
Foto: Unsplash
Naravno, svaki roditelj želi zaštititi svoje dijete najbolje što može, no ovdje se radi o visokom stupnju zaštitničkog ponašanja
Termin “helikopter-roditelj” po prvi puta se pojavio 1969. u knjizi “Između roditelja i tinejdžera” Haima Ginotta, a izrečen je u kontekstu tinejdžera koji je svoje roditelje opisao na način da “lebde nad njim poput helikoptera”.
Ovaj se termin odnosi na stil roditeljstva i roditeljskog ponašanja u kojem su roditelji pretjerano fokusirani na svoju djecu te, prema riječima dr. Carolyn Daitch “obično preuzimaju previše odgovornosti za iskustva svoje djece, a posebno njihove uspjehe ili neuspjehe”.
Radi se o “pretjeranom” roditeljstvu, što znači da se radi o tipu ponašanja koji je previše usmjeren na kontrolu, zaštitu i slično.
Naravno, svaki roditelj želi zaštititi svoje dijete najbolje što može, no ovdje se radi o visokom stupnju zaštitničkog ponašanja koje je uvjetovano ponajviše onime “što bi se moglo dogoditi”, čime se ponekad stvarne želje i potrebe djeteta mogu staviti nenamjerno u drugi plan.
Koji su mogući negativni efekti?
Manjak samopouzdanja i samopoštovanja kod djeteta
Mnogi stručnjaci ukazuju na to kako “helikopter-roditeljstvo” često završi posve suprotno od želje i nakane roditelja, jer s vremenom djeca to počinju shvaćati kao da roditelji u njega imaju manjak povjerenja, što pak može voditi i najčešće vodi u manjak samopouzdanja.
Nerazvijenost snalaženja
Ako je roditelj uvijek tu kako bi sakrio ili riješio dječje probleme, ili ga pak prevenirao, djeca će teško naučiti sama se nositi s problemima što je ipak jedna od neophodnih i izuzetno važnih vještina.
Povećana anksioznost
Studije su pokazale kako je “helikopter-roditeljstvo” povezano s porastom anksioznosti kod djece.
Osjećaj privilegiranosti
Djeca odgajana na ovaj način često razviju osjećaj kako uvijek sve mora biti i bude po njihovom jer su to omogućavali upravo roditelji, što je daleko od realnosti s kojom će se svakodnevno suočavati.
Kako izbjeći biti “helikopter- roditelj”?
Iako je teško ponekad pustiti dijete da se samo nosi s problemima, neke bitne možemo odabrati i pustiti da budu njihove, što je ultimativno za njihovo dobro.
U redu je da se dijete katkad razočara, ili ne uspije u nečemu, što je posve normalan dio života, te je isto tako u redu pomoći im nositi se s time, no na za njih sigurnoj udaljenosti što će ih u konačnici pretvoriti u samopouzdane i otporne ljude.
najnovije
najčitanije
Novosti
RAT U UKRAJINI
I Ukrajincima i Rusima na bojištu stigao novi veliki “neprijatelj”
Košarka
NBA liga
Dončić i ozlijeđen ušao u povijest Dallasa protiv aktualnih prvaka, pa suce optužio da su potkupljeni
Zadar
zadarski plesni ansambl
Josipa Štulić predstavu “Beštija” u subotu izvodi u Zagrebačkom plesnom centru
Style
Tehnika podcrtavanja prstiju
Savršena linija na očima moguća je zahvaljujući TikToku
Novosti
ANTONIO GUTERRES
Šef UN-a upozorio na ‘vampirsku potrošnju’ vode koja će se tijekom godina pogoršati
Hrvatska
TEŠKA OPTUŽBA
Zambijski državni tajnik tvrdi da su Hrvati ranije već prelazili granicu s djecom
Zadar
priprema obustave rada
Vozači Liburnije imaju sramotno male plaće, tražimo povišicu od 15 posto
Zadar & Županija
Zapela prodaja Galešnjaka
Otok je pod zaštitom, gradnja je zabranjena i odluka se neće mijenjati!
Zadar
dani sveučilišta 2023.
[FOTO] Rektorica Vican podijelila nagrade najboljim studentima i djelatnicima
Zadar
Profesor s Yalea