Na Poljud bez straha

Autor: Roman Morović

29.07.2009. 22:00

Pobjeda u prijateljskoj utakmici protiv Primorca (2:1, Terkeš, Tosunović) dobro je došla nogometašima Zadra. Ako ni zbog čega drugog onda barem zato da se, nogometnim žargonom rečeno, igrači malo rastrče i da lakše prebrode početni šok nakon teškog domaćeg poraza od Cibalije na početku nove sezone. I na toj utakmici u Biogradu moglo se vidjeti da štošta u igri Zadra još uvijek ne štima, te da ima mnogo stvari na kojima treba raditi i koje treba popraviti. Tri komada primljena od Cibalije u premijeri pred domaćom publikom svakako su određeni znak za uzbunu i maksimalnu mobilizaciju svih u klubu, od igrača i stručnog stožera pa do uprave kluba jer nitko od njih sasvim sigurno ne želi gledati kako momčad na taj način prosipa bodove na domaćem terenu, koji je nekada slovio za neosvojivu tvrđavu. Ono što je za Zadrane u ovom trenutku najvažnije je da taj poraz zaborave i sve snage usmjere samo i isključivo na gostovanje u Splitu. Što je bilo, bilo je i to se ne može promijeniti. Valja vjerovati da su trener Zebić i njegovi suradnici izvukli pouke iz utakmice sa Cibalijom, te da će već protiv Hajduka u nedjelju pokazati određeni napredak u igri. Hoće li taj napredak biti potaknut promjenom formacije ili uvođenjem kojeg novog igrača u prvu jedanestorku ostaje vidjeti, no u svakom slučaju Zadrani nipošto ne smiju ponoviti tako lošu igru kakva je bila u drugom poluvremenu protiv Cibalije. Dodatni problem za Zadar predstavlja i činjenica što će iskupljenje za taj uvodni poraz tražiti na najgorem mogućem mjestu, na Poljudu protiv Hajduka koji imperativno mora pobijediti kako bi se iskupio za lošu igru u Osijeku, ali i kako ne bi dopustio Dinamu da mu već nakon dva kola značajnije odmakne. Zadrani su sasvim sigurno dobro pogledali sinoćnju utakmicu Hajduka i Žiline i vidjeli su koje su jače, odnosno slabije strane Mišine momčadi, a osim toga mogu računati i na određeni umor Hajdukovih igrača budući da im je u ovom trenutku ipak najvažniji nastup u Europi. Koliko će to utjecati na igru Splićana u nedjelju tek treba vidjeti, a još jedna mala prednost Zadra je i ta što će se utakmica igrati pred praznim tribinama, a poznato je da na početku sezone u Splitu uvijek vlada svojevrsna euforična atmosfera. Naravno, svi ti sitni detalji neće nimalo pomoći Zadru ukoliko Zebićevi igrači na teren ne iziđu odlučni da naprave rezultat, a prvi i osnovni preduvjet uspješnog rezultata na Poljudu (pod time podrazumijevamo i bod) je taj da Zadrani moraju vjerovati. Bez obzira na težak poraz od Cibalije i bez obzira što pred njima stoji višestruko skuplja momčad i kandidat za naslov prvaka, Zadrani moraju vjerovati u sebe i svoje mogućnosti. Pa ako Zadar i izgubi od Hajduka, bilo bi od iznimne važnosti da igrači na terenu pokažu određeni napredak u igri i to tijekom svih devedeset minuta, a ne samo jednog poluvremena, kao protiv Cibalije. Zadrani moraju dokazati, prije svega sami sebi, da mogu igrati dobar nogomet, a onda će sasvim sigurno s dobrim igrama doći i dobri rezultati.