8 C°

Žorić nosio Zadar do o(p)stanka

30.04.2019. 19:37

Zadar je uspio. Ostvario je u majstorici na Višnjiku pobjedu protiv MZT-a i tako potvrdio abaligaški status za sljedeću sezonu. Veliki uspjeh, koji je realno gledajući trebao biti i puno prije ostvaren, no ionako će se cijela ovosezonska priča s mnogo amplituda jako brzo zaboraviti, a ostat će činjenica da će u Krešin dom i dogodine dolaziti C. Zvezda, Partizan, Budućnost i ostali regionalni velikani.
Nabrijani Zadar
Za razliku od prvog susreta na Višnjiku Nazorovi igrači su ušli u odlučujući dvoboj s MZT-om "nabrijani" i odlučni od početka zagospodariti situacijom. Poveli su tricom Littlea i poenima Žorića s 5:0 koje jesu gosti preokrenuli serijom 7:0 (5:7), no u završnom dijelu prve četvrtine Zadar pravi seriju 12:0 na krilima raspoloženog Žorića što im je pred ulazak drugu dionicu donijelo 11 viška (29:18). Bila je to ujedno najveća razlika Zadrana gledajući sva tri dvoboja u kvalifikacijama i mirisalo je da će se gosti loše provesti. Uz pravi pristup Nazorove momčadi Makedonci nisu imali toliko prostora kao recimo u prve dvije utakmice, pa su jedino do izražaja dolazili Medford i Ivanov koji su praktički jedini zabijali. Upravo je Medfod polovicom druge četvrtine prepolovio najvećih zadarskih 12 prednosti (33:21) na tek šest minusa (35:29), no Brzoja i Žorić su iskreirali novu dobru završnicu četvrtine i pred nastavak osigurali finu zalihu od 10 poena (50:40). Žorićev učinak od 17 poena i 6 skokova u prvih 20 minuta igre bio je nenadoknadiv za goste iz Skopja, jer su ionako u Zadar stigli bez pričuvnog centra Andrije Bojića, pa je Samardžiski bio usamljen u bitki s Žorićem koji nije propuštao kažnjavati taj očiti nedostatak centimetara pod košem MZT-a.
Nije moglo bez drame
Tri minute nastavka bilo je potrebno da MZT ostane i bez tog jedinog pravog centra, Samardžiskog, koji je zaradio četvrti prekršaj, pa tehničku te je Kočev morao preostalih 17 minuta igrati s Maslinkom na poziciji pet. Ipak taj bitan kadrovski problem u gostujućim redovima nije iskorišten. Štoviše MZT je zaigrao puno bolje u napadu i tijekom treće četvrtine stigao od 11 minusa do minimalnog zaostatka (63:62) zahvaljujući Simonovskom i njegovim projektilima s osam metara. Srećom, trica Marića sa sirenom uljepšala je sliku na semaforu i pred odlučujućih 10 minuta Zadru donijela četiri viška (66:62).
No, povratak Makedonaca iz velikog minusa garantirao je pravu dramu do same završnice, a ona je i potvrđena s potpunim egalom šest minuta prije kraja. Imali su Nazorovi igrači početkom četvrtine šest plusa (68:62), ali uslijedile su tri minute bez ubačaja što su Stojanovski, Ivanov i Woodard iskoristili za poravnanje (68:68). Ipak, "bronhi" su svima u dvorani udijelili Vuković, Dašić pa Žorić zaključivši seriju 6:0 s kojom se u tri završne minute ušlo s vrlo ugodnih 76:70. Minutu potom nakon dvije uspješne obrane Zadar preko Žorića stiže na plus osam (78:70) i uspješno zaključuje ovosezonsku agoniju oko ostanka u ABA ligi. Na tome najviše mogu zahvaliti Luki Žoriću i njegovom "double-double" učinku od 29 poena i 10 skokova dok je Božić pripomogao s 17 te Little s 14 ubačaja.