
Foto: Arif Sitnica
Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica rekao je u subotu da su informacije objavljene u medijima – o prepisci Žalac i Rimac o spornom softveru – neovlaštene, s obzirom da je dio kaznenog postupka nejavan.
“Premijer nije obuhvaćen ni istragom niti optužnicom niti je sudjelovao u direktnoj prepisci sa Žalac i Rimac oko nabavke softvera”, odgovorio je Malenica zamoljen da za Dnevnik HTV-a komentira tvrdnje SDP-a i Mosta da bi DORH i policija trebali ispitali ulogu Andreja Plenkovića u prepisci Gabrijele Žalac i Josipe Rimac.
Dakle, dodao je, sasvim je svejedno tko je u ovom slučaju AP. Nitko ne zna što je sadržaj privatne komunikacije između dvije osobe, rekao je.
Rekao je i da je sporni softver prezentiran u Vladi nakon što je potpisan ugovor o nabavci, ali ta komunikacija predsjednika vlade s ministrima o bitnim i važnim pitanjima je nešto što se događa.
“Ovdje imamo neovlaštene informacije s obzirom da je i dalje ovaj dio kaznenog postupka nejavan. Imamo optužnicu koja još nije potvrđena tako da zapravo vidimo da jalova oporba na temelju inicijala i informacija kreira lažnu temu i pokušava fokus prebaciti sa svoje proruske politike na nešto što je po meni lažno”, rekao je Malenica.
“Ne želim ulaziti u kazneni postupak. Postupak istrage su provela nadležna tijela, sudjelovao je ured europskog tužitelja u Hrvatskoj i na njima je da utvrde koje su osobe koje se trebaju ispitati u ovoj fazi postupka tako da ne bih kvalificirao određene informacije u medijima, koje su neovlaštene”, odgovorio je Malenica na pitanje bi li kao pravnik rekao da i tu “treću osobu” treba ispitati.
Posvojenja u Kongu: Sudovi, među kojima i onaj u Zlataru, postupali zakonito
Rekao je i da to nije prvi put da informacije “cure u javnost”.
“Imamo situaciju da se postupak iz sudnice seli u javnost i to utječe na pravo okrivljenika, na pravično suđenje, na privatnost i dovodi u pitanje smisao i svrhu kaznenog postupka”, rekao je.
Također je kazao da na stručnoj razini treba raspraviti o tome postoji li potreba za izmjenom zakonskih propisa, a da, s druge strane, treba omogućiti pravo medija da izvještavaju o kaznenom postupku i pravo građanima da znaju određene informacije iz sudskih postupaka.
Na pitanje je li ikad ustanovljeno tko je pustio povjerljive dokumente i dokazne materijale u javnost, odgovorio je da je to pitanje za policiju i da o tome nema informacija.
Osvrnuo se i na slučaj posvajanja u Kongu, budući da su u fokus su došli i sudovi u Zlataru i Varaždinu te naveo da je pravosudna inspekcija nakon informacija o četiri posvajanja na dva suda obavila nadzor nad radom tih sudova u postupku dodjele predmeta sucima i tu je utvrđeno da su ti predmeti dodjeljivani temeljem algoritma, dakle, nasumičnom dodjelom. Dodao je i da je predsjednik Vrhovnog suda također proveo nadzor i utvrdio da su sudovi, među kojima i onaj u Zlataru, postupali zakonito.
najnovije
najčitanije
Svijet
Nastavlja raditi
Papa Franjo je bolje, ali u bolnici će ostati nekoliko dana
Nogomet
Sjajan strijelac velike generacije
Preminuo Mate Šestan, nekadašnji nogometaš Zadra
Hrvatska
Sjednica Vlade
Usvojen Nacionalni plan zaštite ljudskih prava i suzbijanja diskriminacije
Nogomet
Transfer u najavi
Villareal ozbiljnije zagrizao za Livakovića
Sve je lako kad si mlad
S Tamarom Popić smo razgovarali o odbojci, izazovima riječkih studenata i budućnosti
Zadar
Ima li logike?
Konačno krenuli s asfaltiranjem, ali onda novi asfalt – skidali
Zadar
Đir po pijaci
Rast cijena zaustavljen, ali povećanje potražnje tek se očekuje
Zadar
POSLJEDNJI ISPRAĆAJ
Pokopan fra Grgo Sikirić
Zadar
HRABRI DJEČAK
Teško bolesni šesnaestogodišnji Karlo Magaš ima samo jedan san – da ozdravi
Crna Kronika
UBILAČKI POHOD