Četvrtak, 25. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

7 C°

Bivši radnici CLZ-a nisu dobili ni lipe od 2,5 milijuna kuna od “starog kolodvora”

Autor: Ivana Burica

17.12.2012. 23:00
Bivši radnici CLZ-a nisu dobili ni lipe od 2,5 milijuna kuna od  “starog kolodvora”

Foto: Marin GOSPIĆ



DORH-u smo prije godinu i pol dana podnijeli kaznene prijave s ciljem da se ispitaju sve kriminalne i štetne radnje u stečaju te da se obeštete radnici. Do sada nije učinjeno ništa, kazao je pravni zastupnik SSSH-a za Zadarsku županiju Vedran Uranija


Ovo što se događa u Croatia Zadar line-u nema presedana, čulo se danas na prosvjednom skupu s kojeg su sindikalni povjerenici podružnice sindikata prometa i veza Hrvatske pri CZL-u nadležne pozvali da provedu reviziju stečajnog postupka nad ovom nekad poznatom prijevozničkom tvrtkom.
“Za sve je kriv Branko Katić”
– Stečaj nad CLZ traje 12 godina. To je možda i najdulji stečaj u Republici Hrvatskoj, a nisu riješene krucijalne stvari – spor u vezi tv. Kruga, spor oko kolodvora u Obrovcu i Benkovcu, a nisu isplaćene ni otpremnine radnicima. Zbog svega toga tražimo reviziju stečaja. DORH-u smo prije godinu i pol dana podnijeli kaznene prijave s ciljem da se ispitaju sve kriminalne i štetne radnje u stečaju te da se obeštete radnici. Do sada nije učinjeno ništa, kazao je pravni zastupnik SSSH-a za Zadarsku županiju Vedran Uranija koji je podsjetio da je nedavno završen spor s Gradom Zadrom oko tzv “starog kolodvora” gdje je u stečajnu masu ušlo 2,5 milijuna kuna te da radnici nisu dobili ni lipe.
Član sindikalnog povjereništva podružnice Sindikata pri CLZ-u Ivan Bucić je kao jednog od glavnih krivaca prokazao Branka Katića, člana uprave tvrtke Croatia Zadar line – Larus, koji je prema Bucićevim riječima učinio sve da uništi CLZ.
– Sve kako bi dobio te linije, koje danas i vozi, rekao je Bucić.
Predrag Dušević, zamjenik sindikalnog povjerenika podružnice Sindikata istaknuo je da je 12 godina, koliko se već vodi stečaj, bilo i više nego dovoljno vremena, pa i “za tri puta nešto okrenuti naglavačke”.
“Jesu li u CLZ-u radili roboti?”
– Strahovito nas je pogodilo da mi djelatnici, koji smo stvarali firmu, nemamo pravo na otpremnine. Kad je 5. prosinca 2000. godine CLZ išao u stečaj jednu strahovito prgavu igru odigrao je Presečki. Podsjećam da je stečajni upravitelj tada bio Ante marinović. Presečki je odigrao tako da mi djelatnici nismo znali što se događa. Ostali smo bez otpremnina jer nismo ušli u stečajnu masu. Kako smo mi mogli znati jesmo li ušli u stečajnu masu ili ne?! Zašto je bilo tako? Jer je on htio uzeti linije. Svekolikoj javnosti bih s ovog mjesta postavio jedno pitanje – jesu li možda u CLZ-u radili roboti? Budući da nema radnika s pravom na otpremnine ispada da je bilo tako, rekao je Dušević.
On je podsjetio i da su se linije nekadašnjeg CLZ-a dodijelile bez javnog natječaja, što je kazneno djelo.
– Linije je dao Branko Katić, viknuo je netko od bivših radnika CVZ-a.
Vedran Uranija apelirao je na Vladu i na Ministarstvo pravosuđa da Stečajni zakon usklade s europskim standardima.
– Omogućimo da se stečajevi vode najviše tri do šest mjeseci, poručio je Uranija pozvavši još jednom na pokretanje revizije stečaja.
– Želimo vidjeti gdje su novci trošeni 12 godina. Na radnike nisu. Dovršite kaznene postupke u vezi tzv. Kruga. Riječ je o 50 milijuna kuna kojima se mogu namiriti otpremnine svih 65 radnika, zaključio je Uranija.