6 C°

KVALIFIKACIJE ZA EURO 2020. Barišić i Kramarić za startnu pobjedu

22.03.2019. 09:21

Hrvatska je na startu kvalifikacija za Europsko prvenstvo teže od  očekivanog stigla do prve pobjede. Na Maksimiru su rezultatom 2:1 slavili protiv Azerbajdžana koji se pokazao kao tvrd orah i maksimalno namučio "vatrene". Čak su gosti i poveli zgoditkom Šejdaeva u 19. minuti.  Do pluvremena je situaciju na početka svojim golom doveo Borna Barišić u 44., a točku na "i" ove utakmice stavio je Andrej Kramarić pogotkom u 79. minuti. Hrvatska je tijekom cijele utakmice imala izraženu terensku inicijativu, ali gosti su predvođeni vratarom Agajevom odlično  odolijevali njihovim napadima. Ipak, brojne prigode su dvaput urodile  plodom, i što je najvažnije tri boda su parkirana na naš konto.

Početni šok
U 2. minuti prva prilika za Hrvatsku, Barišić je odlično ubacio u kazneni prostor za Petkovića koji se krasno okrenuo s loptom, ali gostujući  braniči požrtvovno blokiraju ovaj pokušaj. Igrala se 12. minuta kada je  Petković okrenuo svog čuvara i opalio s 20-ak metara. Međutim, njegov  udarac nije bio dovoljno precizan. U 14. minuti Lovre Kalinić spašava  "vatrene". Šejdajev je iskoristio veliki kiks u obrani Hrvatske, pobjegao u  kontri i došao sam pred Kalinića, ali vratar Aston Ville nogom brani njegov pokušaj. U 17. minuti Hrvatska ima veliku priliku iz slobodnjaka sa  17 metara. Tukao je Rakitić, ali lopta je odletjela visoko preko gola. U 19.  minuti Azerbajdžan je poveo i to iz brze kontre. Šejdaev je prošao desnom stranom, ušao u kazneni prostor i onda prebacio Kalinića te je lopta  od grede završila u mreži – 0:1. Igrala se 27. minuta kada je Luka Modrić  okušao svoj udarac s 25 metara, lopta je prohujala tik uz desnu vratnicu  gostujućih vratiju. U 34. minuti nakon asistencije Petkovića, pucao je Rakitić, ali ponovno preko gola. Minutu kasnije Petković pada u kaznenom  prostoru gostiju, ali sudac Kabakov samo odmahuje rukom. U 36. minuti  velika obrana Agajeva. Nakon kornera s lijeve strane sjajno je glavom na  prvoj vratnici loptu skrenuo Kramarić, ali vratar gostiju u zadnji čas  spašava. U 42. minuti fantastična prilika za Hrvatsku. Počelo je Modrićevim prodorom, pa loptom za Perišića, on je daje na bok za Barišića  koji nabacuje, natrčava Modrić i odlično puca glavom, ali malo pokraj  gola. Nakon brojnih prilika "vatreni" u 44. minuti stižu do izjednačenja.  Modrić je izveo korner s lijeve strane, Perišić na prvoj vratnici loptu glavom prebacio u sredinu gdje glavom tuče Ćaleta-Car. Taj pokušaj brani  Agajev, ali na odbijenu loptu natrčao je Barišić i zakucao je u mrežu  Azerbajdžana – 1:1. Bilo je to sve u prvom dijelu.

Kramarićeva majstorija
Nastavak utakmice počeo je novom prilikom Hrvatske. Modrić je u 47.  minuti iz slobodnjaka s lijeve strane ubacio, a Ćaleta-Car tukao glavom  preko gola. Minutu kasnije Kramarić izbacuje varkom pola obrane gostiju, ali njegov udarac s lakoćom kroti Agajev. U 50. minuti Sudar Petkovića  i Agajeva u 16 metara, lopta je došla do Perišića čiji udarac završava u  bloku. Odličan pokušaj Modrića u 56. minuti iz slobodnog udarca iskosa,  jedva je iščupao Agajev, lopte je završila na gornjem dijelu vratnice.Igrala  se 57. minuta kada su gosti ponovno u prilici za pogodak. Nazarov je dobio loptu u 16 metara na lijevoj strani i onda loše pucao. Brekalo je u 60.  minuti pokušao udarcem iz daleka iznenaditi Agajeva, malo je nedostajalo da lopta završi u mreži. U 64. minuti ponovno tuče Rakitić, ovoga  puta s 20 metara. Ponovno preko gola. U 75. minuti ljevicom tuče Brekalo, Agajev poonovno brani. Hrvatska je nakon brojnih napada i prilika  napokon izjednačila u 79. minuti. Rebić je blokirao loptu, ona se odbija  do Kramarića koji vara svog čuvara i onda prekrasnim udarcem pogađa  suprotni kut vratara Agajeva – 2:1. Do kraja su gosti pokušavali napraviti  nešto prema naprijed, ali većih poblema s održavanjem teško izborene  prednosti nije bilo.
HRVATSKA 2
AZERBAJDŽAN 1
ZAGREB – Stadion na Maksimiru. Gledatelja. 23.000. Sudac: Georgi  Kabakov. Pomoćnici:  Martin Margaritov, Divan Valkov (Bugarska).  Strijelci: 0:1 Šejdaev (19'), 1:1 Barišić (44'), 2:1 Kramarić (79'). Žuti  kartoni: Medvedev(Azerbajdžan)
HRVATSKA: Kalinić, Vida, Brekalo, Barišić, Perišić, Ćaleta-Car, Rakitić,  Kovačić (od 74' Vlašić), Modrić, Petković (od 69' Rebić). Izbornik: Zlatko  Dalić.
AZERBAJDŽAN: Agajev, Garajev (od 88' Dadasov), Rahimov, Mammadov, Medvedev, Husejnov, Madatov, Šejdaev, Nazarov (od 58' Abdullayev), Eddy, Almeida (od 73' Mahmudov). Izbornik: Nikola Jurčević.

U-17: Hrvatska – Danska 3:2
Hrvatska nogometna reprezentacija do 17 godina na najbolji mogući način otvorila je svoj nastup u Elitnom kolu kvalifikacija za Europsko prvenstvo. U Silkeborgu  je pobijedila domaćina Dansku 3:2. Pogotke su postigli Jurčec, Groznica i Gvardiol.  Selekcija, koju vodu izbornik Tomislav Rukavina, a u čijem stožeru se nalaze i riječki  trener Elvis Brajković, te ekonom Rijeke Rustem Gashi, u drugom kolu, u nedjelju od  13 sati, igra protiv Engleske. U sastavu ove selekcije nalaze se i dva mlada igrača  Rijeke, Filip Braut i Leo Margan. Braut je odigrao cijelu utakmicu protiv Danaca, dok  Margan nije ulazio u igru. (I. VO.)