18 C°

Prvenstvo Hrvatske

Riti Herceg pet medalja i poziv u reprezentaciju

30.12.2022. 19:45

Na bazenu Kantrida u Rijeci održano je Prvenstvo Hrvatske za seniore te PH za dobne skupine u plivanju u 25 m bazenu. U jutarnjim satima plivale su se kvalifikacije, a popodne su plivane finalne utrke (A, B i C finala). Među 412 plivačica i plivača iz 40 hrvatskih klubova pod vodstvom trenera Ivana Karavide i Željka Olujića, nastupili su i članovi PK Zadar: Adrian Šaponja, Lovre Dellavia, Ivano Kuman, Dina Volarević, Marcela Lovrović, Sara Zrilić, Rita Herceg, Zara Medanić, Danica Sorić, Bernarda Petešić, Matea Grbin.

Najtjecanje je obilježila mlađa juniorka Rita Herceg, koja je u svojim dionicama prsno tehnike te nastupima u A i B finalima ostvarila zapažene rezultate. U svojoj glavnoj disciplini, 200 m prsno (2:37.78) u kvalifikacijama je postala mlađa juniorska prvakinja Hrvatske, a ostvareni rezultat bio je dovoljan za srebro među juniorkama i broncu u kategoriji mlađih seniorki.

U A finalu istu dionicu je isplivala za 2:34.38 te je bila brončana seniorka. Ovim rezultatom osvojila je rekordnih 662 FINA bodova i izborila mjesto u reprezentaciji. Tako će Herceg i njen trener Željko Olujić boraviti Rijeci od 2. do 8. siječnja na pripremama reprezentacije.

Na 100 m prsno osvojila je mlađe juniorsko srebro (1:13.17) te je bila šesta u A finalu (1:12.44), odnosno među seniorakma. Na 50 m prsno (33.91), osvojila je mlađe juniorsko srebro u kvalifikacijama, a u B finalu plivala (33.38) bila je deveta (626 FINA bodova). Nastupila je i na 400 m mješovito (5:15.07) gdje je osvojila srebro u mlađe juniorskoj kategoriji.

Dina Volarević je na 400 m slobodno (4:44.56) ostvarila najbolje vrijeme sezone i zauzela 16. mjesto u juniorskoj kategoriji. Mlađi junior Adrian Šaponja je također upisao osobne rekorde, na 50 m slobodno (25.20) gdje je bio 14. te na 100m leptir (1:02.20) gdje je osvojio 20.

Mlađe juniorska ženska štafeta (Marcela Lovrović, Rita Herceg, Sara Zrilić, Zara Medanić) je bila četvrta na 4×50 m slobodno (1.53.23), s time da joj je za broncu nedostajalo 12 stotinki, te sedma na 4×50 m mješovito (2:06.59). Seniorska štafeta (Dina Volarević, Rita Herceg, Sara Zrilić) Marcela Lovrović) zauzela je šesto mjesto na 4×100 m slobodno (4:08.49) i osmo na 4×100 m mješovito (5:09.76). U konkurenciji 40 klubova PK Zadar je s osam plivačica zauzeo 14. mjesto.