Četvrtak, 25. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

13 C°

INDEKS MENADŽERA NABAVE

Blaži pad gospodarstva eurozone u studenome

Autor: Hina

23.11.2022. 13:33
Blaži pad gospodarstva eurozone u studenome

Foto: Pixabay



Pad poslovne aktivnosti u eurozoni blago je usporio u studenome, odražavajući popuštanje pritiska u nabavnim lancima u razdoblju smanjene potražnje, izvijestio je u srijedu S&P Global.


Indeks menadžera nabave (PMI) u privatnom sektoru eurozone porastao je u studenome za pola boda u odnosu na listopad, na 47,8 bodova, izračunao je S&P Global.


Vrijednosti niže od 50 bodova pokazuju pad aktivnosti.




„Poslovna aktivnost ponovo je pala u studenome, što povećava šanse za klizanje gospodarstva eurozone u recesiju”, rekao je glavni poslovni ekonomist S&P Globala Chris Williamson.


„Podaci PMI-ja za studeni donose ipak i nagovještaje dobrih vijesti. Tako je tempo pada usporio u usporedbi s listopadom”, dodao je Williamson.


Aktivnost u proizvodnom sektoru ponovo je smanjena, ali blaže nego u listopadu, a u uslužnom sektoru ponovo je pala najsnažnije od 2013., kada se izuzme razdoblje pandemije, kao i u prošlom mjesecu.


Ponovo je smanjena potražnja za robom i uslugama, peti mjesec zaredom, ali blaže nego u listopadu, pa su se kompanije okrenule realizaciji starih narudžbi.


Dobra je strana slabije potražnje popuštanje pritiska u nabavnim lancima, pa su tvornice u Njemačkog zabilježile poboljšanje u nabavi prvi puta od 2020.


Poboljšano stanje u nabavi i slabija potražnja ublažili su pritisak na cijene, pa su troškovi inputa porasli najslabije od rujna 2021. To je rezultiralo i blažim rastom prodajnih cijena, posebno robe, ali i usluga, primjećuju u S&P Globalu.


“Najviše ohrabruju naznake popuštanja ograničenja u nabavi i čak poboljšanje nabave u Njemačkoj, srcu regionalne industrije. Toplo vrijeme istodobno je donekle stišalo strah od nestašice energije u zimskim mjesecima”, ističe ekonomist S&P Globala.


Poslovni čelnici i dalje su pesimistični zbog sumornih izgleda za gospodarski rast, povećanja troškova života, energetske krize, ali i viših kamatnih stopa.


Takvi uvjeti upućuju na zaključak da valja očekivati recesiju, iako najnoviji podaci ulijevaju nadu da će pad aktivnosti biti blaži no što se strahovalo, napominje Williamson.