Četvrtak, 18. travnja 2024

U-18: Raspad sistema u završnici

Autor: Roman Morović

30.07.2009. 22:00

Pet minuta prije kraja Litva je tako prvi put na utakmici imala dvocifrenu prednost, 61-51. Bila je to serija Litve 12-2, a do kraja utakmice usljedila je još jedna od 13-4, zaključno s tricom Birute za konačnih 74-55.

Hrvatska juniorska reprezentacija poražena je u četvrtfinalu Europskog prvenstva u francuskom Metzu. Bolji od izabranika Hrvoja Vlašića bili su mladi Litavci koju su tako upisali svoju sedmu pobjedu na EP-u i jasno istaknuli kandidaturu za najsjajnije odličje. Hrvati su dobro parirali favoriziranim Litavcima sve do 32. minute kada je rezultat bio izjednačen, 49-49 da bi onda u samoj završnici došlo do nevjerojatnog fizičkog i psihološkog pada u igri Hrvatske koji je na koncu rezultirao uvjerljivim porazom.
Još jednom je Hrvatska loše otvorila utakmicu. Litavci su već na startu poveli 5-0, nešto kasnije i 9-2, a tek onda Bautr, Jakoliš i Prostran rade seriju 6-0 i Hrvati stižu na pola koša zaostatka, 9-8 u 5. minuti utakmice. Nakon slobodnih bacanja Peciukeviciusa, Hrvatska ponavlja seriju od šest uzastopnih poena (Prostran, Bubalo, Batur), te dolazi i do prvog vodstva na utakmici, 11-14. Dvije minute prije kraja prve četvrtine Prostran je pogodio dva bacanja za +4, 12-16 ali onda Cizauskas i Staniulis poentiraju za Litvu i nakon deset minuta rezultat je izjednačen, 16-16.
Početak druge dionice opet pripada Litvi. Na prvi koš Hrvatske trebalo je čekati tri minute, a u međuvremenu Litavci rade seriju 6-0 i dolaze do vodstva, 22-16. U 15. minuti rezultat je 27-20, a onda Hrvati rade seriju 8-2, zaključno s tricom Batura i ponovno stižu na samo -1, 29-28. Nakon Varanasukasove trice minutu prije kraja prvog poluvremena Litva vodi 34-30, Bubalo vraća Hrvatsku na -2, a četiri poena prednosti na odmoru Litavcima osigurava Cizauskas košem sa sirenom za 36-32.
Koševima Juričića i Jakoliša Hrvatska već nakon trideset sekundi igre u drugom dijelu dolazi do izjednačenja, 36-36, no ubrzo Litavci ponovno bježe na +6, 44-38. Ta se razlika održala još nekoliko minuta, a onda Prostran i Batur još jednom vraćaju Hrvatsku na -1, 46-45, dvije minute prije kraja treće četvrtine. Kadzevicius je tada pogodio koš i dodatno bacanje, a Bubalo zakucavanjem zaključio treću dionicu (49:47)
Posljednju četvrtinu otvorio je Batur, košem za izjednačenje 49:49, no bilo je to posljednji trzaj Hrvatske na ovoj utakmici. Od tog trenutka, osam minuta prije kraja utakmice, Hrvati kao da su nestali s terena. Litavsku seriju otvorio je Peciukevicus slobodnim bacanjima i dvicom, nastavio je Valanciunas, a onda je i Kulvietis ubacio pet poena u dva napada. Pet minuta prije kraja Litva je tako prvi put na utakmici imala dvocifrenu prednost, 61-51. Bila je to serija Litve 12-2, a do kraja utakmice usljedila je još jedna od 13-4, zaključno s tricom Birute za konačnih 74-55. Razloge ovakvog pada u završnici treba potražiti prije svega u iscrpljenosti i ozljedama ključnih hrvatskih igrača koji nisu izdržali jaki ritam Litavaca svih 40 minuta. Hrvatska će sutra u 15,45 igrati utakmicu protiv poražene momčadi iz četvrtfinalnog ogleda Francuske i Rusije, a ovisno o ishodu tog susreta u nedjelju će igrati utakmicu ili za 5. ili za 7. mjesto.
Litva – Hrvatska 74:55 (16:16, 20:16, 13:15, 25:8)
Litva: Nazarovas, Varanauskas 9, Aniulis, Biruta 4, Kulvietis 8, Pipiras, Valanciunas 16 (11sk), Kadzevicius 10, Peciukevicius 8, Matulionis, Cizauskas 15 (10sk, 3as), Staniulis 4. Trener: Marius Linartas.
Hrvatska: Došen, Babić, Čutura, Bubalo 6 (7sk), Jakoliš 10 (9sk), Vrlika, Prostran 14 (34 min, 5/10 za dva, 0/5 za tri, 4/4 sl.bacanja, 9sk, 2as, 5il, 1ol), Batur 11 (32 min, 3/5 za dva, 1/5 za tri, 2/3 sl.bacanja, 3sk, 3il), Juričić 6, Barać, Šekelja 7, Brnas 1. Trener: Hrvoje Vlašić.
Četvrtfinale: Litva – Hrvatska 74:55, Španjolska – Turska 62:76, Italija – Srbija 74:82, Francuska – Rusija (igrano kasnije).
Parovi polufinala: Turska – Srbija (18), Litva – pobjednik Francuska/Rusija (20,15).
Razigravanje 5.-8. mjesta: Španjolska – Italija (13,30), Hrvatska – poraženi Francuska/Rusija (15,45).