Čudesni Ivan donio slavlje

Hina

Pobjedom nad Norveškom (31:24) Hrvatska je osvojila brončanu medalju na Europskom prvenstvu u Poljskoj i potvrdila da je još uvijek dio rukometnog vrha. Dodatnu dimenziju ovom uspjehu daje činjenica da je pomlađena reprezentacija na kontinentalnu smotru ispraćena uz gomilu upitnika i zaključak da se nitko ne treba čuditi ako dođe do ispadanja u prvom krugu natjecanja.

Kako to obično biva u ovakvim slučajevima, utakmica za treće mjesto iznjedrila je i heroja, u liku Ivana Stevanovića koji je upisao četrnaest obrana, uključujući i jedina dva sedmerca za Norvešku na utakmici, s time da su mnoge stigle u trenucima kada je suparnik opasno prijetio. Vječito prekobrojni golman, koji je na Europsko prvenstvo putovao samo zato što je Filip Ivić bio ozlijeđen, prometnuo se u ključnu figuru hrvatske reprezentacije i jednog od glavnih kovača bronce iz Krakowa.

Prvi napad na utakmici ponudio je injekciju samopouzdanja za Stevanovića koji je u četrdesetoj sekundi obranio šut Haralda Reinkinda. Ostavljanjem Mirka Alilovića na klupi izbornik Željko Babić neposredno je priznao da je u polufinalu sa Španjolskom napravio grešku pri izboru golmana s kojim će otvoriti utakmicu. Tri minute kasnije Stevanović je uknjižio još jednu obranu, nakon šuta Sandera Sagosena.

Uvodni dio utakmice ponudio je veliku izjednačenost i stalne promjene na semaforu. Igra "gol za gol" trajala je sve do sredine prvog poluvremena, kada su Marino Marić i Zlatko Horvat odveli Hrvatsku na tri gola prednosti (9:6). Norvežani su u tim trenucima djelovali izgubljeno, a njihovu zbunjenost ubrzo je kaznio Krešimir Kozina, zabivši gol odbojkaškim guranjem lopte, nakon obrane Olea Erevika.

Sreća prati hrabre

Na isteku 21. minute, kada je Manuel Štrlek realizirao kontru, Hrvatska je pobjegla na velikih pet razlike (11:6). Međutim, vrlo brzo stiglo je napadački jalovo razdoblje, u kojem je Norveška zabila dva gola. Srećom po hrvatske ambicije, Stevanović je skinuo dva zicera i usporio norveški povratak u utakmicu, a Babić je shvatio da treba iskoristiti pravo na minutu odmora.

Tim je potezom ritam suparnika poremećen, ali to nije označilo kraj problema. Naime, Jakov Gojun je već u 25. minuti zaradio svoje drugo isključenje na utakmici, a pedeset sekundi kasnije Marko Kopljar je nezgodno pao na koljeno koje ga muči od početka Europskog prvenstva. Doduše, Fortuna je ubrzo vratila uslugu, u obliku dvaju propusta Kenta Robina Tonnesena, koji je napravio prestup, a potom i pogodio stativu. Sve to je bilo dovoljno da Hrvatska ode na odmor sa četiri gola viška (15:11).

Prvi dio podgrijao je nadu da se Babić može priključiti popisu izbornika Hrvatske koji su odveli reprezentaciju do medalje na velikim natjecanjima. U tih pola sata igre obrana je funkcionirala solidno, napad je bio korektan, a Stevanović je svojim obranama davao potrebni impuls kada stvari zaškripile.

Međutim, uvodne minute nastavka otvorila su prostor za crne slutnje. Nakon Horvatovog poentiranja u prvom napadu, Norveška je zabila tri uzastopna gola i stigla na dva koraka zaostatka (16:14). Povrh toga, Erevik je ušao u seriju obrana. Na žalost Norvežana, Stevanović je također bio u toj zoni.

Ipak, vrlo brzo se ispostavilo da jedan raspoloženi čovjek nije dovoljan za kontrolu zbivanja na terenu. Nakon samo deset minuta igre u drugom dijelu Kristian Bjornsen realizirao je kontru za izjednačenje i vodu u ušima hrvatskih reprezentativaca (17:17). Isključenje Pettera Overbyja malo je podiglo hrvatska jedra, iako si je Luka Šebetić na drugoj strani ekspresno priskrbio identičnu kaznu. Domagoj Duvnjak preuzeo je odgovornost u tim trenucima i držao je Babićeve trupe na minimalnom razmaku od jednog gola.

Igrala se 48. minuta kada je Hrvatska još jednom zaronila u zonu nevjerojatnog. Erevik je obranio sedmerac Manuelu Štrleku koji je uspio uhvatiti odbijenu loptu. Međutim, nova prilika za šut okončana je još jednom sjajnom intervencijom norveškog golmana. To se odigralo kod minimalnog vodstva Hrvatske (21:20). Dvije minute kasnije Gojun je skrivio sedmerac i zaradio treće isključenje. Sjajna reakcija Stevanovića još jednom je spasila stvar, a frustrirani Norvežani ubrzo su ostali sa dva igrača manje.

Na početku 56. minute Hrvatska je uhvatila šest golova prednosti (27:21), i to je bilo to. Obezglavljeni Norvežani morali su se pomiriti sa sudbinom i prihvatiti činjenicu da će svoj prvi plasman u borbu za medalje na velikom natjecanju okončati praznih ruku. Hrvatska si je, pak, priskrbila medalju kojoj su se rijetki nadali prije dva tjedna. A danas u 14 sati s brončanim teretom stižu u zagrebačku zračnu luku.

HRVATSKA - NORVEŠKA 31:24

KRAKOW Susret za 3. mjesto EP-a rukometaša: Hrvatska - Norveška 31:24 (15:11). Tauron Arena. Gledatelja: 10.000. Suci: Načevski i Nikolov (Makedonija).

HRVATSKA: Stevanović, Alilović, Marić 4, Duvnjak 6, Kopljar 1, Gojun, Horvat 8 (3), Karačić 2, Kozina 2, Štrlek 4 (1), Čupić, Kovačević, Mamić 1, Šebetić, Slišković 3, Cindrić.

NORVEŠKA: Erevik, Christensen, Sagosen 5, Kristensen, Hykkerud 3, Myrhol 3, Overby, Mamelund, Tonnesen 1, Jondal 4, Bjornsen 3, Lindboe, Gullerud, O'Sullivan, Reinkind 2, Hansen 3.

Sedmerci: Hrvatska 6 (4), Norveška 2 (0).

Isključenja: Hrvatska 8, Norveška 10 minuta. Tri isključenja: Gojun (51').