Petak, 19. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

Crkva Sv. Ivana svijetu na dlanu

30.12.2010. 23:00
Crkva Sv. Ivana svijetu na dlanu


Prvi projekt koji su biogradski stručnjaci odradili zajedno s belgijskim bila je digitalizacija crkve Svetog Ivana iz 17. stoljeća. Nakon ovog projekta i s novostečenim znanjem naši će stručnjaci nastaviti rad i na drugim vrijednim lokalitetima u Biogradu, ali i u široj okolici, rekao je Ivan Čupić
Ovih dana, kako je bilo i predviđeno, završene su i zadnje aktivnosti na projektu Heritech započetom prije godinu dana. Projekt su zajednički realizirali biogradski i belgijski stručnjaci.
U prigodi završetka Heritecha Ivan Čupić, stručni suradnik Gradske uprave zadužen za međunarodne projekte, podsjetio je da je Heritech projekt posvećen očuvanju i promicanju kulturne baštine u 21. stoljeću i to na temelju suvremenih tehnologija.
– Hrvatska ima velik turistički potencijal s obzirom na kulturnu baštinu, koji je u manjim gradovima ponekad zaboravljen. Velik turistički potencijal ima i kulturna baština grada Biograda, posebno u njezinom starom dijelu, rečeno je na susretu Biograđana i Belgijaca u povodu završetka projekta.
Heritech je program belgijske vlade kroz koji će skriveni dijelovi kulturne baštine grada preko novih tehnologija biti dostupni očima cijeloga svijeta. Rad na projektu sastojao se od tri faze.
– U prvoj fazi radilo se na prikupljanju dokumentacije, kroz drugu je cijela dokumentacija obrađena te stavljena na internet, a u sklopu treće faze održana je obuka naših stručnjaka kako bi i nakon povratka iz Belgije mogli samostalno raditi na ovakvim projektima. Naši su stručnjaci za vrijeme boravka u Bruxellesu prisustvovali GIM radionicama te tako stekli dodatna znanja o upravljanju baštinom na načinu rada Heritech sustava. Naučili su između ostalog kako napraviti 3D modele iz fotografije, zatim ispravne vizualne rekonstrukcije te ažurirati karte.
Prvi projekt koji su biogradski stručnjaci odradili zajedno s belgijskim bila je digitalizacija crkve Svetog Ivana iz 17. stoljeća. Projekt je predstavljen u Bruxellesu zatim u Den Haagu i Amsterdamu. Nakon ovog projekta i s novostečenim znanjem naši će stručnjaci nastaviti rad i na drugim vrijednim lokalitetima u Biogradu, ali i u široj okolici. Sve to kako bi kulturna baština ovog područja bila prezentirana diljem svijeta,
a između ostalog i poslužila u turističke svrhe, rekao je Ivan Čupić.
Ukupna vrijednost projekta koji je sufinancirala flamanska vlada iznosi 139.000 eura. Belgijci su odobrili 109.000, a udio Grada Biograda u projektu iznosio je 30.000 eura.