20 C°

Granitna obrana primakla Zadar na korak do titule

29.05.2021. 09:51

Zadar je stigao na korak od naslova prvaka Hrvatske! Bila je to dosta teža i izjednačenija utakmica od prve igrane na Višnjiku 48 sati ranije, no Mršićevi momci su još jednom pokazali više na parketu i na koncu rezultatom 73:58 stigli na pobjedu do prekida trinaestogodišnje suše. Kako je bilo i za očekivati, Splićani su s potpuno drugim licem krenuli u uzvrat na Višnjiku. Napad i dalje nije bio na razini na kojoj su se nadali u žutom taboru, no obrana je bila osjetno čvršća pa su se Zadrani u početnim minutama morali dobrano pomučiti za svaki poen. Ulogu "skorera" preuzeo je Kodi Justice koji je dvjema tricama pokrenuo domaćine koji su također igrali vrlo agresivno u defenzivi, što se pretočilo u četiri ukradene lopte u prvih šest minuta. Kada je nedugo potom Chinanu Onuaku zakucao na nepostavljenu obranu, trener Karakaš je pri vodstvu Zadra 12:5 bio primoran pozvati svoje igrače na prvu "čašicu razgovora". A tada je na parket ušao visoki Marin Marić. Rezultiralo je to promjenom taktike gostiju koji su počeli puniti reket ne bi li ostavili snažnog centra u situaciji jedan na jedan sa zadarskom obranom te su, nakon brojnih "zidanja" donedavnog hrvatskog reprezentativca, krajem prve četvrtine vratili stvari na početak (13:13).

Agresivni Splićani
Za razliku od prve utakmice u kojoj su Zadrani dominirali pod obručima, kako u skoku tako i u broju poena iz reketa, jučer su "Žuti" bili ti koji su se usidrili pod koševima te su u prvih deset minuta čak deset poena zabili iz reketa. Dobra rola Cartera odbila je nalet gostiju, no otvaranje druge dionice donijelo je nove napadačke poteškoće za Mršićeve trupe koje su gotovo četiri minute ostale bez poena, što su Splićani iskoristili da na krilima raspoloženog Marića i Blaža Mesičeka preokrenu rezultat (18:19). Uslijedilo je razdoblje izjednačene igre u kojem niti jedna momčad nije uspjela nametnuti željeli ritam pa se na veliki odmor otišlo s poravnatih, i prilično neefikasnih, 28:28. Splićani su u prvom poluvremenu imali veliki doprinos s igrača s klupe koji su zabili 18 od 28 gostujućih poena, dok su Zadrani po tom pitanju bili nešto skromniji sa samo sedam koševa, od čega je pet bilo djelo Justina Cartera.

Buđenje Zadra
Prve dvije minute nastavka protekle su u "opipavanju bila" nakon povratka iz svlačionica, nakon čega su Zadrani ubacili u brzinu više. Onuaku je skok-šutom pokrenuo, a Jordano tricom iz kuta završio domaću seriju 9:0 nakon koje su Mršićevi momci prvi puta mogli nešto lakše disati (39:30). Bila je to instanca koja je nakratko podsjetila na izdanje otprije tri dana, no uporni gosti nisu potonuli već su preko Pavla Marčinkovića ostali na priključku. U igri malih brojki u kojoj se niti jedna momčad nije mogla pohvaliti odveć dobrom preciznošću izvan linije 6,75, kapetan Dominik Mavra je bio najraspoloženiji u redovima Zadra, a kada mu se tricom s osam metara priključio do tada napadački indisponirani Domagoj Vuković domaćini su se ponovno odvojili na tri posjeda prednosti. Isti igrač je na otvaranju posljednje dionice novim dalekometnim ubačajem odveo svoju momčad na prvu dvoznamenkastu prednost (52:40). Domaćinima je na ruku išla i četvrta osobna pogreška Marića te je u tim trenucima izgledalo da Mršićevi momci imaju sve pod svojom kontrolom, ali bio je to neki drugi Split od onoga koji je u srijedu istrčao na parket Krešinog doma. Agresivniji, homogeniji i mentalno čvršći. Podigli su Karakaševi momci intenzitet u obrani i natjerali Zadrane na nekoliko pogrešaka te preko Ukića, Marčinkovića i Lukovića prišli na minus pet (52:47), zaprijetivši otvorenom završnicom.

Onuaku presudio
Domaću sušu je slobodnim bacanjem nakratko prekinuo Martin Junaković, no za pravu iskru trebalo je sačekati neprimjerenu reakciju gostujućeg stratega koji je podario slobodno bacanje domaćinima, pritom razljutivši "uspavanog" Onuakua koji je nakon toga atraktivno zakucao, potom očistio koridor za prodor Bursaća i s druge strane podario "bananu" reprezentativnom razigravaču Roku Leniju Ukiću, da bi dobru sekvencu završio polaganjem za 62:52. Okruglih plus deset Zadra tri minute prije kraja. Ako je i bilo sumnje tko je ključna figura u novoj pobjedi domaćeg sastava to je postalo očito nakon novog nebeskog leta visokog Amerikanca koji je na asistenciju Mavre zakucao za nedostižnih 66:52. Najefikasniji u domaćim redovima bio je Dominik Mavra s 19 poena i sedam asistencija, dok je junak završnice Chinanu Onuaku susret završio s 14 koševa i sedam uhvaćenih lopti. Splićani su, pak, imali čak petoricu dvoznamenkastih igrača, no nitko nije išao preko 11 poena.

ZADAR    73

SPLIT      58
(18:13, 10:15, 21:12, 24:18)
ZADAR – Dvorana Krešimir Ćosić. Bez gledatelja. Suci: Luka Kardum, Tomislav Vovk i Alfred Jovović.
ZADAR: Justice 8, Palokaj 2, Bursać 2, Mavra 19, Onuaku 14, Carter 9, Jordano 9, Brala, Vuković 6, Junaković 2, Planinić, Kraljević 2. Trener: Veljko Mršić.
SPLIT: Perasović, Ukić 2, Babić ¸11, Vranković 2, Luković 11, Đoković, Perković, Kedžo, Marčinković 11, Bajo, Marić 11, Mesiček 10. Trener: Milan Karakaš.
Šut za dva: Zadar 16-28 (57%); Split 17-31 (54%).
Šut za tri: Zadar 10-27 (37%); Split 7-28 (25%).
Slobodna bacanja: Zadar 11-18 (61%); Split 3-9 (33%).
Skokovi: Zadar 39 (29+10); Split 28 (17+11).

Nagrade najboljima!
Na poluvremenu utakmice dodijeljene su nagrade najistaknutijim pojedincima HT Premijer lige i najboljem treneru po izboru struke. Strateg Sonik Puntamike Hrvoje Vlašić dobio je nagradu za najboljeg trenera sezone, trofej za najkorisnijeg igrača pripao je iskusnom Šibenčaninu Henriku Širku, a na Baldekin je otišla nagrada i na najboljeg strijelca hrvatskog prvenstva. Nju je dobio visoki Crnogorac Milija Miković koji je sezonu završio s 19.4 poena u prosjeku. Najbolji skakač lige je Hasan Shakur Varence iz Alkara koji je prosječno hvatao 8.5 lopti, dok je najbolji dodavač Borna Kapusta iz Gorice s 6.1 asistencijom po susretu.