Svetac koji je po osamnaest sati bio zatvoren u ispovjedaonici

Misno slavlje u crkvi Gospe od Zdravlja u Zadru na blagdan Sv. Leopolda Bogdana Mandića jučer je predvodio katedralni župnik mons. Ivan Mustać, koji je u propovijedi istaknuo važnost sakramenta svete ispovijedi. Crkva Gospe od Zdravlja proglašena je nadbiskupijskim svetištem Sv. Leopolda Mandića, jer je on kratko vrijeme svog života provodio u njoj, vršeći svećeničku i ispovjedničku službu. Tu se, kako je kazao mons. Mustać, u blizini nalazio njegov samostan. Sveti Leopold Mandić je svjedočio Božje milosrđe prema grešnicima. Leopold Mandić je rođen 12. svibnja 1866. godine u Herceg - Novom. U kapucinski red stupio je 1884. godine. Za svećenika je zaređen 1890. u Veneciji, a djelovao je i u Zadru gdje je ispovijedao. Najveći dio života je proveo u Padovi, a kao svećenik najviše vremena je posvetio ispovijedanju tako da su k njemu dolazili mnogi pokornici. Mnoge od njih je i duhovno vodio. Kako je poznato, bio je obdaren darom "čitanja duša" i proroštva. Za sve koji su mu dolazili molio je i postio, prikazujući ih Bogu. Umro je 1942. godine. Molio je i za jedinstvo Crkve. Svetim je proglašen 1983. godine.
- Uvijek je čudesno to Božje izabranje. Čudesno je po tome kako Bog ima svoje kriterije kad nam daruje ljude koji će se njemu posvetiti. I upravo primjeri svetaca nam pokazuju kako je svatko od nas pozvan biti svet. I svatko od nas može u svom životu činiti ono što je Bogu milo, uvodne su riječi predvoditelja euharistije. On je potom dodao da je u životu važno vršiti Božju volju, to jest ono što Bog očekuje od svakog čovjeka.
- Bog je obdario svetog Leopolda velikim milosrđem prema grešnicima. Sakrament ispovijedi nije puko ispovijedanje grijeha. Mi nismo bez grijeha i zato idemo na ispovijed, ali ne ljubimo grijeh i ne uživamo u svojim grijesima. Nismo zadovoljni u grijehu, kaže propovjednik istaknuvši kako se svaki kršćanin treba boriti protiv grijeha pobjeđujući tako zlo u sebi, sa željom obraćenja.
- Najbolja borba protiv grijeha je redovita ispovijed. Zato je sveta ispovijed trenutak kada primamo Duha Svetoga. Kako se možemo boriti protiv grijeha? Po Duhu Svetome. Zato ići na svetu ispovijed znači primati Duha Svetoga da bi mogli ulaziti u borbe i nadvladati napasti i da bi se mogli boriti sa svojim slabostima. Zato kaže prvo čitanje: "U ovom je ljubav Božja, ne da smo mi ljubili Boga, nego on je ljubio nas i poslao svoga Sina kao pomirnicu za grijehe naše". Bog dopušta nekad da sagriješimo, da padnemo da bismo bili skromniji, milosrdniji, kao što je Božje milosrđe prema grešnicima, da bismo to mogli imati. To je sveti Leopold Mandić prihvatio, živio i na taj se način posvećivao. On se posvetio na način da je čitav život, po osamnaest sati, bio zatvoren u ispovjedaonici kako bi mogao ljudima biti na raspolaganju za sakrament pomirenja, sakrament Božjeg milosrđa. Kad su mu prigovarali da daje malu pokoru, rekao je: "Ja dajem malu pokoru, ali činim pokoru za one koji se ispovijedaju". Tako je slijedio Krista koji je bio milosrdan i uzeo je na sebe križ. I tako je jedan neznatan redovnik činio velika čudesa. Najveća čudesa koja se događaju, događaju se upravo u duši, u srcu. Neka zagovor svetog Leopolda Bogdana Mandića učini da možemo živjeti u milosti Božjoj i da možemo pobožno pristupati sakramentu ispovijedi i prihvaćati obraćenje, zaključio je mons. Ivan Mustać.
- Prijavite se ili registrirajte za slanje komentara
- 9 čitanja
Prižmić: Radimo već tri godine u Zatonu Obrovačkom i nikad nije bilo problema
Aras: Po Tuđmanovom nalogu štitio sam kuću Budimira Lončara!
Škola straha iz Zadra: Učenicu maltretiraju, a profesor sjedi...
Zadar u magli