
Foto: Pixabay
Vlada je u četvrtak na godinu dana odgodila primjenu Uredbe o visini naknade za korištenje voda, s namjerom da spriječi najavljena poskupljenja vode za građane i gospodarstvo, te pozvala one koji su najavili poskupljenja vode da od toga odustanu.
Kako je objasnio ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović, Uredba o visini naknade za korištenje voda trebala je stupiti na snagu 1. siječnja 2023. godine, a kad bi se to dogodilo visinu naknade vodovodi bi plaćali prema zahvaćenoj, a ne isporučenoj količini vode, što bi moglo uzrokovati povećanje cijene vode građanima i poduzetnicima.
Vlada je stoga odgodila početak primjene uredbe na 1. siječnja 2024. godine, kako bi se, kako je rekao “zaštitio standard građana i kako se ne bi dogodila neka najavljena poskupljenja”.
“Pozivam sve one koji su najavili da će poskupiti vodu za građane da od toga odustanu, a i one koji su namjeravali to napraviti da to ne rade, sve kako bismo zajedno štitili standard građana i pomogli im da što lakše prebrode krizu”, rekao je Filipović.
Premijer Plenković je rekao da se odgodom primjene uredbe za godinu dana omogućuje svim jedinicama lokalne samouprave, osobito Gradu Zagrebu i Gradu Splitu i drugim velikih gradovima “da nema potrebe za dizanjem cijena”.
“Na ovaj način ima dovoljno snage da vodimo računa o našim građanima i ukupnih troškovima koje imaju u kućnom proračunu”, rekao je Plenković.
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević ja pak ovaj tjedan komentirao najavljeno poskupljenje vode u Zagrebu za 20 posto, istaknuvši da je korekcija cijena neizbježna, no da se u to išlo tek nakon što su napravljene sve moguće interne uštede.
“Imamo operativne gubitke u poslovanju, a u ovom poskupljenju vode od oko 20 posto, tri četvrtine od toga će ići u investicije”, istaknuo je Tomašević podsjetivši da u vodovodnoj mreži ima 3500 kilometara cijevi za vodoopskrbu, iz kojih curi 50 posto vode.
Tomašević je kao razlog za poskupljenje naveo i danas izmijenjenu uredbu, prema kojoj bi Grad plaćao i vodu izgubljenu u cijevima:
“Dodatan razlog poskupljenja je i činjenica da s novim zakonom od 1. siječnja trošak izgubljene vode u cijevima pada na teret poduzeća Vodovod i odvodnja (ViO) jer se voda naplaćuje prema zahvaćenoj, a ne isporučenoj vodi. To je dodatni trošak za tu tvrtku za oko 50 milijuna kuna godišnje”, rekao je.
“Zagreb je i dalje među najjeftinijim većim građanima po fiksnoj naknadi, a kada gledamo po varijabilnoj cijeni odnosno po kubiku, bio bi najjeftiniji da nema pročistač, kojeg će i drugi gradovi morati izgraditi i prema tome korigirati cijenu”, dodatno je argumentirao Tomašević.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
SJEDNICA VLADE
Plenković: Nema više kontrole dokumenata na letovima iz zemalja Schengena
Ostalo
Pobjednička pjesma
Feminnem i Alejuandro Buendija genijalnim spotom opisali karikaturu današnjeg društva
Hrvatska
šale o dugovječnosti
Joža Manolić danas slavi 103. rođendan, odavno je ušao u legendu
Hrvatska
TEŠKA OPTUŽBA
Zambijski državni tajnik tvrdi da su Hrvati ranije već prelazili granicu s djecom
Nogomet
Nagađanja ili...
Vratar brazilske reprezentacie izjavio da postoji velika mogućnost da će Carlo Ancelotti preuzeti Carioce
KK Zadar
SREBRNA OBLJETNICA
Navijači su nas nosili od Narodnog trga do Varoši
Zadar & Županija
pomorska dobra
Općina Bibinje dobila sredstva za nastavak sanacije Šulterove vale i Obale Alfreda Lisice
Zadar & Županija
Svjetski dan sindroma Down
Svi prijatelji i nastavnici su prema Dinu divni, ali sustav bi trebao biti brži i učinkovitiji
Zadar & Županija
Pojačan dolazak gostiju
TZ grada Nina daleko odmaknuo u pripremi predsezone i sezone
Hrvatska
MINISTAR