Subota, 20. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

10 C°

Doživotni zatvor za plaćene ubojice i naručitelje

Autor: Nives Rogoznica

10.11.2008. 23:00
Doživotni zatvor za plaćene ubojice i naručitelje

Foto: Vedran SITNICA



To smo imali u noveli koju je koalicijska vlada donijela 2003., a koju je HDZ-ova vlast ukinula. To imaju sve tranzicijske zemlje, a nedavno je uvela i Slovenija, kazala je Ingrid Antičević-Marinović
SDP traži uvođenje kazne doživotnog zatvora za plaćene ubojice i naručitelje ubojstava. Istaknula je to saborska zastupnica SDP-a Ingrid Antičević-Marinović na jučerašnjoj konferenciji za novinare navodeći kako se, prema istraživanjima, s time slaže 70 posto građana.
– To smo imali u noveli koju je koalicijska vlada donijela 2003., a koju je HDZ-ova vlast ukinula. To imaju sve tranzicijske zemlje, a nedavno je uvela i Slovenija, kazala je.
– Protiv organiziranog kriminala i kriminala općenito ne možemo se boriti samo represijom, niti je zakon deterdžent koji pere sam, ali Kazneni zakon i Zakon o kaznenom postupku neizostavni su instrumenti brobe protiv kriminala, poručula je Antičević-Marinović.
Neshvatljiva bankarska tajna
– Ministri policije i pravosuđa u svojem su nastupnom govoru najavili odlučnu borbu protiv mafije i neke konkretne mjere koje apsolutno podržavamo, kazala je SDP-ova saborska zastupnica dodajući kako bi, međutim, ta odlučnost trebala iznjedriti i neke jednako konkretne izmjene u prijedlogu Zakona o kaznenom postupku čije je prvo čitanje završeno u lipnju ove godine.
U SDP-u, naime, smatraju, kako je neodrživa situacija u kojoj Državno odvjetništvo funkcionira kao zapovjednik istražnog postupka, na način da policiji daje naloge za provođenje istarge, a da pri tom policija nije odgovorna Državnom odvjetništvu za učinjeno.
-Sve istražne radnje treba provoditi Državno odvjetništvo i tada ono treba odgovarati ukoliko dođe do neosuđujuće odluke, kazala je Antičević-Marinović dodajući kako iz prijedloga Zakona o kaznenom postupku treba brisati odredbu po kojoj je istražni sudac sam ocjenjuje dokaze i može obustaviti postupak, dok je do sada samo mogao kontrolirati je li Državno odvjetništvo dokaze prikupilo na zakonit način.
– Neshvatljivo je da Vlada koja najavljuje snažno antikorupcijsko djelovanje istodobno zakonom predviđa nešto što nije do sad postojalo – ustoličenje bankarske tajne. Bankarska tajna je glavna zaštitnica perača novca. Zato se nadam da će iz drugog čitanja u članku 265. biti izbačena bankarska tajna i da će biti preformuliran članak u kojem stoji da banka nije sudu dužna dati podatke. Također vjerujemo da će biti izmijenjen i članak 264. u kojem stoji kako državna tijela mogu uskratiti isprave i spise koji su označeni kao klasificirani podatak. U otkrivanju ulične korupcije, takozvnaih plavih kuverti, smo postali dobri, ali, kako stoji i u izvještaju EK, političke korupcije nismo se ni dotaknuli. Nećemo valjda slijediti primjer Italije gdje je u lipnju Berlusconi predložio zakone po kojims bi se obustavili svi postupci koji se vode protiv njega. Ministarstvo pravosuđa najavilo je i izmjene Kaznenog zakona. Najveći nedostatak Kaznenog zakona je što mi u njmu nemamo suvremene gospodarske inkriminacije, a imali smo ih u noveli iz 2003. Gospodarske inkriminacije ostale su na razini socijalističkih inkriminacija i nisu prilagođene onome što se događa u uvjetima tržišnog poslovanja, a riječ je kaznenoj odgovornosti za članove upravnih i nadzornih odbora. Državno odvjetništvo je u svojim godišnjim izvješćima upozoravalo da upravo zbog toga neki postupci vezani uz pretvorbu i privatizaciju nisu mogli doživjeti sudski epilog. Također očekujemo da se u Kazneni zakon vrati kazneno djelo kršenja zakona od strane suca. Imali smo i kazneno djelo kršenja zakona od strane državnog odvjetnika, ali je ono sredinom devedesetih misteriozno netsalo, pa suci i državni odvjetnici mogu odgovarati samo pod općom odredbom zlouporabe ovlasti i položaja. To je neadekvatno, istkanula je Antičević-Marinović.
Pogodovanje Zagorcu?
SDP-ova je zastupnica je također kazala kako je još ona za vrijeme mandata ministrice pravosuđa potpisala ugovor o uzajamnoj pravnoj pomoći u kaznenim stvarima između Hrvatske i Austrije, a kako je zakon kojim se ovaj ugovor potvrđuje donesen tek prije petanestak dana. Napomenula je i kako je riječ o zakonu koji omogućuje neposredno komuniciranje pravosuđa i policije dviju država, što bi pojednostavilo slučaj izručenja generala Zagorca, ali i “drugih osoba koje su utočište potražile u Austriji”.
– Jedino se može zaključiti da je netko ovim odugovlačenjem pogodovao nekome. Je li to peta brzina o kojoj govori ova Vlada? Između zgrade Vlade i Sabora ima 60 metara; to znači da su godišnje prešli 13 metara, ili 1.08 metara mjesečno, kazala je Antičević-Marinović pitajući se kako je moguće da su istog dana kad je Sanader održao vatreni govor o borbi protiv mafije odbijeni amandmani na zakone o koncesijama, o javno-privatnom partnerstvu i javnoj nabavi u kojima se tražilo objavljivanje potpunih podataka o cijeni i uvjetima.
– Uvjeti javno-privatnog partnerstva ostaju poslovna tajna. Ne može biti tajni gdje se posluje s državom, jer gdje je tajna, tu je mafija, ocijenila je saborska zastupnica.
 


 TAJNIK DOPUNIO ZAKON


– Deset godina imamo Ured za suzbijanje pranja novca, a ne znam je li itko zna na kojoj je on skrivenoj adresi i koji su mu učnici. Njegova zadaća ne samo da je vezana uz oduzimanje ilegalno stečene imovine, već i provjeravanje svih transakcija, osobito velikih transakcija i kontrole ilegalnog novca koji ulazi u Hrvatsku. Učinici su mu takvi da je Europska komisija prije pet i pol mjeseci ustanovila da je Hrvatska eldorado za perače novca. Taj ured nema što raditi u Ministarstvu financija, nego treba biti ustrojbena jedinica USKOK-a, kazala je Ingrid Antičević-Marinović dodajući kako u Kaznenom zakonu nema kazne za pranje novca.
– To je omaškom ispušteno i mi smo to bili popravili u noveli iz 2003,. a kad je ona ukinuta, ukinuta je i ova odredba, pa je kasnije tajnik Hrvatskog sabora sam ispravio zaključak, kazala je Antičević-Marinović, navodeći kako je zbog toga SDP podnio zahtjev za ocjenu ustavnosti, no kako se Ustavni sud do danas nije očitovao.
– Danas se donose prve sudske odluke u slučajevima o pranju novca. Ja se pitam što će se dogoditi kada se shvati da mi za to nemamo kazne, a ako nema zapriječne kazne, nema ni kaznenog djela, upozorila je.