Carter podigao »Žutima« rampu u borbi za jedinicu

Košarkaši Zadra slavili u dalmatinskom derbiju na Gripama u 3. kolu
Momčad pod vodstvom Srđana Helbicha odigrala je vrlo borbenu utakmicu u kojoj je unatoč svim problemima pokazala veliki karakter, izvukavši se iz gotovo izgubljene situacije na četiri minute do kraja kada su bili suočeni s devet minusa
KK SPLIT
Zadrani su odnijeli važne bodove s Gripa

Gostovanja na Gripama očito odlično leže košarkašima Zadra koji su se jučer kao i pred dva tjedna osladili pobjedom nad Splitom. Momčad pod vodstvom Srđana Helbicha odigrala je vrlo borbenu utakmicu u kojoj je unatoč svim problemima pokazala veliki karakter, izvukavši se iz gotovo izgubljene situacije na četiri minute do kraja kada su bili suočeni s devet minusa. U samoj završnici povukli su Mavra, Drežnjak i Carter, a ovaj potonji pokazao se i čovjekom odluke zalijepivši »bananu« Shorteru u zadnjem napadu Splićana koji su onda bili primorani potpisati kapitulaciju i prepustiti Zadranima vrh poretka u Ligi za prvaka.

Thompson jedini centar

I prije sudačkog podbacivanja s centra bilo je jasno da će Zadar u utakmicu ući s ogromnim hendikepom pod koševima. Doduše, vratio se Antonio Jordano nakon što je pauzirao protiv Cibone i Mornara, no na Gripama se nije pojavio ozlijeđeni Domagoj Vuković i bez njega je Helbich ostao tek na jednom klasičnom centru, Trevoru Thompsonu. Naravno, uz tu nedaću gostujući strateg morao se suočiti i s osjetno užom rotacijom od svog kolege na klupi »Žutih« koji su derbi dočekali potpuno svježi, a Zadar se po treći put u pet dana našao na terenu. Sve to se već od druge polovice prve dionice počelo odražavati i na semaforu. Sedam uvodnih minuta proteklo je u potpunoj izjednačenosti (16:16), da bi se u smiraj prve četvrtine Split prvi odvojio i to na račun raspoloženog Žganeca te Shortera koji su postavili na 24:17. Nedostajao je gostima jako taj visoki igrač u rotaciji pa su se domaćini iskazali u napadačkom skoku, a slična priča odvijala se i u drugoj dionici. Posebno je dominacija »Žutih« bila izražena u prvih pet minuta tog razdoblja kada su na krilima Kovačevića pobjegli na devet viška (34:25), a Helbich je potom odlučio izvaditi izraubane Thompsona i Drežnjaka i snizio petorku s mladim Buljanom na petici, što je onda donijelo kakav-takav rezultatski pomak. Carter je s nekoliko svojih rola pred odlazak na odmor spustio zaostatak na šest koševa (42:36), i tako su se Zadrani othrvali prijetnji puno energičnijih Splićana koji su u tih prvih 20 minuta odnijeli premoć u skok igri (22-14), ali nisu to i obilato naplatili.

Napeta završnica

Štoviše, povratak iz svlačionica puno je bolje sjeo Zadranima koji su odlučnije zaigrali obranu, dok su na drugoj strani terena serijom 12:3 uspjeli preokrenuti rezultat (45:48). Carter se razbudio i ubacio četiri poena, Mavra se pridodao s tricom dok je i Drežnjak namjestio ruku. Splićani su ubrzo krenuli u odmazdu te preko Kovačevića i Perkovića su pronašli vanjski šut pa se kraj treće dionice dočekao u potpunom egalu (61:60), ali s blagom prednošću domaćih koji su natjerali Thompsona i Drežnjaka na četvrtu osobnu. Uz probleme s kadrom Helbich je ulazeći u završnu četvrtinu bio svjestan da mu se momčad potpuno fizički ispraznila, što će potvrditi i samo dva poena u prvih šest minuta. Nisu se ni »Žuti« previše nazabijali, ali jest zato Kovačević ubacio dvije trice uz pokoji ubačaj Ukića i u zadnje četiri minute domaći sastav je ušao s velikih devet plusa (71:62). Djelovalo je da se gosti teško mogu vratiti, no kao u Baru pred dva dana pronašli su novu snagu i tricama Mavre te Drežnjaka koji je još ubacio dva slobodna za završnih 120 sekundi uspjeli su spustiti zaostatak na samo dva poena (72:70). Minutu kasnije Carter je s linije donio poravnanje (74:74), a na suprotnoj strani je Kovačević promašio tricu, što je iskoristio Marčinković da na 17 sekundi do kraja ubaci za vodstvo (74:76). Shorter je potom uzeo loptu i krenuo na polaganje za poravnanje, no dočekao ga je Carter koji je podigao strašnu rampu za svog zemljaka u žutom dresu i tako dao priliku Jordanu da s linije za bacanja potvrdi vrijednu pobjedu na Gripama. Mavra je predvodio Zadar s 19 poena i osam asistencija, dok su po 15 zabili Drežnjak i Carter koji je uhvatio 11 lopti i imao pet točnih dodavanja.