
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
“Nereforma” zdravstvenog sustava koju nam pod krinkom prijedloga novog Zakona o zdravstvenoj zaštiti podvaljuju ministar Beroš i premijer Plenković ni ne dotiče ključne probleme hrvatskog zdravstva; ni primarnu zdravstvenu zaštitu, ni upravljanje sustavom, ni financiranje sustava, poručili su danas zastupnici Zeleno-lijevog bloka u Hrvatskom saboru, Ivana Kekin i Damir Bakić.
Iako je čak 780 liječnika primarne zdravstvene zaštite starije od 60 godina, što je 36 posto svih liječnika u primarnoj, samo su 292 osobe na specijalizaciji iz obiteljske medicine koja traje pet godina, upozorila je Kekin i dodala da se mjesta na natječajima za specijalizacije iz PZZ-a ne popunjavaju ni u Zagrebu, ni u Zagrebačkoj županiji, a kamoli u manjim sredinama, i to zato što liječnici u primarnoj zaštiti imaju manje plaće i lošiju perspektivu napredovanja od bolničkih.
Da bi se zaustavilo urušavanje PZZ-a, treba podhitno stimulirati mlade liječnike za takve specijalizacije, i to financijski, većim koeficijentima, i dodatnim stimuliranjem rada u manjim sredinama, poručuje zastupnica Zeleno-lijevog bloka.
HDZ-ova negativna selekcija je u šest godina mandata Andreja Plenkovića iz Hrvatske potjerala 600 liječnika, a u sustavu cvjetaju korupcija i sukob interesa, što pacijenti osjećaju kroz jačanje privatnog zdravstva na račun javnog.
Hrvatska po stopi smrtnosti raka na drugom mjestu
Sve navedeno, od zanemarivanja i uništavanja PZZ-a, zapostavljanja prevencije pa do legalizirane korupcije u zdravstvu kroz sukob interesa, dovelo je do situacije u kojoj su izdvajanja poreznih obveznika za lijekove protiv malignih bolesti u zadnjih 10 godina porasla šest puta – sa 600 milijuna na 3,4 milijarde kuna.
Porezni obveznici izdvajaju čak 11 posto više sredstava za onkološke lijekove nego građani EU-a, a istovremeno, po stopi smrtnosti od raka Hrvatska je na drugom mjestu, a živimo tri godine kraće od EU prosjeka, ističu zastupnici.
– Nismo ni korak bliže izgradnji financijski održivog sustava, ocijenio je Bakić i podsjetio da su hrvatski građani od 1994. do 2021. platili čak 28 sanacija zdravstva, vrijednih 3,32 milijarde eura.
Na kraju 2022., bolnice i HZZO duguju ljekarnama i veledrogerijama 600 milijuna eura, a bolnice HZZO-u 700 milijuna eura. Lijekovi se u bolnicama nabavljaju neracionalno, zbog čega trošimo postotno najviše u EU-u na farmakološko liječenje: čak 28,5 posto, odnosno 10 postotnih poena više od prosjeka EU-a, tvrdi Bakić.
najnovije
najčitanije
Košarka
Košarka
Luka Dončić financijski kažnjen zbog kritiziranja sudaca, upućivao im je “neprofesionalne geste”
Nogomet
Nogomet
Francuzi razbili Nizozemsku u prvom kolu kvalifikacija za EURO, Lukaku upisao hat-trick u slavlju nad Švedskom
Hrvatska
Papreno
Dnevno na bolovanju 60.000 Hrvata: Kontrolori HZZO-a pišu kazne
Crna Kronika
Strava u Njemačkoj
Muškarac teško ozlijedio 17-godišnju djevojku u vlaku
KK Zadar
ABA liga
Poraz Zadra od Igokee nakon prekida
Zadar
TRAŽE POMOĆ GRADA
Nasadi traže četiri grobara, nitko se nije javio na natječaj
KK Zadar
Kaos na utakmici
Susret Zadra i Igokee prekinut, Jusup pogođen u glavu
Novosti
URED EUROPSKOG JAVNOG TUŽITELJA
U Italiji razbijena skupina koja je na švercu goriva iz Hrvatske digla milijune
Zadar
vrijeme danas
Očekuje nas topao dan s mogućom naoblakom i slabim jugom
Zadar
dani sveučilišta 2023.