
Foto: Vedran Karuza/NL
Međunarodne organizacije za ljudska prava u četvrtak su odluku EU-a o ulasku Hrvatske u šengensku zonu ocijenile “lošim presedanom za buduće širenje tog prostora” jer u postupanju prema migrantima hrvatske vlasti i pogranična policija krše europsko i međunarodnog pravo.
Hrvatska je u četvrtak na sastanku ministara unutarnjih poslova država članica EU-a dobila jednoglasnu potporu za ulazak u šengenski prostor. No, humanitarne i urduge za ljudska prava tvrde da hrvatska policija koristi nasilje protiv bespomoćnih ljudi, uključujući loše postupanje i mučenje.
Traže reformu mahanizma nadzora hrvatske granice, žurno provođenje istraga u slučajevima kršenja ljudskih prava i pozivanje odgovornih tijela na punu odgovornost.
Zajedničko priopćenje potpisali su Amnesty International, Border Violence Monitoring Network, Centre for Peace Studies, Danish Refugee Council, ECRE, Human Rights Watch, Oxfam i International Rescue Committee.
“Odluka Vijeća EU-a od 8. prosinca o prijemu Hrvatsku u šengensku zonu usprkos potkrijepljenim izvješćima o čestim kršenjima europskog i međunarodnog prava od strane hrvatskih vlasti i granične policije pokazuje zanemarivanje predanosti EU-a vezano uz temeljna prava (…) to predstavlja loš presedan za buduće širenje tog prostora”, navode udruge.
“Kriza vladavine prava”
Ono što se događa na granicama Hrvatske i ostalim europskim vanjskim granicama je “kriza vladavine prava”, stoji u priopćenju.
Osam udruga tvrdi da se na hrvatskim i ostalim vanjskim granicama EU-a krše temeljna prava, uključujući pravo na azil, te da to uvelike prolazi nekažnjeno. Prema Danish Refugee Council’s Protection Monitoringu, od početka kolovoza do kraja studenoga iz Hrvatske je u BiH protuzakonito vraćeno 1395 ljudi.
“Europske institucije godinama žmire na golemu količinu dokaza o sistemskom kršenju ljudskih prava na vanjskim granicama EU-a, uključujući i na granicama Hrvatske, nagrađujući stroge mjere učvršćivanja granica i pod svaku cijenu sprečavajući ljude da u potrazi za zaštitom uđu u EU”, piše u priopćenju.
Udruge smatraju da je odluka Vijeća EU-a da, usprkos dokumentiranim kršenjima prava migranata primi Hrvatsku u šengenski klub, “simptom europske politike koja opetovano žrtvuje temeljna prava zbog, kako se to prikazuje, sigurnosti granica”.
Ističu da Kodeks o šengenskim granicama, na koji se Hrvatska obvezala, traži od zemalja članica da poštuju međunarodno i europsko pravo, uključujući Povelju o temeljnim pravima, Povelju o izbjeglicama te posebno obvezu da prilikom kontrole i upravljanja granicama djeluju u skladu s načelom koje isključuje nasilno vraćanje izbjeglica i tražitelja azila u zemlje u kojima bi mogli biti podvrgnuti progonu.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
SJEDNICA VLADE
Plenković: Nema više kontrole dokumenata na letovima iz zemalja Schengena
Ostalo
Pobjednička pjesma
Feminnem i Alejuandro Buendija genijalnim spotom opisali karikaturu današnjeg društva
Hrvatska
šale o dugovječnosti
Joža Manolić danas slavi 103. rođendan, odavno je ušao u legendu
Hrvatska
TEŠKA OPTUŽBA
Zambijski državni tajnik tvrdi da su Hrvati ranije već prelazili granicu s djecom
Nogomet
Nagađanja ili...
Vratar brazilske reprezentacie izjavio da postoji velika mogućnost da će Carlo Ancelotti preuzeti Carioce
KK Zadar
SREBRNA OBLJETNICA
Navijači su nas nosili od Narodnog trga do Varoši
Zadar & Županija
pomorska dobra
Općina Bibinje dobila sredstva za nastavak sanacije Šulterove vale i Obale Alfreda Lisice
Zadar & Županija
Svjetski dan sindroma Down
Svi prijatelji i nastavnici su prema Dinu divni, ali sustav bi trebao biti brži i učinkovitiji
Zadar & Županija
Pojačan dolazak gostiju
TZ grada Nina daleko odmaknuo u pripremi predsezone i sezone
Hrvatska
MINISTAR