Petak, 19. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

6 C°

Zdrava hrana

Mediteranska prehrana za bezbolno vraćanje balansa

Autor: Doria Kolanović

01.03.2023. 17:54
Mediteranska prehrana za bezbolno vraćanje balansa

Foto: Tomislav Miletić/Pixsell



U zdravom tijelu, zdrav duh – prehrana uvelike utječe na to kako se osjećamo. Pričali smo s nutricionisticom Antonelom Režan koja je dala niz korisnih savjeta kako se pridržavati zdrave prehrane, posebice u periodu nakon konzumacije velike količine nezdrave hrane.


– Nakon blagdanskog prejedanja i uživanja u hrani bogatoj mastima i šećerom, sigurno je kod nekih prisutan i koji kilogram više, osjećaj napuhanosti, nadutosti, pa čak i osjećaj umora i bezvoljnosti. Preporučila bih mediteransku prehranu koja se bazira na integralnim žitaricama, puno voća i povrća te ribi i manje masnom mesu uz neizostavno maslinovo ulje, kaže nutricionistica Režan.


Lagano pirjanje


– Kod mediteranske prehrane, dodaje naša sugovornica, hrana se priprema kuhanjem i laganim pirjanjem, dosta laganih juhica i variva s povrćem uz dodatak mesa. Preporuka je birati sezonsko voće i povrće, iskoristiti sezonu citrusa i agruma koji su bogati vitaminom C, važnim za funkcioniranje imunološkog sustava, koji je jako bitan u ovom periodu prehlada i gripa. Uz već spomenute citruse i agrume, odlično je iskoristiti i sezonu kiselog kupusa koji je, osim vitaminom C, bogat i dobrim bakterijama, probioticima koji su jako važni za zdravlje crijeva. Savjetujem da svoja svakodnevna jela obogatite sezonskim salatama te tamnozelenim povrćem poput špinata, blitve, povrćem iz porodice kupusnjača poput cvjetače, brokule i kelja koji će pomoći jetri u njenoj detoksikacijskoj zadaći, kaže nutricionistica.




– Kad je riječ o tekućini, prednost imaju voda i čajevi od kamilice, mente i koprive. Nikako ne preporučujem detokse i dijete koje se baziraju na voću i povrću, takva prehrana je poprilično nutritivno manjkava i može dovesti do ozbiljnih problema u funkcioniranju organizma. Preporučila bih mediteransku prehranu koja je nutritivno hranjiva jer osigurava proteine, ugljikohidrate i masti. Samo takvom dijetom možemo održavati organizam zdravim i ne dovoditi ga u opasnosti, nadodaje.



«Ne« dijetama


Ono što je vrlo bitno jest da u procesu vraćanja balansa pazimo kako to činimo, odnosno da ne žurimo pri skidanju kilograma već to radimo na siguran i zdrav način.


– Radikalne dijete u kojima se ukidaju ugljikohidrati ili određene skupine namirnica ne bih preporučila jer nisu održive. Sigurno će dovesti do kalorijskog suficita koji će rezultirati gubitkom na tjelesnoj masi, ali to nije održivo na dulji period, vrlo vjerojatno će nakon određenog vremena doći do povratka kilograma, zaključila je.