Četvrtak, 25. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

14 C°

Brdski biciklizam na “kršnoj” velebitskoj stazi

27.10.2011. 22:00
Brdski biciklizam na “kršnoj” velebitskoj stazi


U utrci su sudjelovali mnogi mladi vozači, a uvjeti su bili dosta loši, na vrhu je bilo i leda, pa zbog njihove sigurnosti ovo nije bila tipična utrka. No ekipa je bila super zadovoljna i dobili smo određeno iskustvo kako bismo u dogledno vrijeme mogli organizirati nešto ozbiljnije, kaže dopredsjednik Filip Antonina


Članovi biciklističkog kluba Macaklin iz Zadra proteklog vikenda organizirali su trening utrku Kršne lige na tek uređenoj downhill stazi ispod odašiljača Ćelavac. Unatoč lošim vremenskim uvjetima stazu je prošlo tridesetak biciklista, a o događaju i iskustvima s prve “macaklinske” trening utrke više su nam rekli predsjednik kluba Ivan Govorčin i dopredsjednik Filip Antonina.
Zaljubljenici u brdski biciklizam
– To je bila prva trening utrka ovog tipa na području Zadra, odnosno kod Gračaca. Staza koju smo napravili duga je oko četiri kilometra s visinskom razlikom od 500 metara. Prije utrke napadala je kiša i to je bio blatnjav i klizav đir, odnosno borba s blatom do cilja, govori Govorčin.
Zbog vremenskih uvjeta nije bilo mjerenja vremena, pa tako nije bilo ni pobjednika prve zadarske Kršne.
– U utrci su sudjelovali mnogi mladi vozači, a uvjeti su bili dosta loši, na vrhu je bilo i leda, pa zbog njihove sigurnosti ovo nije bila tipična utrka. No ekipa je bila super zadovoljna i dobili smo određeno iskustvo kako bismo u dogledno vrijeme mogli organizirati nešto ozbiljnije, kaže Antonina.
Biciklistički klub Macaklin osnovan je prije tri godine, a osnovala ga je nekolicina entuzijasta i zaljubljenika u brdski biciklizam radi pokretanja “mountain bike” scene na zadarskom području. Jedan od motiva bio im je gradnja adekvatnih brdsko biciklističkih staza u gradu i na Velebitu.
– Postojimo tri godine i trenutačno imamo oko 25 članova, od čega je desetak aktivno. U zadnje vrijeme imamo dosta mladih u klubu, razvijamo tu scenu, stvaramo nove staze i idemo naprijed, kaže Govorčin, ističući da su osnivanjem kluba željeli poboljšati DH scenu, koju su drugi biciklisti na neki način bili omalovažili.
Prije osnivanja BK Macaklin u Zadru su postajali samo klubovi koji se bave cestovnim biciklizmom, a jedan od razloga da se organiziraju bio je i želja pravljenja brdsko-biciklističkih staza na Velebitu, jer većina njih se nalazi na zaštićenim područjima poput nacionalnog parka ili parka prirode te je za ishođenje dozvola potrebna i svojevrsna organizacija.
– Dosta vremena i rada proveli smo na stazi od odašiljača Ćelavac do takozvane UN kuće. Potrebna je cesta kako bi nas kombi ili kamion mogli dovesti do vrha. Princip DH staza je tome da su relativno kratke, a kako su na velikoj nadmorskoj visini potrebna je cesta i ovo mjesto bilo je idealno, kazao je Antonina, dodajući da je utrka proteklog vikenda bila prva jesenska u Kršnoj ligi.
Financiraju sami sebe
Za uređenje staze i održavanje utrke dobili su usmeno dopuštenje od Parka prirode Velebit, a službenu dozvolu još uvijek čekaju. Dobili su i dozvole od Hrvatskog centra za razminiranje da je to područje minski sigurno.
– Nastojimo što je više moguće to legalizirati, kaže Antonina.
Klub je više rekreativan i članovi se većinom ne natječu u profesionalnim ligama, ali kako se veliki broj mladih pridružio klubu postoji i potencijal. U odličnim odnosima su s BK Krš iz Splita, koji su pokrenuli Kršnu ligu, a planiraju biti organizatori ozbiljnijih utrka. Ova vrsta biciklizma zahtijeva i izdvajanje sredstava za bicikle i opremu, no pravim zaljubljenicima u ekstremno i adrenalinsko spuštanje niz brdske staze ta financijska sredstva i nisu prevelika.
– Svatko od nas financira sam sebe, ali to nije strašno. Potrošiti oko 2.000 eura za bicikl i opremu na prvu je dosta, ali ljudi troše novac na svašta, govori Govorčin dok Antonina kaže da je za treniranje nogometa roditeljima potrebno izdvojiti novac za dres i kopačke i djete je mirno cijelu godinu, dok su sredstva za bicikl dosta veća te i odlazak na trening iziskuje određena sredstva.
Istaknuli su da njihovi mlađi članovi imaju podršku roditelja, koji čak dolaze gledati treninge te da se scena razvija i da su stvoreni uvjeti da se DH može raditi u Zadarskoj županiji.
Klub se nada da će već sljedeće godine imati neku financijsku podršku pod Grada Zadra.
Za kraj su kazali da brdski biciklizam nije opasan, iako ima padova i lakših ozljeda.
– Ima padova i često se netko nabuba, ali teže ozljede nisu česte. Ako vozač poznaje granice i vozi u skladu s njima, ozljede su jednake kao u bilo kojem drugom sportu, kazali su Antonina i Govorčin.
Oni koji se žele okušati u brdskom biciklizmu mogu pronaći internetsku stranicu i na njoj pronaći kontakte preko kojih se mogu javiti klubu i saznati sve što ih zanima – preduvjet je samo volja za vožnju.