Petak, 29. ožujka 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

25. OBLJETNICA OLUJE Šef države dolazi u Knin, Pupovac još nije siguran

17.07.2020. 09:50


Proslava 25. obljetnice Oluje sigurno će se u Kninu održati i ove godine, ali još se ne zna u kojem obliku. Razlog je, naravno, koronavirus i obilježavanje ove vojno-redarstvene oslobodilačke operacije u značajnoj će mjeri ovisiti o epidemiološkim uvjetima početkom idućeg mjeseca. Vlada je prije desetak dana formirala Organizacijski odbor za središnje obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, 4. i 5. kolovoza u Kninu. Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved rekao nam je jučer da to tijelo intenzivno radi, ali da se još ne zna kako će izgledati proslava godišnjice važnog događaja novije hrvatske povijesti.
– Postoje već obrisi proslave, ali iz dana u dan pratimo razvoj epidemije. Sve će biti suglasno mjerama koje će biti na snazi i zato smo u stalnom kontaktu s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo. Obilježavanje će biti dostojanstveno, ali ćemo se prilagoditi okolnostima u kojima živimo. Ključno je kako će se kretati broj novozaraženih, u skladu s tim ćemo znati koliko će se ljudi smjeti okupiti u Kninu, rekao nam je Medved.


Dodjela odličja
U Organizacijskom odboru je i predstavnik Ureda predsjednika, ali na Pantovčaku ističu da je Zoran Milanović već, neovisno o situaciji s koronavirusom, donio odluku da će ići u Knin. Predsjednik Republike će 4. kolovoza navečer na Kninskoj tvrđavi prirediti primanje za hrvatske ratne zapovjednike i tom će prilikom pojedinim časnicima dodijeliti odličja i više činove. I njegova prethodnica Kolinda Grabar-Kitarović organizirala je ta primanja. Milanović će i sljedeći dan biti u Kninu, također na tvrđavi, gdje se tradicionalno čitaju imena pripadnika Hrvatske vojske poginulih u Oluji. S obzirom na to da ostali program još nije definiran, nije poznato niti hoće li Milanović i u tome sudjelovati. Obično se 5. kolovoza ujutro na glavnom kninskom trgu održava skup na kojem govore predsjednik Republike, premijer i predsjednik Sabora. Milanović je u ulozi predsjednika Vlade dva puta govorio na Trgu Ante Starčevića i bio zasut zvižducima i povicima negodovanja okupljenih. Kasnijih godina, pa i tijekom nedavne predsjedničke kampanje, Milanović je izražavao skepsu prema proslavi Oluje u Kninu, iznoseći stav da bi primjerenije bilo da se ona svake godine održava u Zagrebu, jer »Knin nije Berlin«. No, predsjednik će, eto, svejedno 4. i 5. kolovoza biti u Kninu.


Oči uprte u vrh SDSS-a
Ne zna se, međutim, hoće li i predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac. Bilo je na obilježavanju Oluje u nekadašnjem središtu Republike Srpske Krajine visokorangiranih članova SDSS-a, poput potpredsjednika Vlade Slobodana Uzelca i saborskog zastupnika Ratka Gajice. Ali, presudnim se u hrvatskoj javnosti smatra da tamo ode i Pupovac. Nitko se ne pita hoće li za dvadesetak dana u Knin doći potpredsjednik Vlade Boris Milošević, ali Medved je u intervjuu za Nova tv u utorak izjavio da očekuje Pupovčev dolazak.
– Nisam ga pozvao, samo sam kazao da očekujem da će doći, objasnio nam je jučer Medved.
Predsjednik SDSS-a nije još odlučio hoće li prvi put nazočiti kninskoj proslavi Oluje.
– Nismo u SDSS-u još o tome razgovarali, imali smo preča posla, rekao nam je Pupovac. On je prošlih godina sudjelovao u komemoracijama povodom Oluje koje su u Srbiji organizirale državne vlasti.
Na poziv tadašnjeg predsjednika Ive Josipovića, u Kninu je 2012. i 2013. bio predsjednik Srpskog demokratskog foruma Veljko Džakula koji je, za razliku od Pupovca, rat proveo na teritoriju Krajine. Džakula je posljednji predstavnik srpske nacionalne manjine koji je došao na tu proslavu.
 




Džakula: Oluja nije pobjeda, Tuđman i Milošević su je dogovorili


Zanimalo nas je kako Veljko Džakula s vremskim odmakom ocjenjuje svoje dolaske u Knin na obilježavanje Oluje.
– Taj moj čin izazvao je lavinu napada na mene. Prozivali su me i hrvatska i srpska desnica, svi oni koji žele status quo. A moj je motiv bio potaknuti dijalog Hrvata i Srba. Što se Oluje tiče, ona je bila posljedica dogovora Beograda i Zagreba i kao takva izdaja građana hrvatske i srpske nacionalnosti. Oluja je trebala samo Franji Tuđmanu i Slobodanu Miloševiću. Ne želi se shvatiti da Oluje ne bi bilo bez suglasnosti Slobodana Miloševića i Radovana Karadžića. Nije Oluja bila nikakva ratna pobjeda. Nju Hrvati slave, iako nemaju što slaviti, a Srbi žale zbog nečega do čega uopće nisu smjeli dopustiti da dođe. Nema razgovora dok jedni sebe smatraju pobjednicima, a drugi gubitnicima. Toliko godina nakon rata normalan bi bio dijalog Hrvata i Srba i zato sam ja tada prihvatio Josipovićev poziv. Nisam išao u Knin slaviti Oluju, rekao nam je Džakula.
Nije se, kaže, u ovih sedam godina ništa bitno promijenilo.
– Vlast u Hrvatskoj nas Srbe ne tretira kao ravnopravne građane, a Aleksandar Vučić, koliko god da mrzi Hrvate, Srbe prezire jer smo ostali tu živjeti. Mi ne trebamo nikome, smetamo i jednima i drugima. Sumnjam da bi Pupovčev odlazak u Knin bilo tko ozbiljno shvatio, zaključuje Džakula.