Subota, 27. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

7 C°

Inicijative

Oporbeni čelnici sastaju se kako bi razmotrili daljnje zajedničke poteze

Autor: Dražen Ciglenečki

02.03.2023. 08:56
Oporbeni čelnici sastaju se kako bi razmotrili daljnje zajedničke poteze

Foto: Patrik Macek/Pixsell



Vrijeme je proslava obljetnice osnivanja HDZ-ovih ogranaka i premijer Andrej Plenković stalno je na terenu, a Sabor je, pak, mjesto sve izraženije aktivnosti oporbe.


Cilj je svih opozicijskih inicijativa koje su u pripremi otvaranje u parlamentu rasprave o određenim temama. Naravno, svaki je ishod glasovanja unaprijed poznat jer HDZ s koalicijskim partnerima ima većinu, ali oni će, ukoliko je to moguće, izbjeći i samu raspravu za koju politički procjenjuju da im možda ne bi išla u prilog. Zato je oporba prisiljena prikupljati potpise 30 zastupnika čak i za raspravu o izvješćima državnih institucija, koja su dulje od dva mjeseca u dnevnom redu, ali ih predsjednik Sabora Gordan Jandroković ignorira.


Neugodna pitanja


Na taj su način opozicijske stranke nedavno pozvale u Sabor glavnu državnu odvjetnicu Zlatu Hrvoj-Šipek i izložile je brojnim vrlo neugodnim pitanjima. Uskoro će na osnovu istog instituta saborskog Poslovnika pred zastupnike doći i predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić, kako bi predstavio izvješća o radu za 2020. i 2021. Nikola Grmoja iz Mosta jučer je izjavio da se o tome dogovorio s predsjednikom SDP-a Peđom Grbinom.




U dnevnom radu aktualne sjednice Sabora je 221 točka, a 52 od njih su izvješća institucija poput Vlade, HZMO-a, Državnog ureda za reviziju, Hine…


Oporbeni čelnici sutra će se sastati kako bi razmotrili daljnje zajedničke poteze, a već se zna da će potpise 30 zastupnika prikupiti i za raspravu o prijedlogu izmjene Zakona o socijalnoj skrbi, koji je u proceduru uputila predsjednica GLAS-a Anka Mrak Taritaš. Još je neizvjesno što će biti sa zahtjevom Karoline Vidović Krišto da se razriješi predsjednika Sabora. Ona je počela prikupljati potpise, ali da bi ih imala dovoljno, 40, nužna joj je podrška lijevo-liberalnih stranaka opozicije, koje se još nisu izjasnile.


Predsjedništvo SDP-a će danas donijeti odluku o tome hoće li njihovi zastupnici pomoći u pokretanju postupka opoziva Jandrokovića. Bez Kluba zastupnika SDP-a jako će teško, gotovo nemoguće biti Karolini Vidović Krišto nametnuti u Saboru raspravu o Jandrokoviću, odnosno o njegovom stilu vođenja sjednica. Premda je Grmoja jučer kazao da će osmero mostovaca dati svoj potpis, objašnjavajući da ne mogu biti protiv oporbenih inicijativa, pa ni ove o »zlouporabi ovlasti predsjednika Sabora«.


Promjene poslovnika


Zastupnici Mosta i jučer su se sukobili s Jandrokovićem, ponajviše Marija Selak Raspudić koja je prosvjedovala zato što je on odbio uvrstiti u dnevni red njezin prijedlog temeljite promjene Poslovnika. Ona se zalaže za drastično smanjenje broja saborskih radnih tijela, s 29 na samo pet s po devet umjesto 13 članova. Također bi prag za formiranje kluba povećala s tri na pet zastupnika. Ako Vlada ili ministar ne bi na pisano pitanje zastupnika odgovorili u propisanom roku od 30 dana, Marija Selak Raspudić predlaže da u tom slučaju predsjednik Sabora pozove na sjednicu člana Vlade koji nije ispunio ovu svoju obvezu. Uglavnom, riječ je o idejama za koje u HDZ-u nema nimalo sluha, a k tome Jandroković tvrdi da promjenu Poslovnika može, kao što je to uobičajeno, predložiti samo Odbor za Ustav. Marija Selak Raspudić ne prihvaća takvo tumačenje.


– Svake sile za vremena, gospodine Jandrokoviću. Vi ste vremeniti, ali niste vječan i vašem proceduralnom nasilju doći će jednom i to skoro kraj. Hrvatski sabor će postati mjesto autentične demokracije, predstavničko tijelo kakvo hrvatski građani zaslužuju. Sabor nije vaša lokalna birtija, žestila se zastupnica Mosta na Jandrokovića.