
Foto: Vedran Karuza
Po blještavilu u dućanima i izlozima s kojima su se trgovci požurili nakon Svih svetih, reklo bi se da nam Božić svake godine dolazi sve ranije, piše u nedjelju Večernji list.
Grinča, koji bi barem malo “zakiselio” konzumerističko ludilo, nema ni na vidiku. A ono je, čini se, počelo već na Crni petak, koji se u nas prometnuo i u Crni studeni.
Trgovina na malo samo je na taj dan “ubrala” 16 posto više novca nego pretpandemijske 2019., ukupno 439 milijuna kuna, a u “crnome” tjednu vrtoglavih 2,5 milijardi, što je čak 29 posto više nego u istom razdoblju prije tri godine, ali i za oko 180 milijuna kuna više nego u božićnom tjednu lanjske godine.
A na krilima nešto većih plaća, više ili manje usklađenih s inflacijom, te mirovina, nešto većih božićnica i prigodnih neoporezivih nagrada poslodavaca koje su dijelu građana već na računima, potrošačka se groznica nastavlja. Ekonomski analitičari, futuristi i ostali poznavatelji prilika u trgovini kažu da je još prerano reći na kojoj bi se brojci mogla zaustaviti prosinačka računica Porezne uprave, no slažu se kako je sigurno da će biti veća od lanjskih rekordnih 17,5 milijardi kuna u svim djelatnostima.
Hrvatska gospodarska komora i ove se godine drži po strani s predviđanjima. No pita li se za osobno mišljenje predsjednika Udruženja trgovine HGK te čelnika križevačkog KTC-a Ivicu Katavića, i on smatra da će blagdanska potrošnja sigurno biti veća, prvenstveno zbog inflacije koja je prisutna čitave godine i u listopadu je iznosila 13,2, a kad je riječ o hrani i bezalkoholnim pićima, visokih 19,7 posto, piše novinarka Večernjeg lista Jolanda Rak Šajn.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
SJEDNICA VLADE
Plenković: Nema više kontrole dokumenata na letovima iz zemalja Schengena
Ostalo
Pobjednička pjesma
Feminnem i Alejuandro Buendija genijalnim spotom opisali karikaturu današnjeg društva
Hrvatska
šale o dugovječnosti
Joža Manolić danas slavi 103. rođendan, odavno je ušao u legendu
Hrvatska
TEŠKA OPTUŽBA
Zambijski državni tajnik tvrdi da su Hrvati ranije već prelazili granicu s djecom
Nogomet
Nagađanja ili...
Vratar brazilske reprezentacie izjavio da postoji velika mogućnost da će Carlo Ancelotti preuzeti Carioce
KK Zadar
SREBRNA OBLJETNICA
Navijači su nas nosili od Narodnog trga do Varoši
Zadar & Županija
pomorska dobra
Općina Bibinje dobila sredstva za nastavak sanacije Šulterove vale i Obale Alfreda Lisice
Zadar & Županija
Svjetski dan sindroma Down
Svi prijatelji i nastavnici su prema Dinu divni, ali sustav bi trebao biti brži i učinkovitiji
Zadar & Županija
Pojačan dolazak gostiju
TZ grada Nina daleko odmaknuo u pripremi predsezone i sezone
Hrvatska
MINISTAR