FOTOGALERIJA: Preokretom u završnici do desete pobjede

ABA LIGA
Igrači Aramisa Naglića serijom 18:0 u posljednjoj četvrtini uspjeli su po drugi put ove sezone slaviti protiv mlade momčadi iz Srijemske Mitrovice
Zvonko KUCELIN
PRONAŠAO IZLAZ - Preston Knowles u "barbie" okruženju

Košarkaši Zadra uspjeli su nakon neizvjesne utakmice protiv Mege Bemaxa doći do 10. pobjede u ABA ligi. Preokretom u posljednjoj četvrtini nakon zaostatka od 10 poena, igrači Aramisa Naglića serijom 18:0 uspjeli su po drugi put ove sezone slaviti protiv mlade momčadi iz Srijemske Mitrovice.

Nakon četiri minute igre Naglić je pri rezultatu 5:10 morao potrošiti prvu minutu odmora. Ono što ga je najviše naljutilo jest činjenica da njegovi igrači nisu ušli čvrsto i odlučno u utakmicu, pa je inzistirao da barem naprave jedan faul, jer su obje momčadi u toj rubrici dugo vremena imali nulu na semaforu. Rezultatska nevažnost utjecala je na nedostatak agresije kod jedne i druge momčadi, ali nije uobičajen podatak da su Zadrani prvi faul u obrani napravili tek nakon 8 i pol minuta igre. Ipak ni taj mlaki pristup nije se osvetio na samom rezultatu koji je nakon prvih 10 minuta bio 19:21 za goste. Imala je Mega 7:15 polovicom, pa i 16:21 krajem prve četvrtine, ali trica Bašića malo je popravila dojam pred ulazak u drugu četvrtinu.

Isti igrač drugom tricom donosi prvo vodstvo Zadra u utakmici (22:21) kao i Knowles nekoliko trenutaka kasnije košem i dodatnim za 27:24. No, uporni gosti su uzvraćali tricom Aranitovića te košem i dodatnim Miškovića dok je Bitadze sa četiri poena u nizu vratio Megu u prednost (30:34). Uslijedilo je buđenje Zadrana koji su mini serijom 6:0 došli do trećeg vodstva u utakmici (36:34), a dlanove malobrojne publike na Višnjiku su potom zagrijali, nakon poravnanja Marjanovića, Knowles i Bašić atraktivnim zakucavanjima iz kontranapada. Uz Kraljevićeva bacanja Zadar je došao tri minute prije poluvremena do šest poena prednosti (42:36). Tricom Vukovića imali su Naglićevi igrači i sedam viška (45:38), a onda su i došli do plus 10 (50:40) pred kraj prvog poluvremena zahvaljujući dvjema tehničkim pogreškama Marjanovića i gostujuće klupe koje je iskažnjavao bacanjima Bašić . Na odmor se ipak otišlo sa sedam viška, jer su Zadrani dopustili Čarapiću da sa  sirenom  zabije tricu (50:43).

U prvoj minuti nastavka igrači Dejana Milojevića su istopili prednost Zadra na samo dva poena (50:48). Privremeno su domaći košarkaši poenima Krajine i Ivanova vratili šest viška (54:48), ali tada se razmahao visoki Bitadze pogodivši čak i tricu dok se na njega nadovezao Sinovec istim oružjem za povratak gostiju u vodstvo (57:58). Nisu nakon toga uspijevali Zadrani doći do onog ritma koji ih je krasio u drugoj četvrtini što su nakon nekoliko minuta serijom 5:0 iskoristili gosti. Aranitović je sa dva prodora donio šest prednosti (63:69) za Megu, minutu prije kraja treće četvrtine. Činilo se da su Brzoja tricom i Knowles dvicom vratili rezultat u egal pred ulazak u posljednju četvrtinu (69:70), no ponovila se situacija sa kraja druge četvrtine kad su gosti zabili sa sirenom tricu, ovog puta to je pošlo za rukom Aranitoviću za 69:73.

Razigrani Aranitović krenuo je i u četvrtu četvrtinu sa četiri poena u nizu, na kojeg se nadovezao Lazić te je semafor osam minuta prije kraja pokazivao velikih 10 plusa za goste (69:79). Uslijedio je pravi odgovor Zadra koji je sa 18:0 serijom preokrenuo rezultat i došao do pobjede.  Sve je pokrenuo Brzoja koji je stavio tricu i dvicu za 74:79. Ivanov je vezao četiri poena u nizu te se u posljednjih pet minuta ušlo sa tek minimalnom prednošću Mege (78:79). Ta serija se protegla nakon minute odmora gostiju na 13:0 nakon trice Bašića i bacanja Ivanova što je Zadru donijelo tri plusa (82:79). A osam viška pred posljednje dvije minute iskreirali su Ivanov polaganjem te Knowles tricom (87:79).  Lazić je nakon šest i pol minuta uspio prekinuti post svoje momčadi sa četiri poena u nizu s kojom se Mega približila na 87:83, minut do kraja. Pokušavali su se u posljednjim sekundama prekršajima doći do prilike za povratkom u egal, ali prisebnost Zadrana sa linije  za bacanja uklonila je takvu mogućnost.

ZADAR 95
MEGA BEMAX 91

(19:21, 31:22, 19:30, 26:18)

ZADAR - Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 1000. Suci: Matej  Boltuazer, Tomislav Hordov, Radoš Arsenijević.

ZADAR: Knowles 19 (2-3), Bašić 17 (6-6), Vladović 1 (0-1), Ivanov 16 (1- 2), Kraljević 2 (2-2), Jelenković, Krajina 17 (5-8), Vuković 5 (2-2), Brzoja 11  (1-2), Špralja, Božić 7 (1-2). Trener: Aramis Naglić.

MEGA BEMAX: Aranitović 17 (3-4), Sinovec 18 (5-5), Marjanović 10,  Čančar 2, Čarapić 13 (3-4), Bitadze 11, Lazić 11 (1-2), Koprivica 6, Samardžiski, Mišković 3 (1-1), Kapetanović. Trener: Dejan Milojević.