Subota, 27. travnja 2024

SP u plivanju

Litavka oborila svjetski rekord u Fukuoki, Amerikancima tri zlata posljednjeg dana prvenstva

30.07.2023. 15:25

Meilutyte je oborila rekord od 29.30 sekundi koji je držala zajedno s Benedettom Pilato iz Italije, a taj rekord je izjednačila u polufinalu u subotu

Posljednji dana Svjetskog plivačkog prvenstva u japanskoj Fukuoki protekao je u znaku tri zlata Amerikanaca, dok je svjetski rekord oborila Ruta Meilutyte iz Litve.

Ruta Meilutyte postavila je svjetski rekord na 50 metara prsno, osvojivši zlato u vremenu od 29.16 sekundi. Meilutyte je oborila rekord od 29.30 sekundi koji je držala zajedno s Benedettom Pilato iz Italije, a taj rekord je izjednačila u polufinalu u subotu. Litvanka je u finalu napravila jednu od najvećih razlika na SP ostavivši za čak 78 stotinki Lilly King iz Sjedinjenih Država, dok je Pilato uzela broncu.

Šveđanka Sarah Sjöström okrunila se naslovom svjetske prvakinje na 50 metara slobodno, što je njezin 12. pojedinačni naslov svjetske prvakinje. Šveđanka je u subotu u polufinalu popravila vlastiti svjetski rekord (23.61), a u finalu je nedostajala samo stotinka da ga izjednači.Ova 29-godišnja plivačica pobijedila je u vremenu 23.62 sekunde ispred Australke Shayne Jack (24.10) i Kineskinje Zhang Yufei (24.15). Sjöström je u Fukuoki pobijedila i na 50 metara leptir.

Tek 16-godišnja Kanađanka Summer McIntosh osvojila je zlato na 400 metara mješovito. McIntosh je plivala 4:27.11 minuta i slavila s velikom prednošću od više od četiri sekunde ispred 17-godišnje Amerikanke Katie Grimes, dok je brončana Australka Jenne Forrester. U Fukuoki je Kanađanka bila zlatna na 200 metara leptir, gdje je oborila vlastiti juniorski svjetski rekord, te osvojila broncu na 200 metara slobodno.

U najdužoj muškoj disciplini 1500 metara prvaka je odlučilo samo pet stotinki. Ahmed Hafnaoui osigurao je drugo zlato za Tunis nakon što je nadmašio Bobbyja Finkea iz Sjedinjenih Država u dramatičnom finišu. Tunižanin je plivao 14:31.54 minuta i za 52 stotinke bio sporiji od Sun Yangova svjetskog rekorda. Finke je za prvakom zaostao samo 0.05 sekundi, a Australac Sam Short, koji je vodio prvu polovicu utrke, zadovoljio se broncom.

Amerikanac Hunter Armstrong okrunio se naslovom svjetskog prvaka na 50 metara leđno. Armstrong (22) je pobijedio s 24.05 sekundi ispred svog sunarodnjaka i branitelja naslova Justina Ressa (+0.19), dok je brončani Kinez Xu Jiayu (+0.45).
Hunter Armstrong je dosad osvojio samo svjetsko zlato u štafeti 2022. u Budimpešti, pa mu je ovo prvi pojedinačni naslov, a ima broncu na 100 metara leđno ranije ovog tjedna u Fukuoki.

Američki plivači slavili su u štafeti 4×100 m mješovito ispred Kine i Australije. Ryan Murphy, Nic Fink, Dare Rose i Jack Alexy pobijedili su u vremenu od 3 minute, 27 sekundi i 20 stotinki.

U zadnjoj utrci prvenstva Amerikanke su uzele zlato u štafeti 4×100 m mješovito s vremenom 3:52.08 minuta ispred Australki i Kineskinja.

Australija je najbolja plivačka nacija prvenstva s 13 zlata.