Četvrtak, 28. ožujka 2024

Weather icon

Vrijeme danas

14 C°

Mediteranska prehrana čuva srce

26.01.2011. 23:00
Mediteranska prehrana čuva srce


Što se pak tiče grada Nina moram vam sa zadovoljstvom kazati da je u zadnjih 5 do 6 godina na ovom području došlo do pada umrlih od kardiovaskularnih bolesti srca i krvnih žila. Mi to pripisujemo prevenciji, ali i postulatima zdrave mediteranske prehrane, rekla je dr. Ljilja Balorda


U organizaciji Grada Nina i zadarskog Zavoda za javno zdravstvo u ninskom Domu kulture upriličeno je zanimljivo i korisno predavanje na temu “Važnost ranog otkrivanja bolesti te kako i zašto se uključiti u programe besplatnih pregleda”, a sve pod geslom kako je jedna od najvažnijih stvari koju čovjek može učiniti za sebe i svoje bližnje je to da se aktivno uključi u brigu o svome zdravlju. Da je tema naišla na plodno tlo i da su je Ninjani i stanovnici ninskih prigradskih mjesta ozbiljno shvatili i prihvatili, pokazala je puna dvorana.
O prevenciji i liječenju tri najznačajnije skupine kroničnih nezaraznih bolesti, a to su šećerna bolest, bolest srca i krvnih žila i zloćudne bolesti, kao i o nacionalnom programu ranog otkrivanja raka dojke, na početku je iscrpno i detaljno govorila dr. med. spec. javnog zdravstva Ljilja Balorda. Ona je uz ostalo istaknula kako je kod nas trenutačno na prvom mjestu bolest srca i krvnih žila, za čije je nastajanje okidač prije svega šećerna bolest, povišeni krvni tlak te pušenje i nedovoljna tjelesna aktivnost.
– Kod ovih, a uostalom i svih ostalih bolesti bitna je prevencija i njihovo rano otkrivanje. Također je od izuzetne važnosti pravilna prehrana i to prvenstveno mediteranskog tipa koju je i Svjetska zdravstvena organizacija proglasila jednom od najuravnoteženijih prehrana upravo kod ovih bolesti. Onaj tko se tako hrani obolijeva 6 posto manje od zloćudnih bolesti, a 9 posto manje obolijeva od bolesti srca i krvnih žila. Prevedeno bi to značilo da se mora jesti više ribe, obilje zelenog lisnatog povrća, svježe citrusno voće, a uz to preporučuje se dnevno jedna čaša crnog vina za muškarce i pola čaše za žene. Što se pak tiče grada Nina moram vam sa zadovoljstvom kazati da je u zadnjih 5 do 6 godina na ovom području došlo do pada umrlih od kardiovaskularnih bolesti srca i krvnih žila. Mi to pripisujemo prevenciji, ali i postulatima zdrave mediteranske prehrane, rekla je dr. Ljilja Balorda. Ona je još kazala da se za liječenje osobe od šećerne bolesti u Americi godišnje u prosjeku izdvaja od 5 do 7 tisuća dolara, dok se ta brojka u Hrvatskoj kreće između 500 i 1.000 dolara godišnje.
O nacionalnom Programu ranog otkrivanja raka debelog crijeva govorila je dr. med. spec. javnog zdravstva Ana Petrić. Ona je uz ostalo kazala da se od 2007. godine na republičkoj razini provodi ovaj program, a od 2008. i u Zadarskoj županiji.
– Kad je riječ o karcinomu debelog crijeva, obolijeva sve više muškaraca i žena. Kako bi se ljude još bolje educiralo i to prije svega one u rizičnoj skupini od 50 do 75 godina, naša ustanova odnedavno svima njima na kućne adrese šalje pozive, a uz njih i testove koje osobe po uputama čine same kod kuće. Problem je što većina te iste populacije nije još dovoljno osviještena i za sada imamo još uvijek slab odaziv, kazala je dr. Petrić.
Nakon predavanja ekipa medicinskih sestara, Josipa Šarić, Jelena Ćosić Dukić, Slavica Trumbić i Marina Jurjević Špar, svima koji su željeli besplatno je izmjerila šećer u krvi, krvni tlak, masnoću u krvi, obavljeni su indeksi tjelesne mase, procjena tjelesne građe te omjer struka. Sve ove nalaze prekontrolirale su liječnice Petrić i Balorda. Onima kojima su pak utvrđene negativne vrijednosti savjetovano je da se jave svojim obiteljskim liječnicima.
Na kraju zajedničkog druženja riječi zahvale u svoje osobno kao i uime okupljenih te vodstva Grada Nina, medicinskom osoblju zadarskog Zavoda za javno zdravstvo uputila je Mirjana Knežević, stručna suradnica za društvene djelatnosti Grada Nina.