Utorak, 16. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

Koćarenje u Velebitskom kanalu još pod upitnikom

Autor:

22.02.2009. 23:00
Koćarenje u Velebitskom kanalu još pod upitnikom


– Ne ide mi nikako u glavu da se problem Velebitskog kanala nije već riješio i definirao pravilima. Sada u nadležnom ministarstvu svi šute, a svojom šutnjom potiču da doista sumnjamo u ishod koji bi nam bar dva do tri dana u mjesecu omogućio ulazak u Velebitski kanal, kaže Zoran Fabijanić, posljednji paški koćar
Zabrana koćarenja u Velebitskom kanalu uništila je paško ribarstvo, upozorava Zoran Fabijanić, posljednji paški koćar koji je ujedno i predsjednik sekcije ribara pri Udruženju obrtnika Pag te član Ceha ribara Zadarske županije.
Naime, priča oko borbe paških i rapskih koćara traje gotovo 12 godina, onoliko dugo koliko im je koćarenje zabranjeno u Velebitskom kanalu.
– Odluku o zabrani koćarenja u Velebitskom kanalu donijelo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva još 1997. godine i unatoč svim argumentima protiv, odluka nije povučena, priča nam Fabijanić.
– Postoji znanstvena studija o koćarenju u Velebitskom kanalu koju je izradio Institut za oceanografiju iz Splita, a predana je Upravi za ribarstvo. Mi ribari smo nekoliko puta tražili tu Studiju na uvid. No, nikada nam nije dana. Izgleda da nam se nešto skriva. Nije tajna da su paški i rapski koćari koćarili u kanalu od davnina i ribe je bilo za sve ribare, a škampa i oslića u izobilju. No, zabranom koćarenja u Velebitskom kanalu došlo je do situacije da je iz njega nestalo oslića i škampa, jer je dno kanala pod naslagama lišća i raznog otpada, jednostavno je zagađeno. Ribari, struka i znanost dobro su upoznati s tim. Oni znaju da je koća svojevrsna ralica i jedina koja čisti dno te omogućuje da se podmorje revitalizira. Vjerujem da su to potvrdile studije, razni znanstveni radovi, ali do mnogih dokumenata ribari ne mogu doći, kaže Fabijanić.
Fabijanić upozorava da tijekom ožujka ili travnja istovremeno izlazi radna verzija Zakona o morskom ribarstvu, Pravilnik o gospodarskom ribolovu i Pravilnik o ribolovnim alatima.
– No, nije nam poznato kakav se ulov predviđa u Velebitskom kanalu. Svi iz struke znaju da koćarenje ne uništava dno, već ga čisti i stvara uvjete za obnavljanje ribljeg fonda. O tome stalno govorimo, ali nas se ne sluša. Političari donose odluke, ali se pitam u čiju korist, kaže Fabijanić koji već desetak godina upozorava na problem Velebitskog kanala i posljedica u njemu.
Važno je reći da je na posljednjim Susretima ribara RH održanim u listopadu 2007. godine u Pagu donesen zaključak o problematici Velebitskog kanala, a koji je upućen Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva te Upravi za ribarstvo.
U Zaključku su ribari nadležnom ministarstvu predložili da se Izmjenom i dopunom pravilnika o Gospodarskom ribolovu dopusti ulazak koćama u dio Velebitskog kanala od Paškog mosta do Karlobaga. Točnije da ulazak koća bude uvjetovan ždrijebom te da se definira snaga porivnog stroja nominalnom snagom. No, kako kaže Fabijanić, odgovor na taj zaključak nije mu poznat.
– Borim se za ono što smatram pravednim i nadam se da će se odluka o zabrani koćarenja u Velebitskom kanalu povući, a to bi onda potaknulo obnovu ribarstva u Pagu. No, mi ribari ponovno smo pred istom bitkom. Novi Pravilnik o ribarstvu izlazi uskoro, iako se radi o radnoj verziji, ali ne ide mi nikako u glavu da se problem Velebitskog kanala nije već riješio i definirao pravilima. Sada u nadležnom ministarstvu svi šute, a svojom šutnjom potiču sumnje u ishod koji bi nam bar dva do tri dana u mjesecu omogućio ulazak u Velebitski kanal, kaže Zoran Fabijanić te ističe da dok god bude ribara, govorit će se o katastrofi Velebitskog kanala, koja je uzrokovana zabranom koćarenja.


 APSURDNO KOĆARENJE NA MILJU ŠIRINE


 – Neslužbeno sam čuo da postoji mogućnost da se koćarima dopusti rad u Velebitskom kanalu i to tri dana u mjesecu, ali da nam rad bude omogućen pola nautičke milje od obale. Kako se najširi dio kanala od kopna do otoka proteže na pet milja, a prosječno je oko 2,5 milje, izgleda da bismo u tom slučaju mi mogli koćariti na jednu milju širine, a takav prijedlog bi doista bio apsurdan, kaže Zoran Fabijanić.




 VERZIJE ZAKONA I PRAVILNIKA U TRAVNJU


Ante Tonći Fabijanić, predsjednik Ceha ribara pri HOK-u, potvrdio nam je da će radna verzija Zakona o morskom ribarstvu, Pravilnik o gospodarskom ribolovu i Pravilnik o ribolovnim alatima izići najvjerojatnije tijekom travnja. Te radne verzije bit će upućene na razmatranje po Udruženjima ribara i Cehovima županija uz mogućnost prijedloga za doradu, nakon čega će, kada se usuglase razna mišljenja i prijedlozi, stupiti na snagu, istaknuo je Ante Tonći Fabijanić.