SP u Kataru

JAPAN - HRVATSKA 16 SATI 1:1(1:3) Zadranin odveo Hrvatsku u četvrtfinale!

Autor: Zadarski list

05.12.2022. 14:45

Hrvatska nogometna reprezentacija plasirala se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva nakon što je u osmini finala boljim izvođenjem 11-eraca izbacila Japan sa 3-1.

Nakon 120 minuta bilo je 1-1, da bi prilikom izvođenja 11-eraca u junaka izrastao Dominik Livaković koji je obranio tri udarca Japanaca.

Poveo je Japan golom Daizena Maede (43), na 1-1 poravnao je Ivan Perišić (55). Kako se rezultat više nije mijenjao ni do isteka 90. minute kao niti nakon dodatnih pola sata, o putniku u četvrtfinale odlučivalo se udarcima s bijele točke.

Hrvatska će u četvrtfinalu u petak igrati protiv pobjednika susreta Brazil – Južna Koreja koji je na programu od 20 sati.

Japan je bio opasniji u prekidima u prvom poluvremenu, dok su hrvatske prilike dolazile nakon pogrešaka suparničke zadnje linije. U 3. minuti glavom je pokušao Taniguchi koji se ubacio u hrvatski kazneni prostor nakon ubačaja Enda no nije bio precizan. Hrvatska je uzvratila u 8. minuti, Perišić je iskoristio pogrešku Tomiyasua, ušao u kazneni prostor iskosa s lijeve strane, no nije uposlio Kramarića u sredini već je pokušao sam udarcem kojega je obranio Gonda.

Nova pogreška japanske obrane stigla je u 24. minuti kada je Petković oteo loptu, no predugo je čekao s dodavanjem za Kramarića te je propala vrlo izgledna situacija.

Bolju igru u prvom poluvremenu Japan je okrunio u 43. minuti, nakon kornera je uslijedila kratka kombinacija prije ubačaja Doana s desne strane, Taniguchi je spustio loptu u sredinu gdje se najbolje snašao Maeda i sa šest-sedam metara pronašao put do mreže.

Hrvatska je uspjela poravnati na sličan način početom nastavka. Lovren se priključio napadu i uputio sjajan centaršut s desne strane točno na glavu Perišića koji je sa 13 metara pogodio sam donji lijevi kut nemoćnog Gonde.

Uslijedili su dalekometni pokušaji s obje strane, no Livaković je u 57. minuti odlično reagirao na udarac Enda, da bi se u 62. minuti istaknuo i Gonda nakon pokušaja Modrića.

Do kraja dvoboja obje su reprezentacije su igrale više s mišlju kako ne primiti pogodak nego kako ga zabiti. Hrvatska je najbliža pogotku bila u 66. minuti kada Budimir nije bio precizan glavom te u 78. minuti kada je Perišićev udarac s distance bio blokiran, dok je Japan najopasnije zaprijetio u 104. minuti kada je Mitoma osvojio više od 30 metara i zapucao s vrha kaznenog prostora no Livaković je bio na mjestu.

KRAJ REGULARNOG DIJELA Idemo na penale!

120. minuta: Prilika za Majera izvan 16 metara, ali pokraj gola

116. minuta: Žuti karton za Barišića.

110. minuta: Korner za Hrvatsku.

106. minuta: Zamjena, ulaze Livaja i Oršić, a izlaze Budimir i Perišić.

105. minuta: Kraj prvog produžetka.

104. minuta: Odlična obrana Livakovića!

98. minuta Majer i Vlašić ulaze, a izlaze Modrić i Kovačić.

90. minuta: Krenuli su produžeci.

90+4. minuta Kraj regularnog dijela, igrat će se produžeci!

90. minuta Bit će četiri minute sudačke nadoknade.

77. minuta Ide ponovo Perišić, sjurio se i tukao sa 17 metara, ali je lopta ipak otišla pored vratnice. Čini se da je netko od Japanaca dirao loptu.

68. minuta Pašalić je zamijenio Kramarića.

67. minuta Idealna asistencija Kramarića za Budimira, ali njegov pokušaj glavom ide pokraj gola!

66. minuta: Velika prilika Budimira, ali pokraj gola.

62. minuta: Odličan udarac Modrića, ali brani japanski golman.

57.: Velika obrana Livakovića, ostaje 1:1

55.: GOOOL, PERIŠIĆ ZABIJA ZA 1:1

53. Japanci agresivni, imaju korner.

46. Počelo je drugo poluvrijeme.

45.: Kraj prvog poluvremena, Hrvatska gubi 1:0.

44. minuta: Japanci iz prekida zabijaju za 1:0.

40. minuta: Kontra Japana i velika prilika, ali srećom bez pogotka.

28. minuta: Opsada japanskog gola, ali bez gola.

25. minuta: Duže bez konkretnih prilika s obje strane.

12. minuta: Opet je opasno pred hrvatskim golom, ali smo se obranili.

7. minuta: VELIKA PRILIKA ZA HRVATSKU, ali brani japanski golman.

2. minuta: Dobra prilika za Japance, ali udarac glavom je otišao pokraj gola.

1. minuta Počela je utakmica, sretno Vatreni! 🇭🇷

Hrvatska nogometna reprezentacija od 16 sati igra susret osmine finala SP-a protiv Japana. Vatreni nokaut fazu Mundijala otvaraju protiv suparnika koji je u skupnoj fazi već iznenadio dva ugledna suparnika Njemačku i Španjolsku.

– Našeg suparnika respektiramo, a to je najvažnije. Japanci su pobijedili dva svjetska prvaka, Španjolsku i Njemačku, iako su gubili prvo poluvrijeme. Oni su pokazali karakter, mentalitet i kvalitetu – upozorio je  Zlatko Dalić, izbornik aktualnih svjetski doprvaka, koji će vrlo vjerojatno napraviti dvije promjene u sastavu. Jednu prisilne prirode, a drugu zbog taktičkih razloga.

Naime, lijevonogi branič Borna Sosa ima problema s virozom pa je izvjesno da će Dalić na njegovo mjesto od prve minute poslati Bornu Barišića. S druge strane vjerojatno će se odlučiti i na promjenu prvoga napadača, te umjesto Marka Livaje od prve minute izvesti Brunu Petkovića.

Pobjednik ogleda Hrvatske i Japan večeras će saznati suparnika u četvrtfinalu. Vatrene u slučaju prolaska čeka bolji iz ogleda Brazila i Južne Koreje.