Četvrtak, 25. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

5 C°

Informiranje i podučavanje mladih o politici

Autor:

03.10.2009. 22:00
Informiranje i podučavanje mladih o politici

Foto: Ivan JAMIČIĆ



Proteklog tjedna u razdoblju od četvrtka do subote u Zadru je održan trening u organizaciji Mreže mladih Hrvatske pod nazivom “Participacija i umrežavanje mladih – alati zagovaranja razvoja politike za mlade”. Ovaj trening je treći modul obrazovnog ciklusa “Politika za mlade – korak dalje”, a prva dva modula održana su u travnju i srpnju u Rijeci te na imanju Višnjica pored Slatine. Program polazi 15 istih mladih lidera i liderica iz cijele Hrvatske koji se educiraju u područjima lokalne, nacionalne, europske politike za mlade, kao i instrumenata javnog zagovaranja standarda politike za mlade na svakoj od navedenih razina. Razgovarali smo s Nikolom Bukovićem i Eminom Bužimkić iz Mreže mladih Hrvatske koji kažu kako se trodnevni program program sastoji od niza radionica koje se tiču javnog zagovaranja.
– Ovo je u stvari trening koji cilja da polaznici iskoriste vještine i znanja koja su stečena na zadnja dva modula u Rijeci i Slatini te ih koriste u svojim lokalnim zajednicama. Imamo 15 polaznika i polaznica, a nastojali smo prilikom odabira pokriti sve sfere organizacija mladih, znači imamo mlade iz udruga, iz medija, podmlatka političkih stranaka. Imamo širok dijapazon ljudi s ciljem da se dobije različito viđenje probleme i potrebe mladih i različit pristup rješenjima, kaže Nikola Buković ističući kako se djelomično radi o jačanju kapaciteta mladih, no svaki trening nastoji se dobiti reprezentativan feedback, dok geografska i rodna raspodjela te uravnoteženost grupe igraju ulogu prilikom selekcije.
– Svaki trening nastojimo napraviti tako da osim osnaživanja kapaciteta polaznika i polaznica dobijemo i mi nekakav feedback o najnovijim aktualnim stvarima koji se mogu ticati sektora i oko novih potreba koje mi kao krovna organizacija trebamo zagovarati, kaže Buković.
O perspektivi mladih polaznika ovog treninga više nam je rekla Emina Bužimkić, predsjednica MMH.
– Ideja je bila informirati i podučiti o tome što je politika za mlade i približiti je kako to ne bi značilo bavljenje stranačkom politikom već da to nudi drugačije forme i oblike djelovanja kroz organizacije civilnog društva, inicijative i političke podmlatke. Ideja je bila podučiti o raznim modelima razvoja politike za mlade i sudjelovanju organizacija mladih upravo u kreiranju politike za mlade. Na neki način to je izvedba politike za mlade na lokalnim razinama, a onda i u procesima monitoringa i evaluacije. Zadnji modul fokusira se na javno zagovaranje kao model razvoja odnosno kao alat razvoja politike za mlade, ovi mladi polaznici osim konkretnog znanja dobili su i praktično kako zagovarati određene standarde. Ova znanja moći će koristiti dalje u svom radu, kaže Bužimkić dodajući kako su neke ovi treninzi motivirali da rade aktivnije i posvete se društvenom angažmanu, a jasnije im je i kojim putem trebaju ići.
Kako je ovo zadnja radionica, treća u nizu u daljnjem planu je objavljivanje publikacije s radnim naslovom “Usporedba politike za mlade u Hrvatskoj i nekim zemljama EU”.
– U toj publikaciji objavit ćemo refleksiju na razvoj standarda politike za mlade u Hrvatskoj u zadnjih sedam-osam godina. Tu će se vidjeti kako neke zemlje EU rade na politici za mlade i koje standarde imaju zadovoljene, rekla je Bužimkić dodajući kako je plan da će knjiga biti objavljena krajem godine te će biti medij koji će mladi moći koristiti u javnim zagovaranjima.


 POLITIKA I MLADI


Politička participacija mladih u Europi i mladih u Hrvatskoj kvalitativno se ne razlikuje, no razlikuje se kvantitativno. Primjerice u političkim strankama u Europi su mladi više zastupljeni nego kod nas, no u vlasti, bilo lokalnoj ili nacionalnoj, ona nije veća nego u Hrvatskoj, a to je oko četiri posto. Politička participacija u organizacijama civilnog društva je puno veća u Europi, primjerice volontiranje. Kod nas je od 2 do 5 posto mladih koji su nekad bili u udrugama ili djelovali kroz volonterske programe, dok je u EU postotak dvostruko veća, rekla je Emina Bužimkić, predsjednica Mreže mladih Hrvatske.