Četvrtak, 25. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

Kušaonica s »okusom« povijesti?

30.01.2020. 12:15


Znam da se još uvijek priča kako će prostor bivše poljoapteke na našoj tržnici biti restoran, ali to nije – točno. Točno jest da ćemo tražiti da taj prostor ima mogućnosti ugostiteljske djelatnosti, ali samo kako bi naši vinari, pivari i drugi, mogli tamo prodavati svoje proizvode i imati male kušaonice s par stolova tako da svaki gost koji dođe u naš grad može kupiti i na licu mjesta kušati autohtone, domaće proizvode zadarskoga kraja – objasnio je Tomislav Letinić direktor zadarske Tržnice.


Za sezonu par štandova?
Naime, od kada je 1. kolovoza prošle godine iz zakupa tog prostora izašla tvrtka Sarag u vlasništvu Ivice Suraća, Zadrani pomno prate razvoj situacije u vezi tog atraktivnog prostora u samom srcu Zadra za koji su i emotivno vezani. Trenutačno, cijela priča oko tog prostora vrti se oko zadarskih konzervatora koji trebaju izdati rješenje prema kojemu bivši zakupoprimac dakle, tvrtka Sarag, sve treba vratiti u prvobitno stanje.
– Dok je tamo bila poljoapoteka došlo je do nekih preinaka u prostoru. Primjerice, spušten je strop i bilo je još nekih intervencija. Kad se sve to vrati u prvobitno stanje, Grad se mora uknjižiti na tu nekretninu koja je još uvijek u državnom vlasništvu odnosno, u zemljišnim knjigama, kao i većina prostora kojima upravlja Tržnica Zadar, nisu do kraja riješeni vlasnički listovi. Velik dio pripada državi, a manji Gradu Zadru. Ipak, u postupku smo rješavanja vlasništva nad svim prostorima. Čim konzervatori obave svoj dio posla i izdaju rješenje, nastojat ćemo za ovu sezonu organizirati tamo prodaju domaćih proizvoda barem na nekoliko štandova, otkrio je Letinić.


Svetog Jakova Zadranina »vratiti kući«
No, prije svega prema Letinićevim riječima, s obzirom na to da je u pitanju prostor crkvice svetog Roka i ostaci crkve svete Marije Velike, čekat će se i da arheolozi obave istraživanja jer je taj prostor povijesno predragocijen.
– U crkvici svetog Roka kršten je sveti Jakov Zadranin. Ja sam u kontaktu i s jednom udrugom koja štuje njegov lik i djelo i sve to bi moglo postati još jedna lijepa priča koju bi mogli brendirati i s ponosom pokazivati turistima, mišljenja je direktor zadarske Tržnice Tomislav Letinić.
Dakle, bivša poljoapoteka nikada neće biti restoran u klasičnom smislu te riječi. Jednom kad svi papiri budu riješeni i što je najvažnije kad arheolozi obave istraživanja, taj bi prostor mogao postati nova povijesna priča s okusima i mirisima sadašnjosti, ali i budućnosti zadarskoga kraja.




Blaženi Jakov Zadranin
Rođen je u Zadru oko 1400. godine. U dvadesetoj godini života stupio je u Zadru kao brat pomoćnik među franjevce opslužitelje. Godine 1438. pratio je svog franjevačkog provincijala na putu po Italiji i došavši u Bari, ostao je u toj pokrajini. Bio je određen za sakupljanje milostinje pa je mnogo putovao. Godine 1482. za vrijeme epidemije kuge, pokazao je veliku ljubav i uslužnost prema bolesnicima zaraženima kugom. Umro je u gradu Bitettu 1485. na glasu svetosti. Od 1505. javno je štovan, a 29. prosinca 1700. službeno je proglašen blaženim.
U Bitettu, u svetištu čuva se njegovo neraspadnuto tijelo i mjesni je zaštitnik Bitetta. Zadarski vjernici sve ga više otkrivaju kao svoga zagovornika. Slavi se u crkvi sv. Franje u Zadru, gdje su vjernici Bitetta 1989. donijeli njegovu sliku i relikvije. Papa Klement XI. proglasio je Jakova Zadrannina 1700. g. blaženim; 19. prosinca 2009. g. papa Benedikt XVI. potvrdio je bl. Jakovu Zadraninu herojske kreposti što je dio procesa u proglašenju svetim.