21 C°

Herceg i Krstić regionalne prvakinje, Puhaloviću šest bronci

31.07.2020. 11:45

Protekli vikend je na bazenima Poljud u Splitu nakon pet mjeseci stanke održano Regionalno plivačko prvenstvo Hrvatske za dobne skupine Regije 1. Natjecalo se 278 plivača iz 11 dalmatinskih klubova, a nastupili su i članovi Zadra i Jadere.

Jaderina žetva
Plivači Jadere pod vodstvom trenera Edgara Nimca nastupili su sa 16 članova koji su se u Zadar vratili bogatiji za 16 plasmana među tri najbolja. Jaderini članovi su doplivali do 15 individualnih medalja (dva zlata, šest srebra i sedam bronci) te do štafetne bronce. Najbolje plasmane ostvarila je kadetkinja Rita Herceg koja je osvojila šest odličja. Zlatna je bila na 200 m prsno (2:54.74), a u istoj disciplini osvojila je srebrne medalje u mlađoj juniorskoj, juniorskoj i općoj kategoriji. Do još jedne srebrne medalje stigla je na 100 m leptir (1:15.84), dok je na 100 m prsno bila treća (1:24.08). Juniorka Tonka Krstić je osvojila cijelu paletu medalja, a titulu juniorske regionalne prvakinje zaslužila je na 50 m leđno (33.67) gdje se plasirala i na treće mjesto u općoj kategoriji dok joj je drugo mjesto pripalo na 50 m leptir (32.77). Mlađi junior Noa Kuman okitio se s četiri medalje. Titulu mlađeg juniorskog viceprvaka osvojio je na 400 m mješovito (4:59.87), gdje je doplivao i do brončanih medalja u juniorskoj i općoj kategoriji, a do još jedne bronce stigao je na 100 m prsno (1:12.60). Za pohvalu je i napredak mlađeg kadeta Mate Molnara, brončanog na 50 m prsno (41.14) i 200 m prsno (3:09.33). Štafeta 4×100 m slobodno: Maksim Vrkić, Mate Molnar, Ivano Kuman i Šimun Zdrilić osvojila je broncu (4:56.82). Norme za nastup na Prvenstvu Hrvatske u kadetskoj konkurenciji ostvarili su Rita Herceg, Roko Grgić te prvi put Stipe Kasun, a kod mlađih juniora to je uspjelo Mariji Kuman i Noi Kumanu kao i juniorki Tonki Krstić.

Srebrni Šango i Perović
Ekipu PK Zadar, za koju je od predviđenih 50, nastupilo tek 18 plivača od kategorija mlađih kadeta do juniora predvodili su treneri Željko Olujić, Ivan Karavida i Josipa Nekić. Istaknuo se junior Božo Puhalović s čak šest brončanih odličja, po tri juniorske i tri seniorske bronce na 50 m slobodno (24.49), 200 m slobodno (2.01.01) i 50 m delfin (26.64). Mlađi junior Roko Šango uzeo je srebro na 200 m leđno (2.16.69), a u istoj disciplini bio je brončani senior i junior dok je kadet Erik Perović doplivao do srebrne medalje na 100 m leptir (1:06.73). U štafetnim utrkama juniori: Roko Šango, Ivan Šango, Ivan Klanac i Božo Puhalović su došli do dva srebra, na 4×100 m mješovito i u juniorskoj i seniorskoj konkurenciji. Od ostalih rezultata, za istaknuti je kadetske štafetne plasmane na dva peta mjesta, a u individualnoj konkurenciji peto mjesto kadeta Erika Perovića i šesta mjesta kadeta Davida Radeke na 200 m delfin i mlađeg juniora Ivana Šanga na 50 m slobodno. Jedine mlađe kadetkinje koje su predstavljale PK Zadar bile su Matea Grbin i Cvita Knežević s petim i šestim mjestom na 200 m prsno. Kod mlađih kadeta također su bila dva predstavnika. Peto mjesto na 50 m prsno i osmo mjesto na 100 m prsno isplivao je Ivan Puhalović dok je Luka Čikarela bio sedmi na 200 m leđno. Većini plivača Zadra ovo je bilo jedino natjecanje na kojem su mogli ostvariti norme za nadolazeće PH u čemu su i uspjeli, a u Splitu je to pošlo za rukom i kadetu Lovri Dellaviji, nastupom na 100 m prsno (1.21.59) i osmim mjestom u kadetskoj konkurenciji.

Ekipa PK Zadar na Regionalnom PH
Božo Puhalović, Roko Šango, Ivan Šango, Ivan Klanac, Dina Volarević, Lucija Klasić, Leon Patrk, Erik Perović, David Radeka, Lovre Dellavia, Karla Sorić, Luka Barešić, Marcela Lovrović, Matea Grbin, Cvita Knežević, Ivan Puhalović, Dina Viduka i Luka Čikarela

Filip Župan dva puta zlatni na Plivatonu Regije 1
Na 50-metarskom poljudskom bazenu održan je i Plivaton Regije 1, glavno natjecanje u sezoni za kategoriju početnika. Nastupilo je devet plivačkih klubova iz Dalmacije s 99 natjecatelja. Za PK Zadar su nastupili: Anna Veselić, Filip Župan, Laura Župan, Mareta Štulina i Petra Grbin. Najboljim se pokazao Filip Župan s dvije zlatne medalje, na 100 m slobodno s odličnih 1:12.29 te na na 50m leđno (39.62). Laura Župan bila je najbolje plasirana plivačica sa šestim mjestom na 50 m delfin, a sjevojčice su bile i pete u štafeti 4×50 m slobodno. Pod vodstvom trenera Marijana Čuline, boje PK Jadere branilo je pet početnika. Najbolje plasmane ostvario je Toni Mršić (2011.), 11. na 50 m slobodno (38.68) i 12. na 50 m leptir (1:01.34). Vito Vukoša (2010.) je disciplinu 50 m leđno (47.76) završio plasmanom na 12. mjestu, a stepenicu niže se plasirao na 50 m slobodno (39.50). Tin Mršić (2011.) je na 50 m slobodno (40.16) bio 14., a do 15. mjesta doplivao je na 50 m leđno (49.94).
Jaderin najmlađi predstavnik Kristian Bušić (2013.) bio je 43. mjesta na 50 m slobodno (49.81). U štafetnoj disciplini 4×50 m slobodno Vito Vukoša, Adrian Pavić, Tin Mršić i Toni Mršić završili su šesti (2:46.77.)