Petak, 29. ožujka 2024

Weather icon

Vrijeme danas

16 C°

Zimski problem

Uz ovaj trik vaši ručnici više neće mirisati na plijesan

Autor: Šarlota Brnčić

28.01.2023. 08:22
Uz ovaj trik vaši ručnici više neće mirisati na plijesan

Foto: Pexels

Često je zbog lošeg vremena i vlage teško potpuno i brzo osušiti odjeću



Izvaditi čiste ručnike iz ladica ili ormara i shvatiti da smrde nije nimalo ugodan osjećaj, a često smrdljivi ručnik stvara loš miris koji se širi kupaonicom.


No, zašto ručnici smrde, čak i ako su tek oprani i još nisu korišteni? I što je najvažnije, kako možemo to spriječiti?


Loš miris može ovisiti o prisutnosti prljavštine nakupljene unutar perilice rublja, a u tom slučaju preporučljivo je nastaviti s temeljitim čišćenjem vrata, bubnja, gumenih brtvila, kao i ladice za deterdžent.




Češće pak neugodan miris ručnika ovisi o tome da nisu potpuno osušeni i da između vlakana tkanine još ima vode koja stagnirajući stvara smrad.


Problem neugodnog mirisa, naime, češće se javlja zimi kada je zbog lošeg vremena i vlage teško potpuno i brzo osušiti odjeću.


Čak ni stavljanje da se suši na radijatorima, što je uobičajena navika u hladnoj sezoni, često ne pomaže u uklanjanju mirisa po pljesni.


Toplina iz radijatora uzrokuje prebrzo sušenje odjeće, ali ne uklanja svu vlagu koja se nalazi u njoj – s posljedicom da neka odjeća bude suha, ali smrdljiva.


Ako je do sada šteta učinjena i vaši ručnici smrde, nema druge nego da ih ponovno operete, ali s malo više pažnje.


Prije svega, bolje je odvojiti ručnike od ostatka rublja i obaviti namjensko pranje s dobrom centrifugom, kako bi se većina vode eliminirala već tijekom pranja, te posegnuti za korištenjem eteričnih ulja.


Izbjegnite pretjerivanje s deterdžentom jer se previše deterdženta može zalijepiti za tkanine, čineći ih sušima i paradoksalno povećavajući problem neugodnih mirisa.


Eterična ulja za korištenje u perilici rublja


Umjesto toga možete dodati nekoliko kapi eteričnog ulja po izboru: što se doza tiče, na 50 ml deterdženta možete dodati oko 10 kapi eteričnog ulja.


Preporučujemo onaj od lavande, s opuštajućim svojstvima, ali ako više volite slatke i cvjetne note, možete se odlučiti za eterična ulja ylang ylanga i nerolija.


Ako, pak, volite svježije note, idealne su one naranče, limuna ili bergamota.


S druge strane, ne savjetujemo dodavanje bijelog vinskog octa u pranje: u kombinaciji s vodom, ocat stvara vrlo zagađujuće tvari koje završavaju izravno u odvodu.


Nakon što je pranje završeno, važno je odmah objesiti ručnike – po mogućnosti na sunce ili na vjetar.


Ostavljanje odjeće nagomilane u bubnju perilice povećava rizik od povratka neugodnog mirisa ustajale vode.


Ako ste često odsutni od kuće, planirajte oprati ručnike u doba dana kada ste sigurni da ih možete odmah objesiti – primjerice u nedjelju ujutro ili tijekom pauze za ručak.