Zadar pobijedio Olimpiju 67-56

Dino STANIN/PIXSELL

Utakmicu Zadra i Olimpije najbolje je u jednoj rečenici opisao Marko Ramljak: "Ne sjećam se kada smo posljednji put ovako držali konce u našim rukama baš u svakoj sekundi utakmice." Kada to kaže igrač, koji je u Zadru od 2010., onda to ima nekakvu težinu. Naravno, pritom se misli na ABA ligu, gdje je Zadar, istina, znao i uvjerljivije dobivati neke utakmice, ali rijetko koju je odigrao baš s tako malo oscilacija kao ovu protiv Ljubljančana.

Gosti su imali minimalnu prednost samo na početku, do 4:7, nakon čega je Zadar napravio seriju 7-0 i više nije ispuštao vodstvo. Ono je prvi put postalo dvocifreno pred kraj prvog poluvremena, kada su "bijeli" sa 31:25 pobjegli na 38:25, a u nastavku su "zmajčeki" samo u dva navrata došli na -9, 41:32 na otvaranju treće četvrtine i 61:52 početkom četvrte. I to je bilo sve. U ostatku vremena razlika je varirala uglavnom između 11 i 13-14 razlike, dotaknuvši u jednom trenutku i najvećih +15, 54:39. Zadar je prvenstveno obranom savršeno kontrolirao utakmicu, a tome u prilog ide i podatak da je, unatoč samo osam postignutih poena u posljednjoj četvrtini, bez ikakvih problema priveo susret kraju.

Otvorili tricama

Prvu četvrtinu Zadar je dobio sa 16:12, ponajviše zahvaljujući tricama. Dvije je pogodio Drago Pašalić, a po jednu Marko Ramljak i Boris Barać. Još jedan vanjski šut, ali ipak unutar linije 6,75, zabio je Domagoj Bošnjak, a preostala dva poena stigla su s linije slobodnih bacanja. S druge strane, Olimpija je zabila samo jednu tricu (Sava Lešić). U drugoj dionici stigli su i prvi zadarski poeni iz reketa i to Baraćev koš nakon skoka u napadu, a isti je igrač povisio na +8 (20:12) i natjerao Gašpera Potočnika na time-out. Upisao se i Ivan Marinković, a s prva četiri poena Glenna Coseya Zadar je održavao razliku, 26:19.

Nedugo zatim gostujući trener je ponovno morao pozvati minutu odmora, nakon što je Filip Kraljević izveo najljepši potez utakmice. Osvojio je loptu i u kontri jednom rukom zakucao za 28:19, te ugrijao atmosferu u dvorani. Cosey je ušao u dobar ritam i sa Kraljevićem povukao "bijele" i do prve dvocifrene prednosti, da bi Ante Delaš bacanjima povisio na +13, 38:25. Do velikog odmora Olimpija je ipak nekako smanjila na 11 razlike, no ono što je prikazala u prvom dijelu bilo je doista jako, jako skromno. Daleko od najava Ante Nazora da je riječ o momčadi koja igra vrlo moderno. Nitko se nije posebno istaknuo, a dovoljno o igri Ljubljančana reći će podatak da su u prvih 20 minuta imali svega četiri asistencije. Nije ni Zadar mnogo više, šest, ali je šuterski bio raspoloženiji, što mu je i donijelo lijepu prednost - 38:27.

Savršena kontrola

Nakon Coseyeve trice na otvaranju treće četvrtine, Olimpija se tek mrvicu približila košem Luke Rupnika i drugom tricom Lešića (41:32), no Zadar je nastavio održavati dvocifrenu razliku. Delaš je pogodio tricu, a Kraljević ponovno podigao publiku na noge, prvo koš-faulom pa novom blokadom na Ronaldsu Zakisu. Latvijac je već u prve dvije minute utakmice dobio dvije "banane", a završio je s ukupno četiri na kontu. Lešić je zabio i svoju treću tricu, ali gosti ni nakon 30 minuta igre još nisu imali dvocifenog igrača. Zadar je, pak, imao dvojicu, Coseya (14) i Baraća (10), koji je ispao zbog pet prekršaja. Uspavani Zach Wright pokušao je malo trgnuti "zmajčeke", ali za kraj treće dionice stigla je nova zadarska trica - Ivana Ramljaka za +14, 59:45.

Kada je potpuno indisponirani Zakis sa četiri poena na otvaranju posljednje četvrtine postao prvi dvocifreni igrač Olimpije, onda to dovoljno govori o igri ostalih. Ipak, Zadar se malo uspavao u napadu (u četiri minute zabio je samo Ivan Ramljak) pa je Blaž Mesiček smanjio na -9, 61:52 i natjerao Nazora da u 34. minuti pozove time-out. Dobro je došao, jer su domaći ponovno maksimalno pritisli u obrani, a Cosey dalekom dvicom i Marko Ramljak zakucavanjem u kontri uveli su utakmicu u mirnije vode - 65:52. Istina, do kraja su ostale još gotovo četiri minute, no Olimpija je izgledala toliko loše, izgubljeno i beskrvno da se vjerojatno još za četiri utakmice ne bi uspjela vratiti u egal. Pjesma na tribinama mogla je početi: "Večeras je naša fešta..."

ZADAR 67

OLIMPIJA 56

(16:12, 22:15, 21:18, 8:11)

ZADAR - Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 2500. Suci: Ilija Belošević, Dragan Nešković i Uroš Obrknežević (svi Srbija).

ZADAR: Bašić, Cosey 16 (5-5), Kraljević 8 (2-4), Šango, Delaš 7 (2-2), Širko, M. Ramljak 8 (1-2), Bošnjak 2, Marinković 2, Barać 10 (1-2), I. Ramljak 7, Pašalić 7 (1-2). Trener: Ante Nazor.

OLIMPIJA: Wright 8, Rupnik 2, Hrovat 4 (2-2), Mesiček 5 (3-4), Nikolič 1 (1-2), Vučetić 4 (2-2), Lapornik 6 (2-2), Lešić 9, Mahkovic 6 (2-5), Zakis 11 (3-5), Čančar. Trener: Gašper Potočnik.

Šut za dva: Zadar 17-32, 53%; Olimpija 16-41, 39%.

Šut za tri: Zadar 7-24, 29% (Pašalić 2, I. Ramljak, M. Ramljak, Barać, Delaš, Cosey); Olimpija 3-13, 23% (Lešić 3).

Slobodna bacanja: Zadar 12-17, 71%; Olimpija 15-22, 68%.

Skokovi: Zadar 36 (28+8); Olimpija 29 (23+6).

Osobne pogreške: Zadar 27; Olimpija 23.

ABA liga

Rezultati 8. kola: Zadar - Olimpija 67:56, Mega Leks - Sutjeska 101:72, Krka - MZT Skoplje 72:68, Budućnost - Metalac 83:72. Nedjelja: Cibona - Igokea (17 sati), Tajfun - Cedevita (19). Utorak: Crvena zvezda - Partizan (18).

Redoslijed: Budućnost 7-1, Mega Leks 6-2, Crvena zvezda 5-2, Olimpija 4-4, MZT Skoplje 4-4, Zadar 4-4, Krka 4-4, Igokea 4-3, Cedevita 4-3, Metalac 3-5, Sutjeska 2-6, Partizan 2-5, Cibona 2-5, Tajfun 2-5.

Raspored 9. kola: Metalac - Zadar (petak, 6. studenog, 21 sat), Igokea - Krka, Sutjeska - Cibona, Partizan - Budućnost, Tajfun - Olimpija, Cedevita - Mega Leks, MZT Skoplje - Crvena zvezda.