su vidjeli katastrofalno dodavanje kakvo  Hrvoje Štrok radi jednom u  pet godina.
Nastavak je donio nešto  smireniju igru Zagreba i  pokušaje Zadra da zabije  gol i odvede utakmicu prema neizvjesnosti. U takvom  rasporedu snaga iznenada  se otvorila prilika za Dedića  koji se po lijevoj strani  zavukao gostima iz leđa.  Međutim, Gluić je u maniri  prekaljenog rutinera  pročitao njegov pokušaj loba i uhvatio loptu u ruke.
Igrala se 70. minuta kada  je Zadar stigao do sjajne  prilike za smanjenje rezultata. Situacija je puno  obećavala, ali Hrvoja Tokića  povukla je sebičnost. Umjesto da proigra slobodnog  suigrača, zadarski centarfor
odlučio je pucati s osamnaest metara. Lopta je fijuknula visoko iznad gola, a  Tokić je četiri minute kasnije svoje mjesto prepustio  Josipu Ivančiću.
U završnih petnaest minuta domaći su prepustili  inicijativu Zadru, vrebajući  priliku za kontru koja bi  otklonila sve dvojbe. Pokušaj pritiska Zadranima  nije donio ništa dobra. Doduše, bilo je nekoliko situacija koje su mirisale na  opasnost, no sve je uprostašteno zbog nevjerojatno  netočnih dodavanja. Štoviše, ako se u obzir uzmu  gužve u kaznenom prostoru,  tijekom tog razdoblja Zagreb bio bliži trećem golu  nego Zadar smanjenju rezultata.

RIJEČ TRENERA

Dalibor Zebić, Zadar: – Samo mogu čestitati Zagrebu na  zasluženoj pobjedi. Mi smo trećeligaški ušli u utakmicu, a  to nam se u zadnje vrijeme prečesto događa. U ranoj fazi  igre smo dozvolili Zagrebu da ode na 2:0 i praktički završi  utakmicu. Kasnije smo izgledali drugačije, ali mi nismo  momčad koja se može vratiti nakon tako lošeg početka na  ovako teškom gostovanju. Na žalost, nismo uspjeli gurnuti  Zagreb u nervozu. Mi u momčadi imamo puno mladih  momaka, a svako gostovanje izazove stres. Pokušavamo  to izbaciti iz svlačionice, ali teret borbe za ostanak u ligi  pretežak je za neke mlade igrače.
Dražen Besek, Zagreb: – Zadovoljan sam osvajanjem  važnih bodova. Međutim, tijek utakmice nije me zadovoljio  u potpunosti, jer mogli smo sve riješiti puno ranije. Imali  smodosta zrelih prilika, ali nije bilo odlučnosti i finoće da se  zabije više golova. To mi je pokazatelj za budućnost, sada  znam na čemu trebamo raditi. U nekim ranijim utakmicama  takve su se stvari Zagrebu znale obiti o glavu.

ZAGREB – ZADAR 2:0

ZAGREB – Stadion u Kranjčevićevoj. Gledatelja: 500. Sudac: Vlado Svilokos (Sisak) 6,5. Pomoćnici: Premužaj (Varaždin), Loparac (Sladojevci). Strijelci: 1:0 Dedić (5′), 2:0 Šovšić (8′-11m). Žuti kartoni: Dedić (Zagreb), Čurjurić (Zadar).
ZAGREB: Vidaković 6, Jurendić 6, Pavlović 6,5, Oršulić 6,5, Štiglec 6, Maleš 6,5, Štrok 6, Abdurahimi 6,5 (od 69′ Trebotić -), Šovšić 6,5 (od 63′ Zadro -), Dedić 6,5, Medić 6,5 (od 84′ Frljužec -). Trener: Dražen Besek.
ZADAR: Gluić 6,5, Jonjić 6, Prahić 5,5 (od 58′ Surać 6), Fuštar 6, Sarić 6, Banović 6, Mršić 5,5, Vasilj 6, Begonja 6 (od 70′ Ćurjurić -), Jerbić 6, Tokić 5,5 (od 74′ Ivančić -). Trener: Dalibor Zebić.