ABA liga

Zadar s uvjerljivih 81-59 pobijedio Cedevita Olimpiju

Autor: Paulo Sarić

12.03.2023. 19:42

Košarkaši Zadra stigli su do nove pobjede na regionalnim parketima. Igrači Danijela Jusupa sinoć su u Krešinom domu u 21. kolu ABA lige svladali Cedevitu Olimpiju rezultatom 81:59 te su upisali jubilarnu desetu pobjedu u sezoni. Pogonjeni čvrstom obranom koja je suparniku dozvolila tek 59 poena, igrači Danijela Jusupa su čitavo vrijeme kontrolirali događanja na parketu i stavili još jednu epoletu na rever uspješne jadranske sezone. Obje momčadi su se od samog početka uvelike oslanjale na šut za tri poena, pri čemu su puno više uspjeha imali domaći košarkaši koji su na krilima Karla Žganeca, Arijana Lakića i Juana Davisa brzo sagradili ugodnu prednost. “Zmajčeki” su pokušavali “rigati vatru” izvan linije 6.75, no Slovencima je nedostajalo preciznosti pa na naplatu nije stigao ni gotovo potpuni izostanak doprinosa glavnih vedeta Luke Božića i Darija Drežnjaka koji su u prvoj četvrtini ostali bez poena, pri čemu je statistički najbolji igrač lige uspio i triput izgubiti posjed. Njihovu napadačku ulogu je preuzeo raspoloženi Davis koji je na ulasku u desetu minutu odveo Zadrane i na dvoznamenkastu razliku (21:11), da bi raspoloženi Amerikanac nedugo potom i atraktivno zakucao za dvostrukih plus 13 (26:13).

Čvrsta obrana i efikasan napad

Slabo napadačko izdanje Ljubljančana natjeralo je gostujućeg stratega Juricu Golemca na još jedan razgovor sa svojim igračima, no nova minuta odmora nije pretjerano pomogla košarkašima Olimpije koji su do sredine druge dionice ubacili tek 14 koševa, od čega je devet bilo djelo nekadašnjeg NBA-ovca Kevina Ferrella. Bilo je jasno da će Jusupove trupe teško zadržati granitnu čvrstoću u obrani do kraja prvog poluvremena, ali taman kada su se gosti počeli buditi doprinos je dao Luka Božić koji je vezao sedam poena i održao svoju momčad u mirnim vodama dvoznamenkaste prednosti. Dodajmo tome i važnu rolu Drežnjaka te tricu Sanija Čampare s istekom vremena, pa ne treba čuditi se na veliki odmor otišlo s i više nego ugodnih 43:26 iz perspektive domaće momčadi, a razlika je mogla biti i veća da Slovenci do trećine svojih poena nisu stigli nakon napadačkom skoka.

Nastavak na razini

Petnaestominutni odmor je dobro došao igračima obje momčadi koji su se vidno napunili energijom, no na samom parketu većih promjena – nije bilo. Zadrani su u obrani nastavili puhati za vratom suparnicima, a u napadu su tricama održavali odstojanje. Jedan za drugim precizni su bili Lakić, Ramljak i Drežnjak, a valja posebno istaknuti vrlo dobru rolu kapetana domaće momčadi koji je uz šuterski dao i vrijedan defenzivni doprinos, pa je Žganecov ubačaj iz okreta za plus 20 (58:38) bio samo šlag na tortu izvrsne igre Zadra. O kakvoj se utakmici radilo zorno svjedoči podatak da je do kraja treće četvrtine domaća momčad imala 15 asistencija. Gosti samo tri. Stoga posljednjih deset minuta nije donijelo prevelika rezultatska uzbuđenja. Jusupovi momci su bez puno drame održavali visoku prednost koja je u jednom trenutku dosegla i 26 koševa razlike (70:44), nakon čega je ipak došlo do manjeg opuštanja u domaćim redovima, što su ukroćeni “Zmajčeki” iskoristili i donekle ublažili vrlo neugodan poraz. Petoricu dvoznamenkastih u pobjedničkim redovima predvodio je Dario Drežnjak s 20 poena, devet skokova i tri asistencije, a pratio ga je Luka Božić s 19 koševa, devet uhvaćenih lopti i sedam uspješnih dodavanja, dok je bolji od ostalih kod gostiju bio Joshua Adams sa 17 poena.