Petak, 29. ožujka 2024

Weather icon

Vrijeme danas

13 C°

KARANTENA Dalmacija u crvenom, Kvarner i Istra sigurni

21.08.2020. 09:10


U Hrvatskoj još uvijek nije dosegnuta razina od 50 zaraženih na sto tisuća stanovnika u roku od tjedan dana, što je kriterij po kojem njemački Institut »Robert Koch« neku zemlju ili regiju označuje kao rizičnu, ali pojedinačne su županije problematične i zato su došle na crvenu listu. Nijemci su brzo reagirali na znatno povećanje zaraženih u Hrvatskoj i po preporuci Instituta »Robert Koch« njemačka vlada je stavila dio Hrvatske na crvenu listu – Splitsko-dalmatinsku i Šibensko-kninsku županiju. Svi putnici koji se vraćaju u Njemačku, a koji su bili u spomenutim hrvatskim županijama, moraju ići na obavezno testiranje, a dok ne dobiju rezultate testa, moraju biti u kućnoj karanteni. Njemačke novine počele su pisati o svim relevantnim informacijama za njemačke državljane koji su na odmoru u Hrvatskoj ili se na to pripremaju i navode da se na jadranskoj obali odavno ne pridržavaju epidemioloških mjera te da je Hrvatska imala vrlo nisku razinu infekcije, ali da se broj zaraženih počeo povećavati u srpnju. Također, njemački mediji navode da je Hrvatska treća na listi zemalja iz kojih se najviše uvozi virus u Njemačku, a da su ispred Hrvatske Kosovo i Turska, te da je posebno puno zaraženih u Stuttgartu koji su se vratili nakon odmora u Hrvatskoj.
U Hrvatskoj trenutno boravi oko 180.000 njemačkih turista, od čega u Istarskoj županiji 76.000, na Kvarneru 41.000, u Zadarsko-kninskoj županiji 22.000, Splitsko-dalmatinskoj 21.000, Šibensko-kninskoj 9.000, Ličko-senjskoj 5.200 i Dubrovačko-neretvanskoj 4.200.


Šampioni turizma
– Ukoliko je do ovakve odluke, nažalost, i moralo doći, olakotna okolnost je što na listu rizičnih zemalja nije stavljena cijela Hrvatska, već dvije regije, Šibensko-kninska i Splitsko-dalmatinska županija, za koje je njemački Institut »Robert Koch« procijenio da su najrizičnije. Znamo koliko je za hrvatski turizam važno njemačko tržište s kojeg smo samo u dosadašnjem dijelu kolovoza ostvarili 3,6 milijuna noćenja, što je u trenutnim okolnostima odličnih 93 posto lanjskog rezultata u istom razdoblju. I ovim putem apeliram na pridržavanje svih propisanih epidemioloških mjera jer je to u ovom trenutku osnovni preduvjet daljnje realizacije turističkog prometa u zemlji, poručio je direktor HTZ-a Kristjan Staničić.
Iz samog vrha Vlade jučer nisu komentirali stavljanje Dalmacije na crvenu listu Njemačke – ministar Marić ocijenio je samo da će to »izazvati određene reperkusije«, ali nije se upuštao ni u kakve brojčane procjene, a premijer Andrej Plenković to nije komentirao, prepustivši suradnicima iz sektora turizma i vanjskih poslova da se time bave. A optimistični ministar zdravstva Vili Beroš to vidi kao dobru odluku jer je selektivna, i jer nije cijela Hrvatska na crvenoj listi, nego samo dvije dalmatinske županije:
– Vidim to kao dobro, kao selektivan pristup Hrvatskoj po županijama, što bi nam moglo koristiti. Sve što smo radili, radili smo u interesu građana, a legitimno je da se sve te države brinu za zdravlje svojih nacija. Razgovarao sam i s kolegama ministrima iz drugih zemalja, oni su sami rekli da je to dio pritiska politika u tim zemljama, rekao je. Beroš je konstatirao da je Hrvatska »šampion turizma u Europi, možda i u svijetu«.
– S obzirom na broj turista, broj oboljelih i nije tako velik. Cijele godine smo imali situaciju pod nadzorom. Desilo nam se nešto drugo, to su određena druženja gdje smo isto nastojali intervenirati, ali ne restriktivno, nego relaksiranim mjerama, a sada ćemo nastojati turistima koji se ovdje osjećaju sigurnima, omogućiti da ovdje budu i tijekom rujna. Mislim da ćemo moći sve kontrolirati i da s dolaskom jeseni dolazi vrijeme kad ćemo morati biti oprezniji, zaključio je Beroš u izjavi za novinare ispred Banskih dvora.


