Subota, 20. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

5 C°

Iseljenici pomažu gradnju crkve u Grbama

24.01.2012. 23:00
Iseljenici pomažu gradnju crkve u Grbama


Za gradnju crkve smo uz pomoć naših iseljenika do sada prikupili 250 do 300 tisuća kuna, a ta ideja naišla je na plodno tlo i u ninskoj Gradskoj upravi i u uredu ninskog dekanata te u kancelariji zadarskog nadbiskupa mons. Želimira Puljića, kaže predsjednik MO-a Grbe Luciano Vitori


Na inicijativu Mjesnog odbora i njegova predsjednika Luciana Vitorija ovih su se dana intenzivirali poslovi na obnovi i izgradnji mjesne infrastrukture u Grbama, koje iz godine u godinu sve više nastavljaju hod prema sve prepoznatljivijoj turističkoj oazi u blizini Nina.
Novi zidovi
Vrijednost poslova premašit će pola milijuna kuna, a njih će pored tristotinjak mještana uglavnom osigurati Grad Nin preko ovogodišnjeg gradskog proračuna. Shodno tome u okviru postavljenog plana i programa radnici ninskog gradskog komunalnog poduzeća Komunalije i odvodnja d.o.o. upravo rade na uklanjanju dotrajalih i derutnih zidova u Ulici pape Ivana Pavla II. Na njihovom mjestu podižu se novi zidovi u dalmatinskom stilu. Riječ je ujedno o županijskoj cesti kojom dnevno prometuje velik broj vozila centrom Grba u smjeru sjevera i Vrsi te u smjeru juga i zapada, Nina i dalje put Zadra. Svakako treba naglasiti da su za ovaj projekt vlasnici zemljišnih parcela dragovoljno ustupili po metar zemljišta, čime su se stekli svi uvjeti za gradnju nogostupa i postavljanja nove javne rasvjete. Zahvatom o kojem je riječ i u koji se investira oko 50.000 kuna ovaj će se do sada mračni dio ulaza u mjesto primjereno osvijetliti, a na kraju će se i hortikulturno oplemeniti. Malo dalje radnici vrškog građevinskog poduzeća “Maraš” krenuli su s rekonstrukcijom i asfaltiranjem mjesnih ulica. Prva je na red došla Ulica sv. Jerolima, koja će središte mjesta povezati s novom mjesnom crkvom čija će gradnja također uskoro početi.
 – Budući da u našem mjestu ne postoji crkva, jer mi smo, kao što je poznato, sastavni dio ninske gradske Župe sv. Anselma, među našim mještanima već dugi niz godina postoji želja da se ovdje kod nas u Grbama podigne jedan omanji sakralni objekt. To naše stremljenje za što smo uz pomoć naših iseljenika do sada prikupili 250 do 300 tisuća kuna, naišla je na plodno tlo i u ninskoj Gradskoj upravi i u uredu ninskog dekanata te u kancelariji zadarskog nadbiskupa mons. Želimira Puljića. Izradili smo pet projekata od kojih će naši mještani izabrati njima najprihvatljivijeg. Po našim informacijama do realizacije ovog projekta za koji smo u centru mjesta osigurali parcelu veličine 900 metara četvornih zemljišta neće dugo trebati čekati, govori nam predsjednik MO-a Grbe Luciano Vitori, dodajući da se i problemu sumještanina i invalida Domovinskog rata Olivera Vitorija nazire kraj.
Naime, on u teško narušenom zdravstvenom stanju s majkom Šimicom i ocem Ivom još uvijek živi u prostorijama zgrade Mjesnog odbora, no s angažmanom ninskog gradonačelnika Emila Ćurka i njegovih suradnika, a naravno uz suglasnost mještana, u Grbama je određen jedan gradski teren.
Montažna kuća za Olivera Vitorija
– Na njemu planiramo uz pomoć novog ministra hrvatskih branitelja Predraga Matića i njegovih suradnika za navedenu obitelj Olivera Vitorija postaviti i opremiti odgovarajuću montažnu kuću sa svim pratećim priključcima. Dakako, oni će se s objektom i zemljištem koristiti doživotno. Stoga vjerujemo da ćemo na opće zadovoljstvo svih naših 300-tinjak mještana ponovno dobiti na upotrebu objekt Mjesnog odbora u kojem za sada živi obitelj Vitori. Građevinu o kojoj je riječ mi Grbljani svojim smo radom i vlastitim financijskim sredstvima izgradili u centru mjesta tamo još 80-ih godina prošlog stoljeća za potrebe škole, dječjeg vrtića i društvenih prostorija, pojašnjava predsjednik Luciano Vitori. On ističe dobru i uspješnu suradnju s upravom Grada Nina i gradonačelnikom Emilom Ćurkom, koja je rezultirala međusobnim uvažavanjem kao i realizacijom projekata te planiranjem novih, a to su uz ostalo rekonstrukcija dotrajale mjesne vodovodne mreže, zatim obnova, rekonstrukcija i konzervacija ostataka vrata koja su bila dijelom najstarije tvornice duhana u Dalmaciji iz 18. stoljeća, imenovanje ulica i trgova s postavljanjem kućnih brojeva i uklanjanje nekontroliranog odlagališta smeća kod obližnjeg vodocrpilišta Boljkovac.