Četvrtak, 25. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

Kontrastni učinak

Kofein bi mogao imati iznenađujući učinak na sposobnost učenja mozga

Autor: Šarlota Brnčić

28.01.2024. 08:09
Kofein bi mogao imati iznenađujući učinak na sposobnost učenja mozga

Foto: Pixabay

Istraživači su analizirali moždane signale povezane s učenjem i pamćenjem



Odnos između kofeina i zdravlja već je prilično kompliciran: u prijašnjim je istraživanjima pokazano da ima i pozitivne i negativne učinke, od potencijalne zaštite od demencije do vjerojatnog povećanja rizika od dijabetesa.


Istraživači iz Neuromodulation Research Facility u bolnici Providencea, analizirali su moždane signale povezane s učenjem i pamćenjem kod 20 osoba, te otkrili iznenađujuće detalje koji bacaju sumnju na hipotezu prema kojoj kofein potiče plastičnost, odnosno mogao bi ograničiti sposobnost učenja.


Zahvaljujući svojoj sposobnosti da blokira adenozin, signalnu kemikaliju u mozgu koja nam pomaže da se osjećamo pospano u pravo vrijeme, vjeruje se da nas može probuditi i dati nam dodatni poticaj.




Adenozin također utječe na proces koji se naziva dugotrajno potenciranje (LTP), što je jednostavno rečeno način na koji neuronske stanice u mozgu jačaju međusobne veze.


Ukupno 16 osoba, koje su pile jedno do pet pića s kofeinom dnevno, i 3 osobe koje su jedva dodirnule kofein podvrgnuto je procesu stimulacije mozga, koji se naziva ponavljajuća transkranijalna magnetska stimulacija ili rTMS.


Tim je zatim tražio znakove električnih impulsa u živčanom sustavu kao način mjerenja LTP-a.


Kod onih koji nisu pili napitke s kofeinom, čini se da su ovi učinci LTP bili znatno jači.


Prema znanstvenicima, redovita stimulacija kofeinom mogla bi uzrokovati kontrastni učinak u mozgu, što bi moglo objasniti manju plastičnost, no zasad je to samo hipoteza.


Istraživači namjeravaju dalje istraživati ​​preciznim, dobro kontroliranim studijama u kojima su vrijeme uzimanja kofeina i njegova doza strogo regulirani prije testiranja.