
Foto: Pexels
Naše voljene mačke mogu nas naučiti puno više nego što mislimo
O mačkama se priča sve i više, no mačke mogu biti pravi gospodari života iako je mnogima u to teško povjerovati.
Godinama smatrane simbolom vještica i vraga, reputacija mačaka se značajno poboljšala s vremenom do te mjere da ih danas smatramo kućnim ljubimcima (gotovo) par excellence.
I postoji mnogo razloga da u to vjerujemo, počevši od lekcija koje bismo mogli naučiti dijeleći isti krov s mačkom.
Konkretno, postoje 3 stvari koje bi nas naše voljene mačke mogle naučiti kako bismo se osjećali dobro u sebi i živjeli bolje:
- Živjeti u sadašnjosti: istraživanja su pokazala da mačke pamte određene događaje, poput ukusnog obroka ili zdjelice koja im je zapela za oko. Međutim, one nemaju koncepciju budućnosti i to ih navodi da svoje potrebe zadovolje u trenutku potrebe. Život u sadašnjosti, ovdje i sada, kao što to čine naše mačke, omogućuje nam potpunu kontrolu nad svojim životima.
- Učite iz pogrešaka (barem kratkoročno): istraživači se slažu da mačke osjećaju određenu tugu pomiješanu s depresijom, iako izraz depresija nije baš točan. Zapravo je izuzetno teško u potpunosti razumjeti raspoloženje mačke, ali ovaj veo depresije proizlazi iz nekog događaja kao što je nekorektno ponašanje. Međutim, mačak je iz ovoga izvukao lekciju. Zapravo, mačke pohranjuju iskustvo kako bi se zaštitile od nevolja, a poput njih i mi možemo učiti iz svojih pogrešaka i više ih nikada ne ponoviti.
- Zdrava sebičnost (i njezina vlastita neovisnost): optužene da djeluju isključivo u vlastitom interesu, mačke znaju kako biti društvene, privržene pa čak i pomalo sebične. Ali upravo njihova sebičnost i neosporna neovisnost koja ih odlikuje uvijek im je omogućavala da se izvuku. Razvijati zdravu sebičnost znači razmišljati o vlastitom dobru, imati potpunu svijest o tome bez zanemarivanja drugih, a mačke to dobro znaju.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
Ministar obrane
Banožić: Nije bitan engleski jezik nego sadržaj govora, a to je pomoć Ukrajini
Ostali sportovi
Nekadašnji prvak Hrvatske
Petrov: Autosport je sve popularniji u Hrvatskoj, ali Zadar kasni
Hrvatska
Izbjegava sve rizike
Uspjeh KBC-a Rijeka: Nova vrsta pacemakera prvi put ugrađena djetetu
Hrvatska
Ministar gospodarstva
Filipović govorio o cijeni plina, pa se prisjetio vremena kad je igrao košarku u “Alkaru”: “Kažem, neka dođu!”
Zadar & Županija
Zaiskrilo na Skupštini
HDZ i SDP se svađali zbog nagrade Eriku Pavinu za životno djelo
Zadar
Ima li logike?
Konačno krenuli s asfaltiranjem, ali onda novi asfalt – skidali
Zadar
Đir po pijaci
Rast cijena zaustavljen, ali povećanje potražnje tek se očekuje
Zadar
POSLJEDNJI ISPRAĆAJ
Pokopan fra Grgo Sikirić
Zadar
HRABRI DJEČAK
Teško bolesni šesnaestogodišnji Karlo Magaš ima samo jedan san – da ozdravi
Zadar
Višesatno čekanje