
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Uz javnost i brojni pravni stručnjaci dali su svoje mišljenje o slučaju nasilja na Platku, odnosno sukobu trojice MMA boraca iz BMW-a i nekoliko osoba, među njima i pripadnika riječkog HGSS-a. Prema raspoloživim informacijama, cijeli problem je nastao kada je trojka iz BMW-a »driftala« po skijaškoj stazi, a kulminirala je tučnjavom, te policijskom intervencijom.
Bio bi to jedan od mnogih, kako policija kaže, prekršaja narušavanja javnog reda i mira, kakvih je na području Primorsko-goranske policije godišnje više od 1.000, da se nisu pojavile snimke nadzornih kamera tog sukoba. Nakon što su brojni pravnici i odvjetnici dali svoje mišljenje je li policija u ovom slučaju dobro reagirala, pitamo za mišljenje i odvjetnika Velimira Došena. Došen je jedan od vodećih stručnjaka za kazneno pravo s tridesetogodišnjim iskustvom u odvjetništvu.
Činjenice i dokazi
Slučaj Platak, odnosno istraga samog sukoba i tučnjave nije gotova jer je Državno odvjetništvo u Rijeci zatražilo provođenje dodatnih izvida. Koja je sada procedura?
– U konkretnom slučaju, događaj na Platku ne bih komentirao jer ne znam činjenice i što se događalo kritičnog dana. Naime, mogu odgovoriti samo kakva je pravna procedura kada se neki takav događaj, kao ovaj na Platku, dogodi i policija dobije dojavu.
Policija je tada dužna prikupiti sve činjenice, po mogućnosti njih što više, i eventualno obaviti očevid, ako procijeni da je to potrebno. Nakon što policija prikupi činjenice, ona ne procjenjuje je li riječ o kaznenom djelu ili prekršaju, već pribavljene činjenice i dokaze dostavlja prekršajnom sudu ili državnom odvjetništvu.
Na koji način policija odlučuje kome će dostaviti dokaze?
– Ako je u pitanju neki događaj kojim se narušava javni red i mir ili je na javnom mjestu došlo do fizičkog sukoba, odnosno tuče, policija to dostavlja prekršajnom sudu. Međutim, ako su u pitanju tjelesne ozljede ili neko nasilje, kao drsko ponašanje na javnom mjestu, koje drugog dovede u ponižavajući položaj, tada se takav slučaj dostavlja državnom odvjetništvu.
Tada je državno odvjetništvo jedino meritorno da ocjenjuje i kvalificira radi li se o kaznenom djelu ili prekršaju. Policija za to nije ovlaštena. Ona samo prikuplja činjenice i dokaze koje je dužna dostaviti državnom odvjetništvu na ocjenu.
Što se dalje događa u procesnom pogledu?
– Ako je policija dostavila dokaze prekršajnom sudu i uhitila osumnjičene, prekršajni sudac ga u određenom vremenskom roku mora ispitati i donijeti odluku, na primjer, novčanu kaznu. Nakon toga ne može se voditi kazneni postupak, po načelu – ne bis in idem (ne dvaput o istom) po kojem se u istoj stvari ne smije suditi i odlučivati, niti pokretati postupak drugi put. Po tom načelu treba poštovati pravomoćnu sudsku odluku.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
za oslobađajuću presudu
Uskok optužio sutkinju Maju Šupe zbog primitka 15.000 eura mita
Plodovi zemlje i mora
Zimski vrtovi
Uopće nije teško napraviti staklenik. Vodimo vas korak po korak uz male troškove
Plodovi zemlje i mora
SAVJET STRUČNJAKA
Lika je oduvijek bila »dobar domaćin šljivi«
Hrvatska
pogibija dvoje stranaca
Očekuje se dolazak predstavnika Agencije za istraživanje zrakoplovnih nesreća u Pulu
Zadar
ŽUPANIJSKI CENTAR 112
U subotu ispitivanje ispravnosti sirena i sustava za uzbunjivanje
Nogomet
Sjajan strijelac velike generacije
Preminuo Mate Šestan, nekadašnji nogometaš Zadra
Zadar
Višesatno čekanje
Naručili pacijente za troje liječnika, u smjeni radio samo jedan i to specijalizant
Zadar
Više od godinu dana
Potopljena brodica uz Trpimirovu obalu prijeti drugim brodicama. Tko je odgovoran?
Scena
Ljetno izdanje
Nives Celzijus provocira objavom s plaže, a u kadar joj uletio ‘Gospodin Savršeni’
Zadar & Županija
Zaiskrilo na Skupštini