Svima točne informacije
Premijer Plenković ipak je uputio neku vrstu poruke susjednim zemljama, ali u celofanu.
– Sve što poduzimamo ima cilj smanjivanje broja zaraženih. Razumijemo da su u susjednim zemljama oprezni uoči početka nove školske godine, ali podsjećam da smo mi svoje granice otvorili za njih onda kad smo imali minimalan broj slučajeva COVID-19 i omogućili ovu turističku sezonu. Ne bih to nazvao plesom, nego balansiranjem između epidemioloških mjera, otvaranja granica, zadržavanja radnih mjesta – svi to rade, pa tako i mi. Ono što je bitno, jest da treba razlikovati inficirane od ozbiljno bolesnih, to je bitno za percepciju, a naravno da svi moramo biti budni i oprezni, rekao je.
Prema Nikolini Brnjac, ministrici turizma i sporta, ostvareno je dosad 52 posto noćenja u odnosu na prošlu godinu, a rezultati iz OPG-a i marina su na 70 do 80 posto prošlogodišnje sezone.
– Mi smo sigurna destinacija, otpočetka ništa nije prepušteno slučaju, svi naši susjedi imaju pune i točne informacije, tvrdi ona, dok je šef diplomacije Gordan Grlić-Radman uvjeren kako će diplomatski napori Hrvatske uroditi plodom, te se u rujnu i listopadu očekuje dobar nastavak sezone.
Odluka Slovenije o stavljanju Hrvatske na »crvenu listu« novi je udarac hrvatskom turizmu. Odluka je objavljena na Twiteru, a primjena je počela od ponoći. Austrija i Italija već su ranije uvele obavezno testiranje za sve koji se vraćaju iz Hrvatske, a i odluka Britanije da nas briše s liste sigurnih zemalja ne ide nam u prilog. Ako se mjere za Veliku Britaniju formalno potpišu, to bi značilo da će ljudi koji dođu iz Hrvatske u Britaniju morati u karantenu na 14 dana, prenosi Guardian.




Slovenci polako odlaze
Prema pisanju tog lista, službenici Vladinog Zajedničkog centra za biološku sigurnost označili su određene slučajeve koronavirusa koji su u Hrvatsku uvezeni iz Velike Britanije. Nije poznato koliko je slučajeva identificirano ili gdje se nalazi u zemlji, ali podrazumijeva se da je broj uvezenih slučajeva sličan onome kao u slučaju Španjolske, kad je prošlog mjeseca uklonjena iz koridora putovanja za svega nekoliko sati, što potiče kaos za odmor. Uklanjanje Hrvatske sa sigurne liste bila bi velika promjena za nekoliko tisuća Britanaca koji su trenutno u Hrvatskoj na odmoru.
No, slovenski turisti u Hrvatskoj već se pomalo pripremaju za povratak.
– Još nema masovnih odlazaka, pretpostavljam da će maksimalno iskoristiti vrijeme, pa veliki odlazak Slovenaca očekujemo u nedjelju, kaže nam direktorica Turističke zajdnice Novalja Marina Šćiran Rizner i napominje da je u Novalji trenutno 3.037 Slovenaca koji su u komercijalnom smještaju i vikendaša, od čega ih je 704 u kampu Straško. Novalja je 18. ovoga mjeseca imala 11.855 gostiju. što je 52,3 posto u odnosu na isti dan lani. I jučer su zabilježene gužve na trajektnom pristaništu Prizna, u koloni od nekoliko kilometara čekalo se trajekt za Pag, a danas ćemo znati odakle, iako neslužbeno čujemo da su to uglavnom Slovenci koji žele iskoristiti još jedan vikend u Hrvatskoj, a osobito Slovenci koji su vlasnici vikendica i apartmana.
Trenutno na Kvarneru boravi gotovo 22.000 gostiju iz Slovenije, od kojih je njih oko 10.000 smješteno u komercijalnom smještaju. U Hrvatskoj je trenutno oko 78 tisuća slovenskih turista, od čega najviše u Istri, 24 tisuće.
 


Slovenci u top 5 tržišta


– Gosti iz Slovenije su za Kvarner oduvijek bili u top 5 tržišta, a od trenutka otvaranja granica u svibnju bili su među našim prvim gostima koji su bilježili postepen rast dolazaka i noćenja te time na neki način i obilježili početak ovogodišnje vrlo izazovne ljetne turističke sezone. Zato će odluka slovenske vlade o uvođenju karantene nakon povratka iz Hrvatske imati jako negativan utjecaj na kvarnerski turizam i naše turističke brojke u konačnici. Na Kvarneru je epidemiološka situacija stabilna, gosti iz Slovenije kod nas se osjećaju sigurno te čekaju zadnji trenutak za povratak svojim kućama. Prema najavama gostiju, većina njih nije zadovoljna ovom odlukom jer su planirali dio svojih godišnjih odmora i tijekom rujna provesti na Kvarneru, kaže direktorica TZ-a Kvarnera Irena Peršić Živadinov.